Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

18. Februāris 2020 /Nr.7 (1117)

Potenciāli autortiesību pārkāpumi 3D printēšanas procesā
Mg. iur.
Anna Marta Nordmane
ZAB "Ellex Kļaviņš" jaunākā juriste 

Trīsdimensiju printēšana un ar to saistītās tehnoloģijas raisa sabiedrības interesi, radot iespēju drukāt objektus no datorizētiem modeļiem. Pašlaik 3D printeru cena ir krietni samazinājusies, 3D drukāšanas precizitāte ir uzlabojusies un printēšana mājas apstākļos vairs nav nekas neiespējams. Lietošanai jau sakomplektētus 3D printerus Latvijas interneta veikalos var nopirkt pat lētāk par 270 eiro.1 3D printeriem kļūstot aizvien pieejamākiem, objekta, piemēram, kafijas tases vai rotaļlietas, datorizēts dizaina fails būtībā kļūst līdzvērtīgs fiziskam objektam, jo tā iegūšana ir tikai viena klikšķa attālumā. Eiropas Savienība 3D drukāšanu ir uzstādījusi par vienu no prioritārajām tehnoloģijas jomām, un Komisija šo tehnoloģiju min kā vienu no nozīmīgākajiem faktoriem, kas izraisīs rūpnieciskas pārmaiņas.2 Straujā attīstība nenoliedzami ir apsveicama, taču līdz ar printeru pieejamību vidusmēra patērētājam rodas līdz šim neatrisināti jautājumi tiesiskajā vidē.

Lai arī 3D printēšana skar vairākas tiesību nozares, divu rakstu sērijā tiks aplūkota mijiedarbība starp tehnoloģiju un divām intelektuālā īpašumu nozarēm: autortiesībām un patentu tiesībām, kas, protams, nenozīmē, ka 3D printēšanas ietekmi nejustu dizainparaugu vai preču zīmju īpašnieki. Nereti dzirdēts, ka likums nespēj sekot straujajai tehnoloģiju attīstībai, tādēļ galvenā uzmanība šajā rakstā pievērsta tam, kā pašreizējais normatīvais regulējums ir saderīgs ar 3D printēšanas iespējamām sekām mājas lietotājam.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
13
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jurista Vārds
Tiesību politika
Iestājas pret ierēdņu politisku ietekmēšanu
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Grāmata – administratīvās atbildības reformas palīgs
Tiesu namu aģentūras apgādā izdotie Administratīvās atbildības likuma komentāri ir unikāls izdevums vismaz divu iemeslu dēļ. Tas, iespējams, ir pirmais gadījums, kad likuma komentāri ir izdoti vēl pirms likuma spēkā stāšanās (tā ...
Ieva Miļūna
Viedoklis
Vai ASV Miera plāns Tuvajiem Austrumiem atbilst starptautiskajām tiesībām?
Āris Kakstāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Prezumpcija par darbu komandējumā
Parīzes reģiona apelācijas instances tiesas spriedums saistībā ar vietējā dzelzceļa uzņēmumā strādājošā inženiera Havjera X nāvi komandējuma laikā izraisīja patiesu pārsteiguma vilni pasaules plašsaziņas līdzekļos. 2019. ...
Viktorija Soņeca
Skaidrojumi. Viedokļi
Jēdzienu "nacionālā identitāte" un "konstitucionālā identitāte" nošķiršana pārākuma principa kontekstā
AUTORU KATALOGS