Tieslietu ministrija ir apkopojusi Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) un Vispārējās tiesas (abas kopā turpmāk – ES tiesas) spriedumus par laika periodu no 2019. gada decembra līdz 2020. gada februārim. Judikatūras apkopojumā iekļautas lietas, kurās skatīti daudzveidīgi tiesību jautājumi, kas var būt aktuāli dažādās tiesību nozarēs strādājošiem juristiem un kas vienlaikus atspoguļo EST plašo kompetenci. Šajā EST judikatūras apskatā ietverti spriedumi par centrālās apkures izdevumu sadali daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, administratīvo sodu piemērošanu par ceļu satiksmes pārkāpumiem, Eiropas Savienības (turpmāk – ES) preču zīmes reģistrācijas atteikumu uz sabiedriskās kārtības pamata, elektronisko grāmatu tālākpārdošanas priekšnoteikumiem, brīdi, kurā iestājas Eiropas Parlamenta (turpmāk – EP) deputāta imunitāte, lidsabiedrības atbildību par kaitējumu, kas radies ar izlietu karstu kafiju, EST jurisdikciju dalībvalstu robežstrīdā un lietas dalībnieka pārstāvja Vispārējā tiesā neatkarību.
1. Par centrālās apkures izdevumu segšanu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās
Apvienotajās lietās C-708/17 un C-725/17 EVN Bulgaria Toplofikatsia EST bija jāvērtē, vai nav pretrunā ES noteikumiem par patērētāju tiesību aizsardzību un negodīgas komercprakses novēršanu dalībvalsts tiesiskais regulējums, kurā paredzēts, ka īpašnieki dzīvoklim kopīpašumā esošā dzīvojamā ēkā, kas ir pieslēgta pilsētas siltumtīklam, ir spiesti segt daļu no dzīvojamās ēkas koplietošanas daļu un siltumsistēmas siltumenerģijas patēriņa izmaksām pat tad, ja tie individuāli nav lūguši siltuma piegādi un tie to neizmanto savā dzīvoklī. Papildus tam EST bija jāvērtē, vai ES tiesībām atbilst tas, ka kopīpašumā esošā dzīvojamā ēkā šādi rēķini par siltumenerģijas patēriņu ēkas siltumsistēmā tiek noteikti katram dzīvojamās ēkas īpašniekam proporcionāli sava dzīvokļa apsildītajam tilpumam.
Abās nacionālajās tiesvedībās īpašnieki dzīvokļiem kopīpašumā esošā dzīvojamā ēkā, kas pieslēgta centralizētajam siltumtīklam, ir spiesti piedalīties dzīvojamās ēkas koplietošanas telpu un siltumsistēmas siltumenerģijas patēriņa izmaksās, lai gan tie individuāli nav lūguši siltuma piegādi un neizmanto to savā dzīvoklī. Šādu kārtību atļauj Bulgārijas tiesiskais regulējums, kas paredz, ka siltuma nodrošināšana kopīpašumā esošajā dzīvojamā ēkā notiek, pamatojoties uz lūgumu, kas iesniegts visu kopīpašnieku vārdā, saskaņā ar īpašajiem noteikumiem, kuri paredzēti valsts tiesībās attiecībā uz kopīpašumu. Kļūstot un paliekot par dzīvojamās ēkas kopīpašnieku, katrs kopīpašnieks piekrīt pakļauties visām akta, kas reglamentē attiecīgo kopīpašumu, normām, kā arī lēmumiem, ko pieņēmusi šīs ēkas kopīpašnieku kopsapulce.
EST nekonstatēja, ka šādā veidā patērētājiem tiktu uzspiestas līgumiskas attiecības, kurām tie nav brīvi piekrituši. EST atzina, ka tādos apstākļos, kad lēmumu par attiecīgo ēkas siltumsistēmas apgādi ar siltimenerģiju un līdz ar to kopīpašumā esošas dzīvojamās ēkas koplietošanas daļu apgādi līgumu noslēgšanu ir pieņēmusi ēkas kopīpašnieku kopsapulce, nevar uzskatīt par centralizētās siltumapgādes nepasūtītu piegādi Eiropas Parlamenta 2011. gada 25. oktobra Direktīvas 2011/83 par patērētāju tiesībām un ar ko groza Padomes Direktīvu 93/31/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/44/EK un atceļ Padomes Direktīvu 85/577/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 97/7/EK,1 27. panta izpratnē.2
Pārbaudot attiecīgo izdevumu aprēķina metodi, EST atzina, ka kopīpašumā esošā dzīvojamā ēkā rēķini par ēkas siltumenerģijas patēriņu tiek izrakstīti katram dzīvokļa īpašniekam dzīvojamā ēkā proporcionāli tam, kāds ir tā dzīvokļa apsildāmais tilpums, atbilst ES tiesībām.Pirmkārt, lai arī Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 5. aprīļa Direktīvā 2006/32 par enerģijas galapatēriņa efektivitāti un energoefektivitātes pakalpojumiem un ar ko atceļ Padomes Direktīvu 93/76/EEK,3 un Eiropas Parlamenta un Padomes 2012.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes