Decembris ir normāls laiks kopsavilkumu veikšanai par aizvadīto gadu. Daudzi teiks, ka 2020. gadu no vēstures vispār būtu labāk bijis izsvītrot. No otras puses, nevaram zināt, ko nesīs nākamais, tāpēc ar latvisko piesardzību varam arī secināt – labi vēl, ka tā.
Savukārt, atskatoties konkrēti uz "Jurista Vārda" gadu, gribētos izdarīt pozitīvus secinājumus, un mēs ceram, ka lasītāji redakcijas kopsavilkumam varētu piekrist. Kopā ar mūsu autoriem arī šogad esam turējuši "roku uz Latvijas tiesiskās sistēmas pulsa", turklāt tas, protams, ir sities krietni ātrāk nekā normālos apstākļos.
Reaģējot uz Covid-19 epidēmiju, kas atstāj iespaidu ne tikai uz veselības aprūpi un ekonomiku, bet arī tieslietām, kopš pavasara esam organizējuši publikācijas par šīm aktualitātēm, tai skaitā pirmos (un vienīgos) Covid-19 pārvarēšanas likuma komentārus un iestāžu krīzes laika regulējuma likuma komentārus. Visas ar epidēmiju saistītās publikācijas sabiedriskās nozīmības dēļ ir pieejamas portālā juristavards.lv ikvienam interesentam bez maksas, ne tikai "Jurista Vārda" abonentiem. Ceram, ka tādā veidā esam stiprinājuši gan mūsu kopējos centienus pārvarēt sērgu, gan sargājuši tiesiskumu un likuma varu valstī.
Paralēli šiem ārpuskārtas notikumiem, protams, ir ritējis ikdienas darbs atbilstoši "Jurista Vārda" mērķim – sekot aktualitātēm un risināt Latvijas tiesiskās sistēmas problēmas. Līdz decembrim tapuši arī vairāk nekā desmit tematisko laidienu, kas veltīti atsevišķām tēmām un "vienos vākos" apkopo attiecīgās tiesību nozares labāko ekspertu skatījumu. Tādējādi šogad lasītājiem esam piedāvājuši padziļināti iepazīsties ar šādām tēmām: starptautisko sankciju piemērošana, kopīpašuma problemātika, Darba likuma grozījumi, dzīvojamo māju pārvaldīšana, iespējas piesaistīt ES fondu līdzekļus, kaitējuma kompensācija CSN cietušajiem, ANO Konvencija par starptautiskajiem preču pirkuma-pārdevuma līgumiem u.c. Redakcijai vislielāko gandarījumu un arī lasītāju vidū lielāko rezonansi guvuši divi tematiskie "Jurista Vārdi": par bērnu tiesībām un datu izmantošanas tiesiskajiem aspektiem (tas iznāca grāmatžurnāla apjomā).
Līdz gada beigām pie lasītājiem dosies vēl trīs tematiskie laidieni, no kuriem pirmais ir šodienas "Jurista Vārds", kas veltīts "degošajai" aktualitātei – topošajai Ekonomisko lietu tiesai. Šī pirmā praktiskā rokasgrāmata un vadlīnijas noteikti noderēs gan Ekonomisko lietu tiesas tiesnešiem un darbiniekiem (viņu atlase un apmācība pašlaik turpinās), gan jebkuram Latvijas tiesībniekam, kam iznāks ar šo jauno tiesu saskarties. Neskaidrību vēl ir daudz, un daudzi jautājumi vēl tikai radīsies, kad tiesa sāks darbu. Tomēr pateicamies visiem šī speciālā laidiena autoriem, kas ar saviem rakstiem ir radījuši palīgu jaunās tiesas darba sākšanai.
Līdz pat pagājušajai nedēļai bija paredzēts, ka Ekonomisko lietu tiesa sāks darbu no 2021. gada 1. janvāra, tieši tāpēc ar lielu apņēmību, autoru piepūli un kolēģes Sannijas Matules kā šī laidiena atbildīgās redaktores enerģiju mēs īstenojām apņemšanos šo tematisko žurnālu izdot decembrī. Tomēr īsi pirms došanas uz druku kļuva zināms, ka tiesas darba sākuma termiņš tiks pārcelts (iespējams, uz 31. martu). Atliek teikt – būs Latvijas tiesībniekiem papildu mēneši, lai kārtīgi izstudētu šī tematiskā laidiena rakstus un labāk saprastu, ko un kā jaunā Ekonomisko lietu tiesa darīs, kā notiks piekritība, kāds būs process utt. Un "Jurista Vārda" lasītāji šīs jaunās tiesas darba sākumu, protams, sagaidīs zinošāki nekā tie, kas pie šī žurnāla netiks.