Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Redaktora sleja

5. Janvāris 2021 /Nr.1 (1163)

Kādas izmaiņas mums nesīs jaunais gads

Sveicināti, cienījamie "Jurista Vārda" lasītāji, jaunajā gadā!

Mūsdienu Rietumu pasaulē tikko aizsācies jauns kalendārā gada atskaites punkts un rit jau 2021. gads kopš Kristus dzimšanas svētkiem. Savukārt saskaņā ar Austrumu horoskopu šis gads noritēs baltā metāla vērša zīmē.

Gads, uz kuru visi liekam cerības, ka mūsu dzīves daudzmaz atgriezīsies ikdienas ritmā – ritmā, kāds tas bija pirms 2020. gada pandēmijas sākuma.

Atskatoties uz aizvadīto gadu, var teikt, ka esam aizvadījuši ražīgu gadu, kurā bija jāpārkārto ikdienas rutīnas darbības un visiem bija jāapgūst daudz jaunu lietu, procesu un tehnoloģiju, lai iesāktie darbi neapstātos pusceļā un sasniegtu mērķus, kas nu kuram bija nosprausti.

Un šis jaunais gads, kā jau ierasts katru gadu, neiztiek arī bez jaunumiem normatīvajos aktos nodokļu politikas jautājumos un tieslietu nozarē kopumā.

Īsi par būtiskāko:

– pirmajā pusgadā darbību uzsāks Ekonomisko lietu tiesa. Specializētās Ekonomisko lietu tiesas darbības teritorija aptvers visu Latviju, un tās kompetencē būs specifiski komercstrīdi un krimināllietas par sevišķi smagiem un smagiem noziegumiem, kas rada būtisku kaitējumu uzņēmējdarbības videi un tautsaimniecības attīstībai. Šo tematu esam plašāk aplūkojuši arī "Jurista Vārdā" tematiskajā laidienā, kas iznāca jau 1. decembrī;1

– tiks stiprināta Tiesībsarga biroja, tieslietu sistēmas iestāžu, Valsts kontroles, Satversmes tiesas un citu neatkarīgo institūciju darbība, būtiski palielinot šo iestāžu finansējumu un stājoties spēkā vairākiem likumu grozījumiem, kas efektivizē procesus un veicina šo iestāžu neatkarību;

– notiks sabiedrisko mediju iziešana no reklāmas tirgus;

– tiks ieviestas mikrouzņēmumu nodokļa režīma izmaiņas. Tāpat arī jāpievērš uzmanība autoratlīdzību un patentmaksas režīmā strādājošajiem, jo izmaiņas ieviestas arī šajā regulējumā;

– sagaidāms arī minimālās darba algas pieaugums no 430 eiro uz 500 eiro mēnesī, tāpat tiks ieviestas neapliekamā minimuma izmaiņas, kā arī solidaritātes nodokļa likmju maiņa;

– vienlaikus līdz ar breksita noslēgšanos būs beigusies brīva personu kustība starp Eiropas Savienību un Lielbritāniju, un Eiropas Savienības pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Karalistē.

Ar visu jauno tiesību aktu sarakstu, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, var ērti iepazīties vietnē likumi.lv.2

"Jurista Vārda" komanda arī šajā gadā turpinās aktīvi sekot līdzi notikumiem, kopīgi ar lasītājiem un autoriem meklēs un risinās Latvijas tiesiskās sistēmas problēmas, piedāvās viedokļus un rosinās jaunas diskusijas.

Vienmēr esam atvērti viedokļu dažādībai un gaidām rakstus gan no esošajiem autoriem, gan arī aicinām rakstīt jomas profesionāļiem, kas iepriekš nav publicējušies "Jurista Vārdā".

Uz tikšanos katru otrdienu!

Lai mums visiem labs, veselīgs, izdevies un produktīvs 2021. gads!


RAKSTA ATSAUCES /

1.  Skat.: https://juristavards.lv/zurnals.php?laidiens_id=12286

2.  Skat.: https://likumi.lv/ta/jaunakie/stajas-speka/2021/01/01

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Piģēns K. Kādas izmaiņas mums nesīs jaunais gads. Jurista Vārds, 05.01.2021., Nr. 1 (1163), 2.lpp.
16
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Ārija Meikališa, Kristīne Strada-Rozenberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Jaunākie grozījumi Kriminālprocesa likumā: apskats un komentāri
Dienu pēc valsts svētkiem Latvijas likumdevējs visiem, kas kādā mērā saistīti ar kriminālprocesu, sniedza kārtējo dāvanu – apstiprinājumu jau par pārliecību kļuvušam pieņēmumam, ka grozījumi Kriminālprocesa likumā1 (turpmāk ...
7 komentāri
Dace Šulmane
Tiesību politika
Trīs ziņojumi un salīdzinošie pētījumi par Eiropas tiesu sistēmas neatkarību

2020. gada 11. decembrī Tieslietu padomes sēdē tika sniegts pārskats par šajā gadā publicētiem nozīmīgiem Eiropas līmeņa salīdzinošajiem pētījumiem par tiesu sistēmām.

Vija Kalniņa
Akadēmiskā dzīve
Jauni doktori tiesību zinātnē
2020. gada nogalē aizstāvēti trīs promocijas darbi tiesību zinātnē. 4. decembrī Lolita Buka aizstāvējusi promocijas darbu "Tiesību tikt aizmirstam interneta meklētājprogrammās mijiedarbība ar izteiksmes brīvību", bet Nērika ...
Ieva Šņepste
Skaidrojumi. Viedokļi
Vārda brīvības iepriekšēji ierobežojumi internetā: jēdziens un pieļaujamība
1 komentāri
Māris Leja
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autors Māris Leja

"Jurista Vārdā" līdz šim publicējis 32 rakstus un viedokļus.
Pirmais raksts: 2008. gadā.
Visas publikācijas pieejamas Autoru katalogā portālā juristavards.lv

AUTORU KATALOGS