ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

27. Aprīlis 2021 /Nr.17/18 (1179/1180)

Sportā aizliegto vielu un metožu kriminalizācija
Ph.D.
Karina Zalcmane
RSU Juridiskās fakultātes viesdocētāja, Starptautiskās Sporta tiesību asociācijas (IASL) valdes locekle 

Raksta mērķis ir analizēt ārvalstu pieredzi par dopinga lietošanas un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu kriminalizēšanu sportā, lai novērtētu, vai spēkā esošs tiesiskais regulējums Latvijā joprojām ir pietiekami stabils, vai ir nepieciešami papildu likumdošanas pasākumi, lai kriminalizētu dopinga lietošanu un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu Latvijā.

Ievads

Latvija vienmēr ir ieņēmusi stingru nostāju jautājumā pret dopingu, veicot visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka sistēma aizsargā sporta integritāti, ir pilnīgi stabila un atbilst visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem. Tomēr, ņemot vērā šīs jomas straujo attīstību, ir nepieciešams vienmēr nodrošināt aktuālu, samērīgu, efektīvu un atturošu sankciju mehānismu, kā arī atbilstošu kontroles procesu un uzraudzību.

Paturot to prātā, raksta mērķis ir analizēt ārvalstu pieredzi par dopinga lietošanas un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu kriminalizēšanu sportā, lai novērtētu, vai spēkā esošs tiesiskais regulējums Latvijā joprojām ir pietiekami stabils, vai ir nepieciešami papildu likumdošanas pasākumi, lai kriminalizētu dopinga lietošanu un/vai citu antidopinga noteikumu pārkāpumu Latvijā.

 

Ar dopinga lietošanas saistīto noziedzīgo nodarījumu tiesiskais regulējums Eiropā

Aizliegto vielu lietošana sportā iznīcina "sportisko garu" un mazina izcilu sasniegumu nozīmi. Vairāki ārvalstu eksperti apgalvo, ka pašreizējā antidopinga sistēma ir neefektīva, lai atturētu sportistus no dopinga lietošanas, un dopinga izplatība ir radījusi sabiedrībai priekšstatu, ka pat šķietami tīrie sportisti var krāpt.1

Tiek pieņemts, ka jebkura dopinga kriminalizācijai jānotiek paralēli sankcijām, kuras uzliek Pasaules Antidopinga kodekss (turpmāk – PAAK). Tomēr nav vienotības šādos jautājumos:

– vai tam jābūt atsevišķam ar sportu saistītam likumam, kas kriminalizē PAAK aizliegto vielu lietošanu, vai tikai pantam, kas paredz administratīvu vai kriminālu atbildību farmācijas, muitas vai jebkura cita veida tiesību aktos;

– vai tikai PAAK aizliegtās vielas lietošana ir atzīstama par noziedzīgu, vai tādi ir arī citi Antidopinga noteikumu pārkāpumi (turpmāk – ANP).

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Eduards Broks
Skaidrojumi. Viedokļi
Pacientu prioritizēšanas tiesiskie aspekti nacionālajā tiesību sistēmā
Jebkurai personai ir tiesības izteikt iebildumus par saņemto ārstēšanu, līdz ar to atšķirīgā sabiedrības skatījuma rezultātā var tikt apšaubīti ārstniecības personu pieņemtie lēmumi pacientu prioritizēšanas gadījumos, ...
Līga Mazure
Skaidrojumi. Viedokļi
Pacientam ar vakcināciju radītā kaitējuma civiltiesiskās sekas
2 komentāri
Aldis Lieljuksis
Skaidrojumi. Viedokļi
Cēloņsakarība ārstniecībā Temīdas svaros

Raksta mērķis ir izpētīt cēloņsakarības jautājumus ar ārstniecību saistītās lietās kriminālprocesā un administratīvajā procesā.

Sanita Vanaga
Skaidrojumi. Viedokļi
Bāriņtiesas kompetence bērna veselības aprūpes nodrošināšanā
Autore rakstā vērsusi uzmanību uz bāriņtiesas kompetenci bērna veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā. Rakstā izvirzīts mērķis analizēt tiesisko regulējumu, kas nosaka bāriņtiesas kompetenci bērna aprūpes pakalpojumu ...
Inga Kudeikina, Marina Loseviča
Skaidrojumi. Viedokļi
Medicīniska rakstura piespiedu līdzekļi: tiesiski medicīniskais aspekts

Rakstā tiek aplūkoti jautājumi par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu tiesisko tvērumu un tā izpildīšanā sastopamajām problēmām.

AUTORU KATALOGS