ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

11. Maijs 2021 /Nr.19 (1181)

Grozījumi CPL: pagaidu aizsardzība pret vardarbību, personas rīcībspējas turpmāka pārbaude
4 komentāri
Mg. iur.
Mārcis Krūmiņš
Latvijas Universitātes lektors, zvērināts advokāts 

2021. gada 20. aprīlī stājās spēkā nu jau kārtējie grozījumi Civilprocesa likumā. Ievērojot to, ka jaunie grozījumi faktiski sastāv no vairākām daļām ne tikai fiziski, bet arī saistībā ar to pieņemšanas procesu, tie ir pietiekami plaši atšķirībā no citiem pēdējā laikā pieņemtajiem. Šo grozījumu mērķis ir sakārtot esošo regulējumu, novērst iepriekš pieļautās kļūdas, kā arī ieviest jaunus civilprocesa institūtus. Šajā rakstā tiks aplūkota daļa grozījumu un personas rīcībspējas pārbaudes jautājums.

Likuma panti, kuri tiek precizēti ar grozījumiem

82.1 panta otrā daļa

"Ja juridiskā persona ir koncerna valdošā vai atkarīgā sabiedrība, tad šajā daļā minētās amatpersonas, kā arī personas, kas atrodas darba tiesiskajās attiecībās ar attiecīgo juridisko personu, var vest arī valdošās vai atkarīgās sabiedrības lietas."

Apskatāmajos Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) grozījumos, kas pamatā veltīti pagaidu aizsardzības noregulējumam, ir iekļauti atsevišķi pantu grozījumi, kuri ietekmē procesa dalībniekus. Viens no tādiem ir grozījums jeb papildinājums, kas ietverts 82.1 panta otrajā daļā. Pirms iedziļināties procesuālajos jautājumos, ir vērts paskatīties, kas tad ir "koncerns". Koncernu likuma 2. panta pirmā daļa nosaka, ka "koncerns ir valdošā uzņēmuma un vienas vai vairāku atkarīgo sabiedrību kopums". Tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst, ka, ja fiziskai personai vienā sabiedrībā pieder visas akcijas (kapitāla daļas), izņemot gadījumus par kreditora aizsardzību, koncerna likuma normas nav piemērojamas.

Likumdevējs ir radis iespēju noteikt, ka juridiskās personas pārstāvim, ja juridiskā persona ir koncerna sastāvā, ir tiesības vest lietas tiesā, pārstāvot citu koncernā ietilpstošu kompāniju. Iepriekš spēkā esošais formulējums izslēdza iespēju kredītiestādes darbiniekam uz pilnvaras pamata pārstāvēt kredītiestādes meitas sabiedrības tiesā, ja konkrētā lieta neskāra visa koncerna intereses. Tagad tāda iespēja ir radīta. Te jāatgriežas pie viena no dokumentiem, kurš gan tiešā veidā nav minēts anotācijā, bet ir dota atsauce uz konceptuālo ziņojumu "Par advokātu procesa ieviešanu atsevišķās civillietu kategorijās".1 Minētajā ziņojumā, kas apstiprināts valdībā, tiek uzsvērts: "Neatkarīgi no tā, kurš no advokātu procesa izstrādātajiem variantiem (izņemot 5. variantu) tiks ieviests, visos gadījumos (atbilstoši attiecīgā varianta saturam) būs nepieciešams veikt atbilstošus grozījumus šādos nacionālajos normatīvajos aktos." Koncepcijā norādīts: "Ar 2014. gada 4. janvāra grozījumiem Civilprocesa likuma 82. pantā likumdevējs ir iedibinājis zināmu virzību uz advokātu procesa konceptu." 2021. gadā veiktie grozījumi rāda nedaudz atšķirīgu virzienu šajā jautājumā.

Iepazīstoties ar anotāciju, kas pievienota likumprojektam, ko Saeimā iesniedza valdība, civilprocesuālā tiesību norma, pretēji virzītajam konceptam par advokātu procesu, paplašināja pārstāvju loku tiesā, kas pirms tam tika apzināti sašaurināts. Likumprojekta anotācijas daļā2 ir norāde, ka "katrai kredītiestādei ir citādāka struktūra, praksē pastāv situācijas, ka kredītiestāžu meitas sabiedrības mēdz nealgot kvalificētu personālu atsevišķi tiesvedību vajadzībām, bet to nodrošina mātes sabiedrība".

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Valsts ieņēmumu dienests
25. Maijs 2021 / 15:00
0
ATBILDĒT
Vai nebūtu laiks advokātu lobēšanu izbeigt? Dažs advokāts no normatīvo aktu interpretācijas, diemžēl, saprot mazāk nekā 3.kursa jurisprudences students.
nodoklis
13. Maijs 2021 / 21:36
5
ATBILDĒT
Tā saucamā pagaidu aizsardzība pret vardarbību ir bezjēdzīgs un pat kaitīgs institūts, kas tikai nodara ļaunumu ģimenēm un bērniem un ir kļuvis par mantisku strīdu risināšanas ieroci. Judikatūrā bez fiziskas vardarbības atzītas arī emocionālā un ekonomiskā vardarbība. Sieva kliedz uz vīru- emocionālā vardarbība. Vīrs nedod sievai naudu- ekonomiskā vardarbība. Drīz būs arī psiholoģiskā un intelektuālā vardarbība ievazātas- nedrīkstēs otram parādīt, ka viņš ir muļķis. Kuras puses juristi pirmie paspēj iesniegt iesniegumu un mak labāk otru apmelot, tā puse iegūst strīdos priekšrocības. Patiesība tiek ar tiesas palīdzību piesmieta. Nav vajadzīgs tāds tiesību ļaunprātīgas izmantošanas institūts.
Iveta
11. Maijs 2021 / 11:56
0
ATBILDĒT
Jebkuram interesentam ir pieejama grozījumu precizētā anotācija (atrodama likumi.lv, pie konkrētajiem grozījumiem augšā virs nosaukuma rakstīts: "Pieejama likumprojekta papildinātā anotācija", kur, nospiežot uz hipersaiti, var lejupielādēt precizēto anotāciju). Precizētajā anotācijā ir sniegts grozījumu vispusīgs un visaptverošs pamatojums.
Iveta
11. Maijs 2021 / 11:40
0
ATBILDĒT
Jebkuram interesentam ir pieejama grozījumu precizētā anotācija (atrodama likumi.lv, pie konkrētajiem grozījumiem augšā virs nosaukuma rakstīts: "Pieejama likumprojekta papildinātā anotācija", kur, nospiežot uz hipersaiti, var lejupielādēt precizēto anotāciju). Precizētajā anotācijā ir sniegts grozījumu vispusīgs un visaptverošs pamatojums.
visi numura raksti
Dace Vārna, Linda Vaļte
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesvedība civilprocesā: jaunais pagaidu aizsardzības regulējums un citi grozījumi
2021. gada 20. aprīlī stājās spēkā Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) grozījumi, kas paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas pagaidu noregulējumā civilprocesā. Paredzams, ka jaunais regulējums stiprinās personu tiesiskās ...
2 komentāri
Daina Ose
Skaidrojumi. Viedokļi
Grozījumi CPL: drošības nauda, prasības nodrošināšana, pagaidu aizsardzība, saistību bezstrīdus piespiedu izpilde
2021. gada 6. aprīlī tika izsludināti kārtējie grozījumi Civilprocesa likumā,1 kuru mērķis ir sakārtot esošo regulējumu un ieviest jaunus civilprocesa institūtus. Šie grozījumi stājās spēkā 20. aprīlī. Līdz ar to šajā rakstā ...
Benno Butulis
Skaidrojumi. Viedokļi
Jaunais Civilprocesa likuma regulējums: ceļā uz efektīvu pagaidu aizsardzības sistēmu
1 komentāri
Irēna Ņesterova
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autore Irēna Ņesterova
Tiesību zinātņu doktore, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes (LU JF) Juridiskās zinātnes institūta pētniece, UNESCO Starptautiskās ekspertu grupas Rekomendācijas par mākslīgā intelekta ētiku izstrādei dalībniece un ...
Jurista Vārds
Tiesību politika
Top Krimināllikuma grozījumi pret sociālo naidu, nesaticības izraisīšanu un cita veida diskrimināciju
26. aprīlī astoņi 13. Saeimas deputāti iesniedza likumprojektu "Grozījumi Krimināllikumā", lai precizētu personas atbildību par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar sociālo naidu, nesaticības izraisīšanu un cita veida ...
AUTORU KATALOGS