2014. gada 22. maijā tika pieņemts Mediācijas likums, kurš stājās spēkā 2014. gada 18. jūnijā.1 Likuma 2. pantā norādīts, ka likuma mērķis ir radīt tiesiskus priekšnoteikumus tam, lai veicinātu mediācijas kā alternatīva domstarpību risināšanas veida izmantošanu, sekmējot sociālo attiecību harmonizāciju. Mediāciju var izmantot domstarpību risināšanai ārpustiesas procesā, kā arī tiesvedības procesā, ja speciālās tiesību normas nenosaka citādi.
2014. gada 22. maijā tika pieņemti grozījumi vairākos Civilprocesa likuma pantos, kuri stājās spēkā 2014. gada 18. jūnijā,2 kuros noteiktas pušu tiesības vienoties par mediācijas izmantošanu, prasības iesniedzēja pienākumu prasības pieteikumā norādīt ziņas par mediācijas izmantošanu strīda risināšanā pirms vēršanās tiesā, par tiesas pienākumu nosūtīt informāciju pusēm par iespēju risināt strīdu, izmantojot mediāciju, un pienākumu noteiktajā termiņā paziņot tiesai par piekrišanu izmantot mediāciju, par atbildētāja pienākumu paskaidrojumā norādīt, vai piekrīt izmantot mediāciju, un tiesneša pienākumu pieņemt lēmumu par mediācijas izmantošanu, ja puses piekrīt mediācijas izmantošanai.
Civilprocesa likuma normas jāievēro ne tikai pusēm – prasītājam un atbildētājam, bet arī tiesai.
Likuma "Par tiesu varu"3 2. panta otrajā daļā noteikts: "Tiesu lietu izskatīšanas principus un kārtību nosaka Satversme, civilprocesuālie, kriminālprocesuālie un administratīvi procesuālie likumi."
Raksta autoram civillietas izskatīšanas procesos pirmās instances tiesā un apelācijas instances tiesā kā juridiskās personas pilnvarotajam pārstāvim darba strīda lietā ar prasītāju – fizisku personu radās pamatotas šaubas par Civilprocesa likuma normu, kuras regulē mediācijas procesu civiltiesiskā strīda izskatīšanā, neievērošanu tieši no tiesu puses.
Lietas faktiskie apstākļi
Civillietā Nr. C30467921 prasītājs savā 2021. gada 9. marta prasības pieteikumā par rīkojuma "Par rājiena izteikšanu" atcelšanu, kas tiesā saņemts 2021. gada 10. martā, pārkāpjot Civilprocesa likuma 128. panta otrās daļas 5.1 punktu, nenorādīja ziņas par mediācijas izmantošanu strīda risināšanā pirms vēršanās tiesā. Minētā trūkuma novēršanai pirmās instances tiesas tiesnese ar 2021. gada 19. marta lēmumu atstāja prasības pieteikumu bez virzības un trūkumu novēršanai noteica termiņu līdz 2021.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes