Ikviena uzņēmuma mērķis ir strādāt efektīvāk ar tam pieejamiem resursiem. Šobrīd, kad Covid-19 un Krievijas militārās agresijas Ukrainā ietekmē sarežģītu periodu piedzīvo ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmumi, arvien lielāka nozīme ir pieejamam atbalstam no publiskiem resursiem grantu, aizdevumu, nodokļu atlaižu u.c. veidā, un tādējādi, ja saņems kādu atbalstu no publiskiem līdzekļiem, arvien vairāk uzņēmumu saskarsies ar komercdarbības atbalsta regulējumā noteiktajām prasībām. Detalizētāk par to, kas ir komercdarbības atbalsts un tā pazīmes, var lasīt Līgas Grantiņas rakstā "Valsts atbalsts komercdarbībai – konkurences bieds vai stimuls".1
Komerclikums nosaka, ka komersants ir Komercreģistrā ierakstīta fiziska persona (individuālais komersants) vai komercsabiedrība (personālsabiedrība un kapitālsabiedrība), kā arī ka saimnieciskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību. Ja saimniecisko darbību veic fiziska persona, tai jāreģistrējas Uzņēmumu reģistrā (turpmāk – UR) individuālā komersanta statusā vai Valsts ieņēmumu dienestā (turpmāk – VID) Nodokļu maksātāju reģistrā. Sabiedrībā līdz šim plaši lietoti ir divi jēdzieni: "uzņēmums" (ar to saprotot Komercreģistrā reģistrētu juridisku personu) un "saimnieciskās darbības veicējs" (ar to saprotot VID reģistrētu fiziskas personas īstenotu saimniecisko darbību).
Gadījumos, kad runājam par komercdarbības atbalstu no publiskiem resursiem (valsts, pašvaldības vai Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu līdzekļiem), komersanti nereti uzzina, ka vārdu "uzņēmums" var izprast arī citādi. Papildus uzņēmumiem ir jāizprot jauni termini – "viens vienots uzņēmums", "saistīto uzņēmumu grupa", "grūtībās nonācis uzņēmums".
Viens no biežāk piemērotajiem komercdarbības atbalsta regulējumiem ir atbalsts atbilstoši Komisijas Regulas (ES) Nr. 651/2014 (2014. gada 17. jūnijs), ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (turpmāk – Regula Nr. 651/2014), prasībām. Atbalstu ar šo regulu nav iespējams piešķirt grūtībās nonākušiem uzņēmumiem. Attiecīgi uzņēmumiem, kas pretendē uz komercdarbības atbalstu atbilstoši Regulas Nr. 651/2014 prasībām, ir jādeklarē uzņēmuma lielums (t.sk. deklarācijā norādot, kādi uzņēmumi ietilpst saistīto uzņēmumu grupā) un jānosaka, vai uzņēmums nav nonācis grūtībās. Brīdī, kad notiek uzņēmuma lieluma un finanšu situācijas deklarēšana, ir jāņem vērā, ka jēdziens "uzņēmums" komercdarbības atbalsta kontekstā ir daudz plašāks, nekā to saprotam, lasot Komerclikumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes