ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

6. Jūnijs 2023 /Nr.23 (1289)

Nākotnes iniciatīvas rakstveida procesa attīstībai kriminālprocesā
Mg. iur.
Indra Aizupe
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore 

Pirmie soļi rakstveida procesa attīstībai sākās ar 2009. gada 12. marta likumu "Grozījumi Kriminālprocesa likumā", vēlākos gados to paplašinot un attīstot. Pašlaik Kriminālprocesa likums nosaka septiņas situācijas, kad lietu var iztiesāt rakstveida procesā, vienlaikus nosakot prokuroram, aizstāvim un personai, kuras intereses izskatāmā sūdzība vai protests aizskar, tiesības iesniegt iebildumus pret lietas iztiesāšanu rakstveida procesā.

2020. gads un Covid-19 pandēmija daudzās dzīves jomās ieviesa būtiskas pārmaiņas. Jāatzīst, ka tas bija laiks, kad būtiski mainījās pierastās ikdienas procedūras un cilvēku domāšana. Arī tiesu sistēmā. Ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 12. panta pirmo daļu tika noteikts (regulējums ir spēkā arī šobrīd), ka krimināllietu apelācijas kārtībā var iztiesāt rakstveida procesā arī gadījumos, kas nav minēti Kriminālprocesa likumā. Prokurors vai persona, kuras intereses un tiesības sūdzība vai protests aizskar, var izteikt lūgumu, to pamatojot, lietu izskatīt mutvārdu procesā. Proti, šobrīd saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma regulējumu apelācijā pastāv rakstveida process kā pamatprincips, un personai vai prokuroram ir dotas tiesības lūgt mutvārdu procesu. Šāda pieeja bija pamatota un atbilstoša Covid-19 pandēmijas laikā, tomēr ir apšaubāma ilgtermiņā. Turklāt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums tika radīts kā krīzes risinājums, kas visdrīzāk nepastāvēs ilgtermiņā.

Vienlaikus ar Ministru kabineta rīkojumu "Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību" (pieņemts Ministru kabineta 2023.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jurista Vārds
Numura tēma
Kā uzlabot kriminālprocesa norisi
Nora Zvejniece, Sindija Zemīte
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesības uz taisnīgu tiesu un procesa veida izvēle
Autores rakstā apskatīs mutvārdu procesa kā tiesību uz taisnīgu tiesu būtisku elementu, kā arī iespēju tiesai izskatīt krimināllietu rakstveida procesā, jo īpaši kontekstā ar Covid-19 pandēmijas ietvaros akceptēto iespēju plašāk ...
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Mutvārdu un rakstveida procesa priekšrocības un trūkumi
Oskars Kulmanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Rakstveida procesa iespējas kriminālprocesā
Egons Rusanovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Rakstiskuma elementi kriminālprocesa konstitucionalitātes dimensijā
Atsaucoties uz aicinājumu sagatavot publikāciju, kas veltīta jautājumiem par lietas iztiesāšanas veida izvēli kriminālprocesā, ar to saprotot iespējamo mutvārdu vai hipotētisku rakstveida modalitāšu izraudzīšanos, autoram sākotnēji ...
AUTORU KATALOGS