Eiropas Savienībai (turpmāk – ES) ir divas pieejas konkurencei digitālajā jomā: pirmkārt, kontrolēt konkurences tiesību pārkāpumus un sodīt pārkāpējus un, otrkārt, veicināt konkurenci ar tiesību aktiem un ES investīcijām. Sākšu ar konkurences uzraudzīšanas tēmu, tālāk pievēršoties konkurences attīstības veicināšanai.
Konkurences īpatnības digitālajā ekonomikā
Konkurences tiesībās bieži jāskata jautājumi, kas saistīti ar tirgus norisēm inovatīvos tirgos, kā arī ar nepieredzētu praksi, ko rada jaunās tehnoloģijas. Likumdevējs, uzraugi un tiesas ir spiesti risināt nebijušus uzdevumus, lai pielāgotos digitālajam laikmetam.
Starp konkurences tiesībām un inovācijām pastāv cieša saikne. Ja inovatīvas un augsto tehnoloģiju firmas ir spiestas dalīties ar savu intelektuālo īpašumu ar konkurentiem vai tiem tiek liegts kontrolēt cenu, par kādu tiek pārdoti viņu produkti/pakalpojumi, mazinās inovācijas, lēnāk attīstās jauni ražojumi, palēninās konkurence, negatīvi ietekmējot patērētājus un kopējo izaugsmi. Taču, ja ļaujam šīm firmām traucēt saviem sāncenšiem ienākt tirgū, konkurence tiek nospiesta un, iespējams, daudz mazāk tiek ieviestas inovācijas, ilgtermiņā kaitējot patērētājiem.
Šādas firmas nereti rada pilnīgi jaunus produktu tirgus, kuros tās dominē vismaz līdz brīdim, kad parādās uzņēmums, kas tās izaicina. Tieši šī īslaicīgā ietekme tirgū un ar to saistītā peļņa attaisno lielus ieguldījumus pētniecībā un attīstībā. Jautājums uzraugiem un tiesām ir: kā veicināt inovācijas, ievērojot digitālās ekonomikas īpatnības, tajā pašā laikā nodrošinot konkurences normu pareizu piemērošanu?
Vispārējie principi, ko piemēro inovatīviem tirgiem, ir būtiski arī digitālajā ekonomikā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes