ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

18. Jūnijs 2024 /Nr.25/26 (1343/1344)

Pasaules labā prakse būvniecības projektos Latvijā – kā un vai to pielietot
Mg. oec.
Zanda Zariņa
SIA "Būves nākotnei" valdes locekle 

Ikdienas darbā saskaroties ar pasaules labajiem piemēriem būvniecības nozarē, jāsecina, ka Latvija ir ceļa sākumā uz labās prakses piemērošanu un ir vairāki loģiski iemesli, kāpēc šajā jautājumā mums vēl tāls ceļš priekšā.

Par labo praksi nozarē pieņemts uzskatīt dokumentus un vadlīnijas, kuras pamatā izstrādā starptautisku ekspertu darba grupās un, lai nomierinātu skeptiķus, kas uzskata, ka ārvalstu pieredze ne vienmēr ir saistīta ar to, kas aktuāls Latvijā un kopumā mūsu mentalitāte un darba kultūra ievērojami atšķiras no Rietumeiropas vai citu valstu – arī eksperti no Latvijas kopš 2023. gada aktīvi darbojas vismaz divās Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (turpmāk – FIDIC) organizācijas struktūrās:

  • Uzņēmējdarbības labās prakses vadības komitejā (Business Practice Leadership Committee),
  • Darba grupā par iepirkumu procesu (Procurement task group).

Abu grupu darbs vērsts uz to, lai FIDIC tipveida līgumu izmantošana kļūtu saprotamāka un tiktu saglabāti līgumu vispārīgajiem noteikumiem piemītošie principi arī pēc tam, kad katra projekta vajadzībām izstrādāti speciālie noteikumi.

FIDIC (International Federation of Consulting Engineers) dibināta 1913. gadā, tās biedri ir nacionālās inženierkonsultantu asociācijas. Federācijas uzdevums ir tajā uzņemto nacionālo asociāciju vārdā atbalstīt un īstenot inženierkonsultāciju nozares stratēģiskos mērķus, izplatīt informāciju un materiālus, kas varētu būt noderīgi federācijas biedriem.

Latvijā FIDIC kontekstā visvairāk pazīstamas ir tieši šīs organizācijas radītās tipveida līguma veidnes, ko iespējams pielāgot dažādiem būvniecības projektiem, bet tā veido un periodiski atjauno arī pamatnostādnes un vadlīnijas dažādiem ar būvniecības nozari saistītiem jautājumiem. Šo materiālu mērķis ir iepazīstināt ar plaši izmantotām konsultantu atlases metodēm visā pasaulē, izskaidrot attiecīgās procedūras un apvienot tās visas interesentiem pieejamās publikācijās, kā arī zināmā mērā uzsvērt un izskaidrot FIDIC politiku šajā jautājumā.

2023. gadā apritēja 110 gadi, kopš pastāv FIDIC organizācija. Šajā laikā tā spējusi apvienot vairāk nekā vienu miljonu biedru, kuri pārstāv 40 000 uzņēmumu 100 valstīs.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jānis Uzulēns
Numura tēma
Kā panākt, lai būvniecības process būtu labi pārvaldīts, raits un efektīvs
Una Petrauska, Līna Gavare
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai pienācīgas rūpības pienākums uzņēmumu vērtības ķēdē ir saistošs būvniecības nozarei
2 komentāri
Irēna Lejiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Būtiskākie pievienotās vērtības nodokļa aspekti būvniecības nozarē
Pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) piemērošana būvniecības nozarē ir atšķirīga no PVN sistēmas standarta principiem. Šajā rakstā autore sniegs ieskatu par nodokļa piemērošanas nosacījumiem, specifiku un ...
Mārtiņš Liepiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Būvniecības normatīvā bāze, līgumi un juristu darbs – no inženiera skatupunkta
Juitina Čeņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Cik riskants ir risks: būvniecības sektora skice
Risks noteikti nav reti lietots vārds būvniecības sektorā. Raksta sākumā tiks analizēts, cik nozīmīga ir riska definīcijas izvēle. Pēc tam sniegts ieskats par dažādiem riska definēšanas veidiem. Tāpat rakstā ir veikta riska ...
AUTORU KATALOGS