ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

2. Jūlijs 2024 /Nr.27 (1345)

Ekocīds kā noziedzīgs nodarījums – Latvijā, Eiropā un globāli
1 komentāri
M.sc.cand. starptautiskajā sadarbībā (Sapienza), Bc. iur., Bc. oec.
Diāna Krasnova
Eksperte ANO projektos, biedrības UENPD vadītāja 
M.sc.cand. starptautiskajā sadarbībā (Sapienza), MBA
Marija Griņāviča
ES finansēto projektu vadītāja, biedrības UENPD vadītāja 

Ievads

Mūsdienās, aktuālākiem kļūstot ilgtspējīgas attīstības risinājumiem, par izplatītu terminu ir kļuvis "ekocīds" – nelikumīgas, apzinātas darbības, kuras spēj rezultēties vai ir kļuvušas par nopietnu un plašu vai ilgtermiņa apdraudējumu apkārtējai videi. Ekocīds Latvijā nav izplatīts termins, neskatoties uz pietiekami izplatīto diskursu medijos un sabiedrībā par tēmām, kas skar ilgtspējīgu attīstību, vides aizsardzību un Zaļo kursu. Lai arī cilvēka izraisīta jeb antropogēna ietekme uz vidi nav sinonīmiska tādiem smagiem noziegumiem kā genocīds, ņemot vērā noteiktus apstākļus, ekocīdu pēc smaguma varētu pielīdzināt noziegumiem pret cilvēci vai pat genocīdam.

"Saskaņā ar UNEP [ANO Vides programma] un Interpola datiem noziedzīgu nodarījumu pret vidi skaits pieaug un tie ir kļuvuši par ceturto lielāko noziedzības sektoru pasaulē, apdraudot vidi, bioloģisko daudzveidību un klimatu. Tie katru gadu liedz valstīm un iedzīvotājiem saņemt miljardiem eiro lielus ekonomiskos ieņēmumus, jo īpaši jaunattīstības valstīs, un apdraud cilvēktiesības."1 Viena no jaunākajām tendencēm vides aizsardzībā ir Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko paredz noteikumus par vides krimināltiesisko aizsardzību un ar ko aizstāj Direktīvu 2008/99/EK.

Šajā rakstā apskatīsim ekocīda definīciju, tā vietu gan nacionālajos, gan arī starptautiskajos normatīvajos aktos un ekspertu viedokļus.

 

I. Vides aizsardzība un ekocīds: praktiski piemēri un ES regulējums

Cilvēks viennozīmīgi ir pasaules ekosistēmas svarīgs elements. Antropocentrisma (uzskata, ka cilvēkam ir centrālā loma notiekošajos procesos) piekritēji varētu pat argumentēt, ka cilvēks ir vissvarīgākais šīs sistēmas elements. Jebkurā gadījumā cilvēks noteikti ir noteicošais spēks, kura darbības bieži vien varētu tikt pielīdzinātas dabas katastrofām.

Mūsdienās, aktuālākiem kļūstot ilgtspējīgas attīstības risinājumiem, par izplatītu terminu ir kļuvis "ekocīds", kuru varētu definēt kā nelikumīgas, apzinātas darbības, kuras spēj rezultēties vai ir kļuvušas par nopietnu un plašu vai ilgtermiņa apdraudējumu apkārtējai videi.2 Latvijas normatīvajos aktos šis termins nav minēts, un līdz ar to tā definīcija līdz šim vēl nav tikusi oficiāli pieņemta un skaidrota. Eiropas Savienības (turpmāk – ES) normatīvajos aktos arī nepastāv konkrēts skaidrojums, taču Priekšlikumā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko paredz noteikumus par vides krimināltiesisko aizsardzību un ar ko aizstāj Direktīvu 2008/99/EK, tiek skaidrots: "Ja noziedzīgs nodarījums pret vidi rada būtisku un neatgriezenisku vai ilgstošu kaitējumu visai ekosistēmai, tam vajadzētu būt atbildību pastiprinošam apstāklim tā smaguma dēļ, tostarp gadījumos, kas pielīdzināmi ekocīdam." No šī skaidrojuma izriet, ka, lai kvalificētu noziedzīgu nodarījumu pret vidi kā ekocīdu, tam ir jābūt (1) būtiskam, (2) neatgriezeniskam vai ilgstošam un (3) vērstam pret visu ekosistēmu. Diemžēl netiek skaidrota arī visas ekosistēmas definīcija – vai tai ir jāaptver teritorija ar aizsargājamu statusu, tai ir jābūt valsts vai reģionāla līmeņa ekosistēmai, u.tml. Ir vērts citēt arī Eiropas Parlamenta normatīvās rezolūcijas projektu par jau minēto Priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko aizstāj Direktīvu 2008/99/EK: "Ir svarīgi arī uzlabot informētību par noziegumiem pret vidi un to radīto kaitējumu visā pasaulē.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Zaneta Mikosa
8. Jūlijs 2024 / 15:39
0
ATBILDĒT
Lieliski, ka autores pievērš uzmanību šim gan starptautiski, gan reģionāli aktuālajam jautājumam, lai virzītos uz efektīvāku vides aizsardzību.
Minot Eiropas Savienības ietvaros esošo regulējumu, vērts norādīt, ka minētās 2008.gada Direktīvas par vides krimināltieisko aizsardzību vietā 2024.gada 11.aprīlī stājās spēkā jaunā Direktīva 2024/1203, kas paredz noteikumus par vides krimināltiesisko aizsardzību (darbā tā analizēta vēl priekšlikuma līmenī). Vienlaikus jāatzīmē, ka attiecībā uz ''ekocīda'' atspoguļojumu tajā nekas nav mainījies, termins pieminēts tikai Preambulā, tomēr tur sniedzot visus ''kvalificējošos'' nosacījumus, lai valstis varētu tāda smaguma noziedzīgus nodarījumus kvalificēt savos krimināllikumos kā ekocīdu. (kas vairākās dalībvalstīs jau izdarīts, kā norādīts tajā pašā Preambulas punktā).
visi numura raksti
Diāna Apse
Juristu likteņi
Pamatnormas īstenotāji: Mintauts un Konstantīns Čakstes  
Saulvedis Vārpiņš
Informācija
Palīdzam Ukrainai, lai nepieļautu X stundu Latvijā  
"Jurista Vārds" jau iepriekš ir informējis, ka Latvijas zvērinātu advokātu kopsapulcē 22. martā tika pieņemts lēmums izveidot ziedojumu programmu "Par Ukrainas uzvaru", advokātu kolēģijai ziedojot pirmo summu un aicinot ar saviem ...
Karina Palkova, Līga Āboliņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts valodas lietojums pacienta un ārstniecības personas tiesiskajās attiecībās
2024. gada 13. jūnijā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pacientu tiesību likumā, ar kuriem tai skaitā tika stiprināta valsts valodas lietošana ārstniecības personas un pacienta savstarpējā saziņā.1 Šie grozījumi ...
Alise Paula Zīverte
Skaidrojumi. Viedokļi
Konsensusa principa piemērošanas problemātika Pasaules Tirdzniecības organizācijas sistēmā
2 komentāri
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Pārbaudījumi, kam nevar sagatavoties
AUTORU KATALOGS