Šī raksta mērķis ir sniegt ieskatu biežāk konstatētajos pārkāpumos, kas saistīti ar fiziskās personas pienākumu – pildīt saistību dzēšanas plānu un gūt ienākumus, izpētot Maksātnespējas kontroles dienesta (turpmāk – MKD) rīcībā esošos tiesas lēmumus, ar kuriem izbeigti fizisko personu maksātnespējas procesi, neatbrīvojot parādnieku no saistībām.1
Fiziskas personas maksātnespējas process ir brīvprātīgs un tiek uzsākts pēc fiziskās personas iniciatīvas. Maksātnespējas procesa pasludināšana rada papildu pienākumus un ierobežojumus fiziskai personai, kurai šis process pasludināts. Ir sagaidāms, ka, lemjot par labu maksātnespējas procesam, persona apzinās, ka maksātnespējas procesa laikā viņai nāksies gan veikt Maksātnespējas likumā nostiprinātos pienākumus, gan ievērot ierobežojumus.
Tomēr saskaņā ar MKD rīcībā esošajiem datiem ceturtā daļa no 2021., 2022. un 2023. gadā izbeigtajiem fizisko personu maksātnespējas procesiem ir izbeigti ar parādniekam nelabvēlīgu rezultātu, proti, neatbrīvojot fiziskās personas no neizpildītajām saistībām. Šāds nelabvēlīgi izbeigto procesu skaits liek secināt, ka ne vienmēr persona izprot fiziskās personas maksātnespējas procesa būtību un norisi.
Statistika liecina, ka biežākais iemesls fiziskās personas maksātnespējas procesa izbeigšanai, neatbrīvojot parādnieku no neizpildītajām saistībām, ir apstāklis, ka parādnieks nepilda saistību dzēšanas plānu. Tāpat no MKD rīcībā esošajiem tiesu lēmumiem izriet, ka vēl viens biežākais "klupšanas akmens" veiksmīga fiziskās personas maksātnespējas procesa norisē ir parādnieka pienākuma – gūt ienākumus – neievērošana.
Šī raksta mērķis ir sniegt ieskatu biežāk konstatētajos pārkāpumos, kuri saistīti ar fiziskās personas pienākumu – pildīt saistību dzēšanas plānu un gūt ienākumus, izpētot MKD rīcībā esošos tiesas lēmumus, ar kuriem izbeigti fizisko personu maksātnespējas procesi, neatbrīvojot parādnieku no saistībām. Vienlaikus raksta noslēgumā tiks aktualizēts problēmjautājums, kas ir tieši saistīts ar iepriekš minētajiem pienākumiem kopsakarā ar parādnieka pienākumu sniegt informāciju par savu mantisko stāvokli un patiesajiem ienākumiem.
Pienākums pildīt saistību dzēšanas plānu
Maksātnespējas likuma 153. panta pirmās daļas 3. punktā ir noteikts, ka saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai pārtrauc, ja parādnieks nepilda bankrota vai saistību dzēšanas procedūrā paredzētos pienākumus, būtiski apgrūtinot maksātnespējas procesa efektīvu norisi. Savukārt, kā jau norādīts, viens no biežāk piemērotajiem fiziskās personas maksātnespējas procesa izbeigšanas pamatiem ir Maksātnespējas likuma 160. panta 1. punktā nostiprinātā parādnieka pienākuma – pildīt fiziskās personas saistību dzēšanas plānu – neievērošana.
Saistību dzēšanas procedūras galvenais mērķis ir, sabalansējot parādnieka un kreditoru intereses, atbrīvot parādnieku no nesegtajām saistībām, ja parādnieks godprātīgi ir novirzījis saistību dzēšanas plānā paredzēto savu ienākumu daļu kreditoru prasījumu daļējai segšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes