ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

6. Augusts 2024 /Nr.32 (1350)

Konkurences tiesības futbolā: home-grown players noteikuma atbilstība Eiropas Savienības tiesībām
Bac. iur.
Maksims Saleiko
 

Futbols ir viens no populārākajiem sporta veidiem, kuru Eiropā vēro simtiem miljonu skatītāju.1 Turklāt futbolam ir būtiska sociāla un ekonomiska nozīme sabiedrībā. Tomēr futbola nozīmīgumam un pārvaldībai ne vienmēr tiek pievērsta pietiekami liela uzmanība, kas dažreiz varētu sekmēt ilglaicīgu un nepamatotu ES pamattiesību aizskārumu.

Spilgts piemērs tam ir EST spriedums Bosman2 lietā, saskaņā ar kuru 1995. gadā tiesa apstiprināja, ka pirms tam ilgstoši pastāvošā UEFA un nacionālo federāciju prakse, kura paredzēja futbola klubu pārstāvību sacensībās, izmantojot ierobežotu spēlētāju skaitu ar citu dalībvalsts pilsonību,3 neatbilst ES tiesībām. Prettiesiskais noteikums tika atcelts, un vēlāk tā vietā nāca jauns. 2005. gadā UEFA prezentēja jauno noteikumu, nosaucot to par "vietējo spēlētāju" jeb "home-grown players" noteikumu (turpmāk – HGP).4 Šobrīd vēsture atkārtojas, un gandrīz pēc divdesmit gadiem EST pasludināja spriedumu lietā Royal Antwerp,5 kurā norādīja, ka arī jaunais noteikums varētu būt pretrunā ES tiesībām.6

EST spriedums Royal Antwerp lietā izraisīja neviennozīmīgu reakciju un pat kritiku, norādot, ka tiesas pamatojums un skaidrojums varētu būt nepilnīgs un nekonsekvents.7 Tomēr šis ir pirmais spriedums, kurā noteikums attiecībā uz futbola komandas sastāva ierobežojumu tika analizēts no ES konkurences tiesību perspektīvas. Savā darbā autors veiks izpēti attiecībā uz to, vai UEFA un Eiropas nacionālo futbola federāciju piemērotais HGP noteikums atbilst aizliegtās vienošanās veidojošiem elementiem ES konkurences tiesību kontekstā.

 

Noteikumu būtība

Visās UEFA klubu organizētajās sacensībās pastāv HGP noteikums, kas UEFA klubu sacensībās ir pilnībā identisks.8 Futbola klubam ir jāreģistrē 25 spēlētāji, no kuriem vismaz astoņiem jābūt "asociācijas sagatavotiem spēlētājiem", no kuriem vismaz četriem jābūt "klubā sagatavotiem spēlētājiem".9 Galvenā atšķirība starp "klubā sagatavoto spēlētāju" un "asociācijā sagatavoto spēlētāju" ir tāda, ka neatkarīgi no pilsonības spēlētājs vecumā no 15 līdz 21 gadam vismaz trīs pilnas sezonas vai 36 mēnešus bija reģistrēts vai nu komandā, kurā viņš šobrīd atrodas, vai nu komandā, kas pieder tai pašai futbola asociācijai.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jurijs Georgs Rusakovs
Numura tēma
Sporta tiesības – nozare, kur tiesības sastopas ar spēles laukumu un arī iziet ārpus tā

Šonedēļ, kad norisinās sīvas sporta sacīkstes Olimpiskajās spēlēs Parīzē, pie "Jurista Vārda" lasītāja nonāk tematiskais žurnāls par sporta tiesībām.

Inga Kačevska, Mārtiņš Dambergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridiskā akrobātika Olimpisko spēļu programmā
Šī raksta mērķis ir sniegt vispārēju ieskatu starptautiskās sporta sabiedrības un jo īpaši Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK), starptautisko SOK atzīto sporta federāciju un Sporta arbitrāžas (CAS) pieņemto risinājumu ...
Marina Kameņecka-Usova
Skaidrojumi. Viedokļi
Sporta tiesību un diplomātijas mijiedarbība ceļā uz kopīgu mērķi
Edgars Gūte
Skaidrojumi. Viedokļi
Emocijas sportā un sabiedrības interese to kontrolēšanā
Elvis Grinbergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Publiskais finansējums privātiem sporta klubiem
Šajā rakstā autors apskatīs to, kā šobrīd privātie sporta klubi Latvijā saņem publisko finansējumu, kāds tiesiskais ietvars ir piemērojams šīm attiecībām, kā arī sniegs secinājumus par to, kas šajā procesā būtu uzlabojams.
AUTORU KATALOGS