ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

12. Novembris 2024 /Nr.46/47 (1364/1365)

Tiesību palīgavoti
Dr. iur.
Diāna Apse
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedras docente 

Transformējoties tiesību sistēmai un tiesību izpratnei, Latvijā ir attīstījusies arī tiesību avotu struktūras doktrīna. Tiesību avotus iedala divās pamatgrupās. Pirmā – patstāvīgie tiesību avoti (pamata – normatīvie tiesību akti un papildu – vispārējie tiesību principi, paražu tiesības, Eiropas Savienības Tiesas, Eiropas Cilvēktiesību tiesas un Satversmes tiesas sniegtās atziņas kā vispārsaistošās legālās tiesību normu interpretācijas rezultāts).1 Otra grupa ir palīgavoti (pārējo tiesu judikatūra, normatīvo tiesību aktu izstrādes procesa materiāli, tiesību doktrīna, tiesnešu atsevišķās domas u.c.). Vadoties pēc vispārsaistošā spēka kritērija, tiesību avoti tiek iedalīti tikai patstāvīgajos tiesību avotos, t.i., tādos, kam piemīt vispārsaistošs spēks, un palīgavotos, t.i., tiesību avotos, kam nepiemīt vispārsaistošs spēks.

Kontinentālās Eiropas tiesību saimei raksturīgi patstāvīgos tiesību avotus dalīt vēl sīkāk: pamata avotos (likumdošanas procesā fiksēti rakstītie tiesību avoti – normatīvie tiesību akti) un papildu avotos (vispārējie tiesību principi, paražu tiesības, Eiropas Savienības Tiesas Eiropas Savienības tiesību normu interpretācija, Eiropas Cilvēktiesību tiesas sniegtā Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas interpretācija un Satversmes tiesas sniegtā nacionālo tiesību normu interpretācija kā vispārsaistošās legālās tiesību normu interpretācijas rezultāts).

Latvijas tiesību piemērošanas praksē un arī tiesiskajā domā vēl joprojām saskatāma vienkāršota izpratne par tiesību palīgavotiem un to nozīmi. Joprojām ir maz pētījumu par Latvijas tiesību avotu daudzveidību un to savstarpējo mijiedarbību Latvijas tiesību sistēmā. Tas var veicināt tiesību ignoranci. Nepārzinot iepriekšējo un esošo tiesisko regulējumu, tiesību zinātnes un judikatūras tendences, arvien tiek pieprasīts šķietami jauns noregulējums. Tiesību avotu daudzveidība, to normativitāte un savstarpējā mijiedarbība ir viens no galvenajiem katru tiesību sistēmu raksturojošiem elementiem. Savukārt tiesību sistēmu atšķirību noteicošais faktors lielā mērā atkarīgs no konkrētajā tiesību sistēmā dominējošiem un pakārtotiem tiesību avotiem.

Tiesību avotu iedalījums pamatavotos un palīgavotos (primāros un sekundāros pēc tiesībzinātnieka J. Neimaņa iedalījuma)2 norāda uz to atšķirīgo normativitāti konkrētajā tiesību sistēmā, taču šāds formālais iedalījums nenozīmē, ka kāds atsevišķs tiesību avota veids būtu izteikti mazsvarīgs. Tie visi veido vienotu tiesību avotu sistēmu, kurā katrs elements ir saistīts ar citu, un tieši to savstarpējā mijiedarbība ietekmē tiesību tālāku attīstību un tiesībpiemērotājam palīdz noskaidrot tiesību normu patieso saturu.

Pēc valsts neatkarības atjaunošanas Latvijas tiesību sistēma reintegrējās Rietumu tiesību lokā (precīzāk – kontinentālās Eiropas tiesību saimē), atgriežoties pie tām raksturīgās tiesību avotu un palīgavotu sistēmas, kurā īpašu vietu ieņem tiesu nolēmumi un tiesnešu atziņas.

Saskaņā ar likuma "Par tiesu varu" 16. pantu tiesu spriedumiem ir likuma spēks. Šāds formulējums kopā ar tiesību zinātnes atziņām palīdz klasificēt tiesas sprieduma vietu tiesību avotu vidū pat kā ieraduma tiesību augstāko formu. Arī iepriekš tiesību zinātnē norādīts, ka ilgstoši pielietoti līdzīgi tiesnešu spriedumi rada pastāvīgu jurisprudenci, kuras radītās tiesības atzīstamas par paražu tiesību augstāko formu.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Sannija Matule
Redaktora sleja
Tiesību teorija un juridiskās metodes: labākā ceļakarte cauri tiesību pasaules labirintam
Māris Onževs
Numura tēma
Tiesību telpa, kurai nav savu patstāvīgu atziņu, kļūst atkarīga no citu valstu veidotām vērtībām
Daiga Rezevska
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesību normu piemērošanas procesa, posmu un juridisko metožu vispārīgs teorētiskais ietvars
Šā raksta mērķis ir sniegt vispārīgu teorētisku pārskatu pār tiesību normu piemērošanas procesa kā viena no tiesību normu realizācijas jeb īstenošanas veidiem izpratni, tā stadijām jeb posmiem un juridiskajām metodēm, kas ...
Jānis Pleps, Dita Plepa
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridisko metožu mācības nozīme Latvijas tiesiskajā sistēmā
Anda Smiltēna
Viedoklis
Par Latvijas tiesību sistēmas ilgtspējas mērķiem
Jo vairāk kādā zemē aizliegumu, Jo dziļāk tauta nabadzībā grimst. Kur vairāk likumu un rīkojumu, Tur zagļi nežēlīgāk laupa tautu.  (Laodzi "Daodedzin") Nebūs pārspīlēti apgalvot, ka Latvijā vairs nav neviena ...
AUTORU KATALOGS