ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

14. Janvāris 2025 /Nr.2 (1372)

Konfiskācija bez notiesāšanas: kur problēmas?
Ph.D.
Gunārs Kūtris
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektors 

[1] Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācija atsevišķā procesā, kas notiek pirms vēl kāda persona tiek notiesāta par noziedzīgu nodarījumu, Latvijā ir zināma kopš 2005. gada, kad stājās spēkā Kriminālprocesa likums (turpmāk – KPL). Tomēr tikai pēdējos setiņos gados šis process ir izraisījis īpašu uzmanību. Cēlonis tam, no vienas puses, bija starptautisko ekspertu kritika par sliktiem rezultātiem cīņā pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētājiem, no otras puses, – praktisko darbinieku atklāsme, ka samērā ātrā procesā iespējams konfiscēt jebkādu neskaidras izcelsmes mantu (pamatā – finanšu līdzekļus banku kontos), pat nepierādot, vai noziegums vispār ir noticis. To sekmēja arī izmeklēšanas interesēs likumos ielobētās tiesību normas, kas novērsa uzmanību no primārā pienākuma – pierādīt mantas noziedzīgo izcelsmi jeb cēloņsakarību starp noziedzīgo nodarījumu un mantu.

[2] Samērā plaši piemērotā konfiskācija bez notiesāšanas jeb, pareizāk sakot, aizskartās tiesības un šo aizskārumu pieļaujamība, procesā iesaistīto personu tiesības un pienākumi, pierādīšanas slieksnis un pierādīšanas nasta – tas viss tika apspriests ļoti intensīvi. Kā pierādījumu varētu minēt šai tēmai pievērsto žurnāla “Jurista Vārds” uzmanību – 2022. gada noslēgumā bija īpašs tematiskais numurs, 2023. gada noslēgumā tika izdots pat grāmatžurnāls un 2024. gada rudenī atkal tika organizēta konference un publicēta apjomīga materiālu kopa.

Precizitātes labad gan jānorāda, ka diskusiju kopējā tēma ir noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas jeb atmazgāšanas apkarošanas problēmas, taču lielākajai daļai referātu un publikāciju kā pamatdoma cauri vijas noziedzīgi iegūtā konfiskācijas process.

[3] Šķiet, ka mūsdienās nav nepieciešamības kādu pārliecināt par to, ka noziedzīgi iegūtais nekādā veidā nav atstājams vainīgās personas vai to tuvinieku īpašumā, jo “noziegums nedrīkst nest peļņu”. Taču arī šīs “peļņas” atsavināšanai jeb konfiskācijai ir jānotiek tiesiski korektā ceļā. Aplausi par konfiscētiem miljoniem nedrīkst apklusināt iebildumus par skarto cilvēku tiesībām. Arī likumi un to piemērotāji ne vienmēr ir ideāli, jo katram var būt savs mērķis. Tāpēc vēlreiz un vēlreiz ir jāizvērtē process – gan normatīvais regulējums, gan tā praktiskā īstenošana, lai novērstu riskantās vietas.

 

Direktīvas attiecināmība uz Latvijas regulējumu

[4] Praksē konstatētie tiesiskuma un taisnīguma apdraudējumi konkrētajā jautājumā noveda pie salīdzinoši liela konstitucionālo sūdzību skaita Satversmes tiesā, jo valsts tiesu sistēmā cilvēki neredzēja iespēju sevi aizstāvēt.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Aleksejs Dimitrovs
Juristu likteņi
Pauls Šīmanis: Latvijas valstsvīrs, minoritāšu aizstāvis, taisnīgais starp tautām  
Lasot dažu cilvēku biogrāfijas, kļūst skaidrs, ka to pietiktu vairākām dzīvēm. Kas bija Pauls Šīmanis (1876–1944)? Jurists? Žurnālists? Latvijas valstsvīrs? Vācbaltiešu1 politiķis? Eiropas minoritāšu kustības līderis? Cilvēku ...
Iveta Kažoka
Skaidrojumi. Viedokļi
Kam uzticēt tiesas spriešanu: cilvēkam vai mākslīgajam intelektam?
Diez vai kāds vēl nav pamanījis to, cik straujiem soļiem šobrīd attīstās mākslīgais intelekts (turpmāk – MI). Daudz runāts par to, kāda varētu būt tā ietekme uz izglītību, medicīnu, militāro jomu, taču Latvijā pagaidām ...
Svetlana Sitņikova
Skaidrojumi. Viedokļi
Laba ticība, godprātība un līgumsodu samērīgums Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Mākslīgais intelekts mūsu dzīvē
2 komentāri
Darba sludinājumi
Tieslietu ministrija aicina darbā juristu Starptautisko publisko tiesību nodaļā
AUTORU KATALOGS