ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

14. Janvāris 2025 /Nr.2 (1372)

Kam uzticēt tiesas spriešanu: cilvēkam vai mākslīgajam intelektam?
Mg. iur.
Iveta Kažoka
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante 

Diez vai kāds vēl nav pamanījis to, cik straujiem soļiem šobrīd attīstās mākslīgais intelekts (turpmāk – MI). Daudz runāts par to, kāda varētu būt tā ietekme uz izglītību, medicīnu, militāro jomu, taču Latvijā pagaidām maz esam domājuši par iespēju ar MI aizvietot tiesnešus.

Vēl pavisam nesen tas būtu šķitis scenārijs, kas iespējams tikai zinātniskajā fantastikā, taču jau šobrīd MI spēj analizēt lielu juridisko datu apjomu, prognozēt iznākumus tiesu lietās un interpretēt tiesību normas. Būtisks izrāviens noticis pēdējo gadu laikā līdz ar tā saukto ģeneratīvo MI. Atšķirībā no agrākajām, skaidros algoritmos balstītajām sistēmām šobrīd MI spēj veidot cilvēkam līdzīgas argumentācijas ķēdes, smalki niansēt juridiskos argumentus un pat imitēt empātiju. Daži eksperti pat pieļauj, ka vēl šajā desmitgadē varam pieredzēt superintelektu,1 kur MI spētu ne tikai izprast pasauli labāk nekā jebkurš cilvēks, bet arī rakstīt labākus tekstus un īpaši pārliecinošas argumentācijas.

Tādēļ šī raksta pamatā ir šķietami provokatīvs jautājums – vai šādos apstākļos cilvēcei būtu jāuztic tiesas spriešana MI?

Nav tā, ka iepriekš šo jautājumu neviens nav uzdevis. Sākot no aptuveni 2015. gada, juridisko žurnālu un grāmatu datubāzēs sāka parādīties raksti, kur analizētas iespējas vairākus tiesnešiem raksturīgus lēmumus deleģēt MI. Tolaik galvenie šķēršļi šādam pavērsienam bija šādi: MI modeļi tobrīd nevarēja pārliecinoši argumentēt savus lēmumus,2 tie vāji tika galā ar nestandarta situācijām, kā arī radīja skepsi sabiedrībā pat tad, ja lēma precīzāk nekā cilvēki.3

 

1. Cilvēks nav optimāls tiesnesis

Kas ir tas, ko cilvēks var likt pretī MI? Pēdējās divās desmitgadēs publicēts ļoti daudz dažādu jomu pētījumu, kas parāda, ka mums kā homo sapiens – pat cilvēkiem, kuri spriež tiesu! – nav daudz, ar ko lepoties.

Publicētie pētījumi4 rāda, ka tiesu spriedumi bieži atspoguļo nevis likuma tīru piemērošanu (ja tāda vispār ir iespējama), bet gan tiesneša izvēlētas interpretācijas metodoloģijas un personiskos uzskatus. Tiesneši var neapzināti dot priekšroku tiem lietas dalībniekiem, kuri ir līdzīgi viņiem pašiem, piemēram, pēc tautības, dzimuma vai vērtību sistēmas. Kas interesanti: atsevišķās situācijās pētnieki novērojuši arī pretējo parādību – lai izvairītos no apsūdzībām par favorītismu, tiesneši dažkārt savas etniskās vai sociālās grupas pārstāvjus soda stingrāk.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Aleksejs Dimitrovs
Juristu likteņi
Pauls Šīmanis: Latvijas valstsvīrs, minoritāšu aizstāvis, taisnīgais starp tautām  
Lasot dažu cilvēku biogrāfijas, kļūst skaidrs, ka to pietiktu vairākām dzīvēm. Kas bija Pauls Šīmanis (1876–1944)? Jurists? Žurnālists? Latvijas valstsvīrs? Vācbaltiešu1 politiķis? Eiropas minoritāšu kustības līderis? Cilvēku ...
Gunārs Kūtris
Skaidrojumi. Viedokļi
Konfiskācija bez notiesāšanas: kur problēmas?
Svetlana Sitņikova
Skaidrojumi. Viedokļi
Laba ticība, godprātība un līgumsodu samērīgums Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Mākslīgais intelekts mūsu dzīvē
2 komentāri
Darba sludinājumi
Tieslietu ministrija aicina darbā juristu Starptautisko publisko tiesību nodaļā
AUTORU KATALOGS