ŽURNĀLS

12. Februāris 2002 /Nr.3 (236)

Kā interpretēt un pildīt Ceļu satiksmes noteikumus

Kā interpretēt un pildīt Ceļu satiksmes noteikumus

Mag. iur. Māris Ruķers — “Latvijas Vēstnesim”

Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

RUKELIS.JPG (13827 bytes)Pašreiz daudzu pašvaldību administratīvās teritorijas ietvaros brauktuvju malās dažādā attālumā un augstumā no ceļa ir izvietotas atšķirīgas formas, krāsojuma un kvalitātes izkārtnes kā informatīva norāde par autobusa, trolejbusa, tramvaja pieturām un sabiedriskā transporta maršrutiem. Šīs plāksnītes ir mazākas par valsts standartā LVS 77:1996 “Ceļa zīmes” iekļautajiem pieturvietas apzīmējumiem, nav pārklātas ar atstarojošu virsmu, un tāpēc var būt apgrūtināta to ievērošana tumšajā diennakts laikā. Praksē novērots, ka atsevišķās vietās Rīgas pilsētā, kur izvietotas šī raksta 1.,2. un 3. zīmējumā norādītā tipa plāksnītes, dažkārt vairs neeksistē attiecīgā transporta maršruts vai arī attiecīgā maršruta sabiedriskie pasažieru transportlīdzekļi šajās vietās nepietur.

Šīs publikācijas mērķis ir noskaidrot to iepriekš minēto izkārtņu juridisko statusu, kuras tiek izvietotas vairākās pilsētās brauktuvju malās, jo no tā ir atkarīga atsevišķu Ministru kabineta 1999. gada 19.janvāra noteikumu Nr. 15 “Ceļa satiksmes noteikumi”1 (turpmāk — Noteikumi) punktu izpilde.

Piemēram, Rīgas pilsētā pārsvarā sastopamas divu tipu izkārtnes (citās Latvijas pilsētās var būt izvietotas citu veidu izkārtnes, taču turpmākā tiesību normu analīze un secinājumi attiecas uz jebkuru no šiem gadījumiem neatkarīgi no izkārtnes vizuālā noformējuma2):

1) izkārtnes, kas it kā apzīmē autobusa pieturu (nav zināms, vai izkārtne norāda uz autobusa, taksobusa vai maršruta taksometra pieturu) — taisnstūra formas plāksnītes, uz kuras zilā fona atrodas baltas krāsas mazāks laukums ar norādi uz autobusa maršrutu, bet uz zilās plāksnes malā uzkrāsots sarkans burts “A” (skat. 1.zīm.);

2) zīmes, kas it kā apzīmē tramvaja vai trolejbusa pieturu — garena taisnstūra formas plāksnīte dzeltenā krāsā, kuras perimetrs pa apmali nokrāsots zaļā krāsā (skat. 2. zīm.). Trolejbusa (un dažkārt arī tramvaja) pieturas tiek apzīmētas vēl arī ar tādu pašu dzeltenu plāksnīti, tikai tai papildus uzkrāsots burts “T” (skat. 3.zīm.).

Paralēli tam autobusa un(vai) trolejbusa, kā arī tramvaja pieturas tiek apzīmētas ar ceļa zīmēm Nr. 534 “Autobusa un trolejbusa pietura” un Nr. 535 “Tramvaja pietura” atbilstoši valsts standartam LVS 77:1996, kas apstiprinātas ar Noteikumiem (daudzās vietās joprojām ir izvietotas vecā parauga ceļa zīmes, kurām šobrīd ir tāds pats spēks kā jaunā standarta zīmēm).

Saskaņā ar Noteikumiem spēkā ir arī ceļa apzīmējums Nr. 946 (skat. 5.zīm.), kas apzīmē sabiedrisko pasažieru transportlīdzekļu pieturas vai taksometru stāvvietu zonu.

Noteikumi izvirza atsevišķas prasības transportlīdzekļu vadītājiem saistībā ar sabiedrisko transportlīdzekļu pieturām vai stāvvietām:

1) 51. punktā ir noteikts: apdzīvotās vietās vadītājam jādod ceļš trolejbusiem un autobusiem, kuri sāk braukt no apzīmētas pieturas.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Izsludinātie likumi
Dienas un darbi
Par policijas darbu 2001.gadā
Par bērnu tiesībām Latvijā
Par eitanāziju un cilvēktiesībām
1 komentāri
AUTORU KATALOGS