ŽURNĀLS

21. Maijs 2002 /Nr.10 (243)

Par baznīcu un Latvijas valsti līdz padomju okupācijai

Par baznīcu un Latvijas valsti līdz padomju okupācijai

Dr.iur. Ringolds Balodis, Reliģisko lietu pārvaldes priekšnieks, — “Latvijas Vēstnesim”

1. Latvijas baznīcu un valsts attiecību vēsture līdz Latvijas Republikas dibināšanai


Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Latvijas valsts un baznīcu attiecībām ir sena vēsturiska pieredze. Latvijas valstij ir raksturīgas reliģiskās tolerances un reliģiskās iecietības iezīmes, kas saistītas ar vēsturiskiem apstākļiem, kuri Latviju padarīja par daudzkonfesionālu valsti.

Pirms vācu ekspansijas Latvijas teritoriju apdzīvoja daudzas radniecīgas baltu ciltis (zemgaļi, kurši un latgaļi). Izplatītākā reliģija šo cilšu vidū, pat līdz12. gs., bija pagānisms. Latviešu pagānismu jeb dievturību nevar saukt par ticību (reliģiju) vispārpieņemtā nozīmē, jo netiek izcelta (uzsvērta) ticēšana, bet gan Dieva atskāršana, nojauta par to, kas ir Dievs, kāds ir Dievs, kā Dievs palīdz cilvēkiem. Latviešu mitoloģijas analīzei nevar pilnībā lietot mitoloģijas sistēmas, kas izveidotas pēc citu tautu kultūrām, piemēram, pēc grieķu un romiešu teiksmām, kaut gan daudzu latviešu teiksmu tēli sakņojas indoeiropiešu un visas cilvēces kopībā. Dievturi uzskata, ka latviešu tautas pasaules skatījums un garamantas ir visu indoeiropeiskās izcelsmes tautu kopvērtība, kurā ir gandrīz ideāls garīgo un materiālo vērtību līdzsvars, ko tik ļoti meklē mūsdienu pasaule.

Tā kā Latvija ģeogrāfiski atrodas blakus pareizticīgajai Krievijai, bija daži nesekmīgi mēģinājumi pievērst latgaļu ciltis pareizticībai, taču šie centieni nevainagojās ar panākumiem.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Par Latvijas Zvērinātu advokātu padomē lemto
Par noziegumu statistiku
Bargs sods par nežēlīgu slepkavību
Tiesneši par jauno Darba likumu
Ramona Bērziņa
Par prokurora lomu personu un valsts tiesību aizsardzībā
AUTORU KATALOGS