Prof., Dr.habil.iur. Uldis Krastiņš, LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītājs, — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Arnis Blumbergs, “LV” |
Krimināllikumā, kas stājās spēkā 1999.gada 1.aprīlī, noziedzīgu nodarījumu kaitīgo seku apzīmēšanai plaši izmantoti vērtējuma jēdzieni (smagas sekas, būtisks kaitējums u.c.), kas atšķirībā no konkrētu summu naudas izteiksmē norādīšanas pantu vai pantu daļu dispozīcijās, pirmstiesas izmeklēšanas institūcijām un tiesu iestādēm dod iespēju atbilstoši likuma jēgai un konkrētajiem krimināllietas materiāliem izvērtēt radītā kaitējuma smagumu attiecīgajā laikā un apdraudējuma jomā un līdz ar to pareizi kvalificēt nodarījumu (vairāk par vērtējuma jēdzieniem Krimināllikumā skat. U.Krastiņš. “Par vērtējuma jēdzieniem krimināltiesību normās”. “Latvijas Vēstnesis”, “Jurista Vārds”, 2002.gada 29.janvāris).
Vērtējuma jēdzienu izmantošana krimināltiesību normās ir pozitīvi vērtējama tajā ziņā, ka, nemainot tiesību normas uzbūvi, iespējams laikus reaģēt uz izmaiņām dzīvē un novērtēt kaitējumu ar likumu aizsargātām interesēm un tiesībām, mainoties kaitīgo seku raksturam un nozīmīgumam.
Vērtējuma jēdzieni krimināltiesību normās prasa elastīgu pieeju Krimināllikuma normu interpretācijai, jo no tā, kā tiek saprasts un tulkots likums, ir atkarīga pareiza nodarījumu kvalifikācija un līdz ar to vainīgai personai izraugāmais sods. Ka tas nav viegls uzdevums, liecina turpmākais šī raksta izklāsts.
Lai Krimināllikuma normu pareizi piemērotu, ir nepieciešamas labas krimināltiesību zināšanas, likuma jēgas izpratne un vēlēšanās piemērot attiecīgo normu.
Kā rāda tiesu prakse, bieži vien kāda apstākļa ignorēšana ir pamatā tam, ka labi domāta Krimināllikuma norma netiek īstenota; tā tiek nepareizi izprasta, kas gala rezultātā rada kļūdas tiesu praksē un sabiedrības neizpratni par tiesībaizsardzības institūciju darbību.
Visā pilnībā teiktais attiecas uz Krimināllikuma 109.panta 3.daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu — koku patvaļīgu ciršanu, iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums. Būtisks kaitējums kā kaitīgo seku apzīmējums norādīts vairāk nekā 50 Krimināllikuma Sevišķās daļas pantu vai to daļu aprakstā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes