Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS

3. Decembris 2002 /Nr.24 (257)

Labas ticības princips mūsdienu Latvijas civiltiesībās
1 komentāri

Labas ticības princips mūsdienu Latvijas civiltiesībās Asoc. prof. Dr. iur. Kaspars Balodis, LU Juridiskās fakultātes dekāns, — “Latvijas Vēstnesim” Foto: no personiskā arhīva I. Ievads Saskaņā ar Civillikuma 1. pantu tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības. Šāda satura normas novietojums pašā Civillikuma sākumā liecina par labas ticības lielo nozīmi civiltiesību īstenošanā. Tomēr latviešu valodā ...

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
13
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Normunds Šlitke
9. Decembris 2020 / 16:41
0
ATBILDĒT
Patiešām izcils raksts. Taču attiecībā uz kopīpašuma dalīšanas lietām ir radījis lielu sajukumu, Senātam vairākkārt mainot judikatūru, turklāt ik reizi to pamatojot ar šajā rakstā paustajām tēzēm.
Tā Senāts 2004. gadā bija atstājis spēkā spriedumu, ar kuru bija noraidīta prasību par kopīpašuma izbeigšanu (Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta 2004.gada 14.janvāra spriedums lietā Nr. SKC-5/2004), pēcāk no šīs tiesu prakses atkāpjoties (Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta 2009. gada 25.februāra spriedums lietā Nr. SKC – 54), šo savu judikatūras maiņu apspriežot arī departamenta senatoru sapulcē un apstiprinot ar judikatūras tēzi “Kopīpašnieka tiesības prasīt kopīpašuma izbeigšanu nav ierobežojamas, atsaucoties uz Civillikuma 1.pantu.”
Arī Latvijas tiesnešu konferencē atzīts (goda tiesnesis R.Krauze), ka: "Tiesa nevar noraidīt prasību par kopīpašuma reālu sadali. Bija gadījums, kad tiesa noraidīja prasību par kopīpašuma sadali, atzīstot, ka šāds prasījums esot pretrunā ar Civillikuma 1.pantā nostiprināto principu par tiesību un pienākumu izpildi pēc labas ticības. Šāds tiesas ieskats nav pamatots. Tiesība prasīt kopīpašuma reālu sadali ir kopīpašnieka lietu tiesība."
Taču 2019. gada lietā SKC-259/2019 Senāts ir atgriezies pie atziņas, ka “Civillikuma 1. pantā ietvertais labas ticības princips, kā tiesību nomu piemērošanas un tiesisko attiecību vērtēšanas kritērijs, ir ņemams vērā kopīpašuma izbeigšanas lietās.”
Vai katrs šajā rakstā atrodam ko citu?
visi numura raksti
Diāna Hamkova
Kur robežojas vārda brīvība un goda aizskaršana
Par izmaiņām kooperatīvo sabiedrību darbībā
Lai saskaņotu Eiropas valstu tiesību attīstību
Jautrīte Briede
Kāds ir spriedums lietā "Lavents pret Latvijas valsti"
Jānis Endziņš
Par kooperatīvo sabiedrību specifiku un nākotni
AUTORU KATALOGS