Par korupcijas aptaujas rezultātiem
Dr. iur. Andrejs Vilks, Kriminoloģisko pētījumu centra direktors, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Veicot paplašinātu aptaujas rezultātu analīzi, var iegūt daudz plašāku priekšstatu par korupciju un ar to saistītajām problēmām. Šādā analīzē katrs jautājums tiek analizēts atkarībā no kāda konkrēta rādītāja — dzimuma, vecuma, nodarbošanās, atbildēm uz citiem jautājumiem. Pēc jautājumiem, atkarībā no kuriem analizēti iegūtie dati, var sagrupēt iegūto informāciju.
1. Viedokļi par korupciju pēc informācijas avota
Vispirms mēs analizējām respondentu uzskatus par korupcijas izplatību. Respondenti, kuru viedokļa pamatā ir personīgā pieredze, vairumā gadījumu (65,6%) uzskata, ka korupcija Latvijā ir izplatīta, bet 38,8% — ka ļoti izplatīta. No respondentiem, kuri pamatojas uz personīgo pieredzi, tikai viens ir atzīmējis atbildi, ka korupcija ir ļoti maz izplatīta, bet neviens nav atzīmējis atbildi — maz izplatīta.
Lielākā daļa respondentu, kas vadās no radu un draugu pieredzes, (76,3%) uzskata, ka korupcija ir izplatīta. Tāpat domā arī liela daļa to respondentu, kas pamatojas uz sabiedrībā izplatīto viedokli (78%) un informāciju presē, televīzijā, radio (78,6%), kā arī uz valsts statistikas datiem (74,4%). Korupciju par ļoti izplatītu uzskata 21,1% respondentu, kuri paļaujas uz radu un draugu pieredzi, 21,3% respondentu, kas balstās uz sabiedrībā izplatīto viedokli, 19,2% respondentu, kuri pamatojas uz informāciju masu medijos, kā arī 23,3% to respondentu, kas pamato savu viedokli ar valsts statistikas datiem.
Noteikti ir jāatzīmē fakts, ka no visa respondentu kopskaita (404) tikai 14 uzskata, ka korupcija Latvijā ir maz vai ļoti maz izplatīta.
Mēs noskaidrojām arī respondentu viedokli par iespējām ierobežot korupciju atkarībā no informācijas avota, uz kuru balstoties respondents spriež par valsts amatpersonu iespējamo korupciju.
No respondentiem, kas pamatojas uz savu personīgo pieredzi, tikai 4,7% domā, ka korupciju iespējams pilnībā ierobežot, 10,9% uzskata, ka tas ir gandrīz iespējams, bet tas būs grūti izdarāms. 21,9% ir pārliecināti, ka var ievērojami samazināt korupcijas izplatību, 25,0% — ka iespējams to nedaudz samazināt, bet visvairāk — 37,5% — ir pārliecināti, ka šobrīd tas nav iespējams cilvēku iedzīvošanās kāres dēļ.
Šādas proporcijas viedokļos ir arī tiem respondentiem, kas pamatojas uz radu un draugu pieredzi, un tiem, kas balstās uz sabiedrībā izplatīto viedokli, kā arī tiem, kuri ievēro uz statistikas datus.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes