ŽURNĀLS

4. Novembris 1999 /Nr.38 (145)

Par korupcijas aptaujas rezultātiem

Par korupcijas aptaujas rezultātiem

J1.JPG (13480
BYTES) Dr. iur. Andrejs Vilks, Kriminoloģisko pētījumu centra direktors, — "Latvijas Vēstnesim"

Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

Veicot paplašinātu aptaujas rezultātu analīzi, var iegūt daudz plašāku priekšstatu par korupciju un ar to saistītajām problēmām. Šādā analīzē katrs jautājums tiek analizēts atkarībā no kāda konkrēta rādītāja — dzimuma, vecuma, nodarbošanās, atbildēm uz citiem jautājumiem. Pēc jautājumiem, atkarībā no kuriem analizēti iegūtie dati, var sagrupēt iegūto informāciju.

 

1. Viedokļi par korupciju pēc informācijas avota

Vispirms mēs analizējām respondentu uzskatus par korupcijas izplatību. Respondenti, kuru viedokļa pamatā ir personīgā pieredze, vairumā gadījumu (65,6%) uzskata, ka korupcija Latvijā ir izplatīta, bet 38,8% — ka ļoti izplatīta. No respondentiem, kuri pamatojas uz personīgo pieredzi, tikai viens ir atzīmējis atbildi, ka korupcija ir ļoti maz izplatīta, bet neviens nav atzīmējis atbildi — maz izplatīta.

Lielākā daļa respondentu, kas vadās no radu un draugu pieredzes, (76,3%) uzskata, ka korupcija ir izplatīta. Tāpat domā arī liela daļa to respondentu, kas pamatojas uz sabiedrībā izplatīto viedokli (78%) un informāciju presē, televīzijā, radio (78,6%), kā arī uz valsts statistikas datiem (74,4%). Korupciju par ļoti izplatītu uzskata 21,1% respondentu, kuri paļaujas uz radu un draugu pieredzi, 21,3% respondentu, kas balstās uz sabiedrībā izplatīto viedokli, 19,2% respondentu, kuri pamatojas uz informāciju masu medijos, kā arī 23,3% to respondentu, kas pamato savu viedokli ar valsts statistikas datiem.

Noteikti ir jāatzīmē fakts, ka no visa respondentu kopskaita (404) tikai 14 uzskata, ka korupcija Latvijā ir maz vai ļoti maz izplatīta.

Mēs noskaidrojām arī respondentu viedokli par iespējām ierobežot korupciju atkarībā no informācijas avota, uz kuru balstoties respondents spriež par valsts amatpersonu iespējamo korupciju.

No respondentiem, kas pamatojas uz savu personīgo pieredzi, tikai 4,7% domā, ka korupciju iespējams pilnībā ierobežot, 10,9% uzskata, ka tas ir gandrīz iespējams, bet tas būs grūti izdarāms. 21,9% ir pārliecināti, ka var ievērojami samazināt korupcijas izplatību, 25,0% — ka iespējams to nedaudz samazināt, bet visvairāk — 37,5% — ir pārliecināti, ka šobrīd tas nav iespējams cilvēku iedzīvošanās kāres dēļ.

Šādas proporcijas viedokļos ir arī tiem respondentiem, kas pamatojas uz radu un draugu pieredzi, un tiem, kas balstās uz sabiedrībā izplatīto viedokli, kā arī tiem, kuri ievēro uz statistikas datus.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Par Starptautiskās krimināltiesas statūtu ratifikāciju
Vai pakļaušanos likumam negribam panākt vienīgi ar bailēm?
AUTORU KATALOGS