ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

15. Maijs 2007 /Nr.20 (473)

Darba samaksas jēdziens
2 komentāri
Jānis Neimanis
Satversmes tiesas tiesnesis 

Senāta spriedumā ietvertā darba samaksas jēdziena interpretācija ir nepareiza. Tādēļ šāda tiesas atziņa pieder pie kļūdainas tiesu prakses.

Darba samaksas jēdziens

Komentārs par Senāta 2006.gada 20.decembra spriedumu lietā Nr. SKC – 571

 

Senāta spriedumā ietvertā darba samaksas jēdziena interpretācija ir nepareiza. Tādēļ šāda tiesas atziņa pieder pie kļūdainas tiesu prakses.

 

01.JPG (14829 bytes)
Dr.iur. Jānis Neimanis, LU Juridiskās fakultātes docents, zv. advokāts birojā “Loze, Grunte & Cers”
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

1. Lietas būtiskie faktiskie apstākļi

[1] Darbiniece I.K. veica darbu pie darba devēja – Ventspils pilsētas domes – un viņas darba pienākumos ietilpa kapitālo remontu gada plānu sastādīšana, slēdzienu sniegšana būvniecības jautājumos, kapitālās celtniecības un remontdarbu tāmju pārbaude. Darbinieks un darba devējs darba līgumā bija vienojušies, ka papildus mēneša amatalgai darbiniece saņems atlīdzību 2% apmērā no kapitālās celtniecības un kapitālo remontdarbu tāmju pārbaužu rezultātā ieekonomētās summas. Darbiniece šādu atlīdzību saņēma līdz 2000.gada septembrim, bet pēc tam darba devējs atteicās samaksāt līgumā noteikto atlīdzību. Tādēļ darbiniece cita starpā cēla prasību pret darba devēju par šīs samaksas piedziņu.

[2] Ventspils tiesa darbinieces prasību noraidīja, bet apelācijas instances tiesa darbinieces prasību apmierināja un lika darba devējam samaksāt darbiniecei nolīgto samaksu.

2
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunietis
22. Jūnijs 2007 / 10:47
0
ATBILDĒT
Nepilnīgs raksts.

Šī rindkopa ir balstīta uz neprecīzu interpretāciju.Tādējādi, ja apelācijas instances atceltā sprieduma pamatā ir tiesas veikts kļūdains faktisko apstākļu novērtējums, sprieduma izpildes pagrieziens nebūtu iespējams. Ja prasītājs nav uzdevis nepatiesus faktiskos apstākļus, tad vienīgā iespēja sprieduma izpildes pagriezienam ir konstatējums, ka piedzītā atlīdzība nav darba samaksa. Izskatāmajā gadījumā kasācijas instance konstatē, ka piedzītā atlīdzība nav darba samaksa, tādēļ, otrreiz izskatot lietu, apelācijas instance var izlemt par sprieduma izpildes pagriezienu.Kāpēc interpretēts DL, ja lieta jāskata DLK kontekstā?

Tā arī nav atspēkots šis tiesas arguments:

"Šāda atlīdzība nav regulāra, tā ir atkarīga no naudas līdzekļu ekonomijas. Šajā gadījumā tiesa atzinusi, ka nav konstatēta pašvaldības naudas līdzekļu ekonomija."
Mr GOD
15. Maijs 2007 / 09:33
0
ATBILDĒT
Hmm, vai gadījumā mēs šo problēmu nesen neapspriedam seminārā...
visi numura raksti
Informācija
Eiropa paver jaunas iespējas
Svinot Eiropas dienu, 9.maijā Tieslietu ministrija rīkoja informatīvu semināru "Tuvā un tālā Eiropa" informēja ministrijas Sabiedrisko Attiecibu nodaļa. Semināra mērķis bija sniegt iespēju ikvienam interesentam iepazīties ar ...
Antons Lazdāns, Inese Driča, Fēlikss Polis
Skaidrojumi. Viedokļi
Par darba samaksas tiesisko noteikšanu un ar to saistītām problēmām
Darba samaksa, kas lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir galvenais iztikas līdzekļu avots, juridiski diemžēl nav pietiekami pētīta. Pārsvarā darba samaksas jautājuma pētniecībai pievērsušies ekonomikas zinātnes pārstāvji, ...
3 komentāri
Juris Jansons
Skaidrojumi. Viedokļi
Sabiedrība un valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība
Gandrīz ikkatrs valsts iedzīvotājs regulāri ir iesaistīts kādā strīdā, kura risināšanai ir nepieciešamas vismaz minimālas juridiskās zināšanas vai izpratne, taču, tiklīdz ir saskare ar tiesvedību, bez jurista palīdzības neiztikt.
Elīna Umbraško
Akadēmiskā dzīve
Starptautiskā izspēle sniedz vērtīgu pieredzi
Starptautiskā komercarbitrāžas izspēle (Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot), kura norisinājās Vīnē no 31.marta līdz 5.aprīlim, šogad pulcēja vēl nepieredzēti lielu dalībnieku skaitu - 177 komandas no visas ...
Jānis Grīnbergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Attieksme pret advokatūru mainās uz labo pusi
Neliels ieskats šā gada Latvijas zvērinātu advokātu un to palīgu 27.aprīļa kopsapulces norisē lasītājiem sniegts jau iepriekšējā "Jurista Vārda" numurā. Taču šoreiz pilnībā publicējam priekšsēdētāja pārskata ziņojumu ...
AUTORU KATALOGS