ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

16. Marts 2010 /Nr.11 (606)

Saistību bezstrīdus piespiedu izpilde – kreditora cerība
32 komentāri
Mg.iur.
Liene Rikova
biznesa augstskolas "Turība" doktorante 

Pašlaik ekonomiskās krīzes un personu maksātnespējas palielināšanās apstākļos, kas neapšaubāmi palielina tiesvedību skaitu un pārslogo tiesas, jautājums par saistību bezstrīdus piespiedu izpildi ir jo īpaši aktuāls. Jāatzīst, ka pienācīgas saistību izpildes jautājums arī tā dēvētajos treknajos gados nezaudēja aktualitāti, taču pašlaik parādnieku saistību nepildīšana var izraisīt pat kreditora bankrotu, jo tieši tagad ir katastrofāls apgrozāmo līdzekļu trūkums. Tomēr ne vienmēr parādnieks savas saistības nepilda ļaunprātīgi, kaut arī tas neatbrīvo parādnieku no pacta sunt servanda principa ievērošanas un izpildes. Rakstā tiks aplūkots, kādas ir kreditora Civilprocesa likumā nostiprinātās iespējas atgūt aizdotos līdzekļus, izanalizējot civilprocesuālo saistību bezstrīdus piespiedu izpildes veidu, to priekšrocības un trūkumus.

Rakstā pievērsīšos tikai saistību bezstrīdus piespiedu izpildei, jo vēršanās tiesā vispārējā tiesāšanās kārtībā kreditoram ir ļoti neizdevīgs, dārgs un laikietilpīgs process, kas var ieilgt pat vairāk nekā trīs četru gadu garumā.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (32)
32 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
vienalga
10. Novembris 2010 / 17:32
0
ATBILDĒT
vienalga ko jus te murgojat, pet raksta autore ir baigi smuka
Tekstu analītiķe
27. Marts 2010 / 00:43
0
ATBILDĒT
Liene, vai tad Jūs patiešām pēc šāda raksta publicēšanas ir par ko apskaust? Un kas tad Jūs pati esat, ja ne latviete?

Un, Liene, Jums vispār būtu jāpriecājas un jābučo latviešiem rokas, tā vietā, lai spļautu viņiem acīs – jo latvieši ir tik augstsirdīgi, ka ļāva šo rakstu publicēt savā juridiskajā žurnālā. Nevienā Rietumeiropas valstī šādu "meistarstiķi" vienkārši nepieņemtu izdošanai.
miauu
26. Marts 2010 / 11:40
0
ATBILDĒT
Nožēlojami ir jaukt konstruktīvu kritiku ar skaudību !
es
24. Marts 2010 / 11:17
0
ATBILDĒT
Skaudīgie latvieši tādi arī paliek!

Nožēlojami!
...
19. Marts 2010 / 12:33
0
ATBILDĒT
ne jau svarīgākais ir grāds, bet gan tas, kas cilvēkam galvā :)

atoms
19. Marts 2010 / 10:48
0
ATBILDĒT
Kā man (bac.iur) patīk tiesas sēdēs stāties pretī šādiem doktorantiem... īsts saldais ēdiens
Subaru
18. Marts 2010 / 10:38
0
ATBILDĒT
Pilnīgi piekrītu...!!!
Subaru
18. Marts 2010 / 08:46
0
ATBILDĒT
Ar to es nedomāju jebkuru beidzēju, bet Doktora grādu ieguvušo nākamo tiesību zinātnieku!!!

Ņem to vērā, ka juristi var būt arī draņķīgi un izcili, bet ja tavā leksikonā ir draņķīgi jaunie zinātnieki, tad kur tad tie izcilie un labie juristi radīsies....:):):):)
Lobsang Tenzin Chedrup
17. Marts 2010 / 23:33
0
ATBILDĒT
Es tā jūtu, ka Latvija drīz juridiskās izglītības ziņā starptautiskajā mērogā tiks atzīta par "pāriju", un mūsu bāleliņiem tēvu zemē izsniegtos diplomus un grādus vairs nekur pasaulē neatzīs... ja nu vien Kirgizstānā, Čadā, Malāvi un Laosā. Būs kauns, bet pelnīts kauns.
Nepiekrītu!
17. Marts 2010 / 23:11
0
ATBILDĒT
Hā, hā, hā - jāsmejas! Un ziniet - par ko? Par to, ka autore ar šo rakstu daļai tiesnešu noteikti būs atklājusi jaunus apvāršņus un CPL normu tulkojumu! Un to es saku bez ironijas. Diemžēl. Jo ir nācies sastapties ar tādiem tiesu darba galaproduktiem, uz kuriem balstoties pilnīgā angļu mierā piedziņa tiek vērsta pret galvotājiem arī bez notariāliem aktiem (pamatojoties vienīgi uz bankā parakstītu galvojuma līguma) un bez publiskām hipotēkām, ķīlām u.tml. Tādēļ tik skarbi nerājiet autori, jo ir tiesneši, kuri nezina pat to!!
Čaiņiks
17. Marts 2010 / 19:34
0
ATBILDĒT
Varbūt tomēr iztiksim bez banāliem vispārinājumiem un LU patriotus diskreditējošas bērnišķīgas apsaukāšanās? Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka gan starp LU gan starp Turības absolventiem ir sastapti dažādi (gan augsti kvalificēti, gan drausmīgi nekvalificēti) juristi. Lai gan vispār jāatzīst, ka juridiskās (un ne tikai juridiskās) izglītības kvalitāte Latvijā kopumā ir vienkārši draņķīga.
arī doktorante
17. Marts 2010 / 17:03
0
ATBILDĒT
Tieši tā, nav jau uzreiz jāpublicē augstākā matemātika, tomēr Jurista Vārda mērķauditorija, pašas autores statuss un galu galā arī cieņa pret lasītāju prasa zināmu darba kvalitāti. Šis raksts drīzāk būtu piemērots Saldo vai tamlīdzīgam izdevumam.



Drošvien Jurista Vārdam tas nav viegli izpildāms uzdevums, jo prasa papildus laiku un resursus. Taču žurnāla augošā juridiskā kvalitāte tikai iegūtu, ja šādus rakstus redakcija nepieņemtu publicēšanai vai lūgtu pārstrādāt. Konkrētajā gadījumā pat ir acīmredzams, ka raksts nemaz neatbilst JV izvirzītajām minimālajām prasībām.



Autorei nevajadzētu šo diskusiju uztvert personīgi, bet ņemt vērā padomus savām turpmākajām studijām, lai Turībai samaksātie 1500 lati gadā nav izmesti vējā un noslēgumā izdotos uzrakstīt un aizstāvēt disertāciju.
Subaru
17. Marts 2010 / 15:21
0
ATBILDĒT
Es domāju, ka sašūmējušies LU doktoranti (un pamatoti), kur prasības augstākas un pasniedzēji kritiskāki!!!



Nebēdājiet Trulība paliek tāda, kāda tā bijusi, tadi un līdzīgi doktoranti jau redzēti JV slejās neviens vien!!!



Tad nu mēs redzam patieso izglītības atšķirības kvalitāti!
cita doktorante
17. Marts 2010 / 11:12
0
ATBILDĒT
Pārmetums šoreiz nevietā :) Komentāros kritika ir pietiekami konstruktīva un pamatota. Kas attiecas uz publikācijām, tad man to ir tuvu pie 20 (gan JV, gan L. un T.). Līdz ar to zināmas tiesības par šo tematu izteikties man tomēr ir. Tādas tiesības ir ikvienam lasītājam, jo ja kāds nolemj publicēties, tad jārēķinās arī ar konstruktīvu kritiku (un nevis tikai ar uzslavām); tas ir normāli. Turklāt, « zinātniska publikācija » ne vienmēr ir jāuztver kā augstākās matemātikas ekvivalents jurisprudencē. « Zinātnisks » var nozīmēt arī tādu publikāciju, kas sevī satur juridiskās analīzes un secinājumu elementus un doktorantiem tiek prasīts, lai visā studiju laikā būtu vismaz 2 zinātniskas publikācijas. Starpcitu, lai novērtētu rakstu, tas vispirms ir jāizlasa; otrādi (t.i., « nepatīk, nelasi ») nu nekādi nesanāk :)
Tikai mag.iur!
17. Marts 2010 / 08:49
0
ATBILDĒT
Protams, vieglāk ir kritizēt un slēpjoties aiz nekā izsakošiem segvārdiem kādu nolikt! Nu tad rakstiet paši šos zinātniskos raktus, kur tad ir? JV tiešām nav zinātnisks žurnāls, ja nepatīk - vienkārši nelasam, kā es to daru :)!
Čaiņiks
16. Marts 2010 / 19:38
0
ATBILDĒT
Nekā personīga, bet šis raksts man atgādināja vairāk kā pusgadu atpakaļ JV publicēto citas Turības doktorantes Kristīnes Dārznieces rakstu - tāds pats tiesību normu un tiesu prakses atreferējums, bez pašas autores "pievienotās vērtības".
cita doktorante
16. Marts 2010 / 17:13
0
ATBILDĒT
Tur jau tā lieta, ka šajā rakstā nav pat atrodams autores viedoklis ! Raksts ir apraksts par to, kas teikts CPL 50.nodaļā un ko teicis Senāts un Ziemeļu rajona tiesa. Raksts nav arī strukturēts (ar nodaļām, apakšnodaļām, kopsavilkumu vai secinājumiem), kas norāda uz to, ka autore pati sev pat nav salikusi analizējamos jautājumus pa plauktiņiem.
arī doktorante
16. Marts 2010 / 16:44
0
ATBILDĒT
Tas vispār ir jautājums par doktorantūras studiju kvalitāti, ja reiz studiju prasību izpildīšanai pietiek ar šāda veida rakstiem. Es ļoti labi saprotu "citas doktorantes" satraukumu, jo šāda atrakstīšanās bez pienācīgas analīzes un pienesuma met ēnu uz doktorantūras studijām un nākamajiem tiesību zinātņu doktoriem kopumā. Vai gadījumā latiņa doktora grāda iegūšanai nav nolaista pārāk zemu?



Kas attiecas uz citiem viedokļiem, tad doktorantam ne tikai ir vēlams, bet ir pat obligāti jāapskata visi avoti un viedokļi, kas attiecas uz konkrēto tēmu. Ar to zinātne atšķiras no rakstniecības.



Tomēr nevar arī izslēgt iespēju, ka autore vienkārši gribēja publiskot savu viedokli par kādu aktuālu jautājumu un tam nav tiešas saistības ar viņas studijām. Jurista Vārds tomēr nav zinātnisks izdevums.
cita doktorante
16. Marts 2010 / 16:08
0
ATBILDĒT
Velga Gailīte. Pas saistību piespiedu izpildes apstrīdēšanas kārtību. JV, 15.12.2009., nr.50 (593). Vienmēr ir vērts apskatīt, ko par konkrēto tēmu iepriekš kāds ir teicis. Tas dod iespēju savā publikācijā variēt ar viedokļiem: piekrītu vai nepiekrītu un kādēļ. Protams, latv.val. par autores apskatīto tēmu publikāciju ir ļoti maz un tieši tādēļ autorei to vajadzēja izmantot, proti, aizpildīt lielo tukšumu.
Anonīms lietotājs
16. Marts 2010 / 15:53
0
ATBILDĒT
Nu jau tuvāk miesai, vismaz publikācijas autoram varbūt radīsies priekšstats, ka tas nav kaut kas personīgs.

Bukovskis tiešām ir klasika, ja Jūs domājat to 1933.gada Civilprocesa mācību grāmatu, savukārt ieliekot JV meklētājā autoru V.Gailīte, tas izmet: (Meklētājs neatrada nevienu Jūsu norādītajām prasībām atbilstošu dokmentu). Vai tā nav tā pati Centra rajona tiesnese V.Gailīte, kuru savulaik vainoja Civilprocesa normu neievērošanā un paviršībā? Tiesnesei pārmeta, ka pieļautie likuma pārkāpumi būtiski aizskar suverēnās Latvijas valsts intereses.

RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
visi numura raksti
Dina Gailīte, Jānis Maizītis, Jānis Pleps
Numura tēma
Esmu gatavs trešo reizi kandidēt uz šo amatu
Mazāk nekā divi mēneši palikuši līdz ģenerālprokurora Jāņa Maizīša otrā pilnvaru termiņa beigām – 11. maijam. Kas notiks dienu pēc tam, ir Augstākās tiesas priekšsēdētāja un Saeimas ziņā – Ivaram Bičkovičam ir ...
5 komentāri
Andris Guļāns, Gvido Zemribo, Gatis Litvins
Numura tēma
Bijušie Augstākās tiesas priekšsēdētāji runā
Lai noskaidrotu, kā ģenerālprokurora amata kandidāts būtu izvirzāms, kādā procesā un kā līdz šim izvirzīšana ir notikusi, "Jurista Vārds" uzrunāja bijušos Augstākās tiesas priekšsēdētājus. Te gan jāatzīmē, ka pašlaik tikai ...
1 komentāri
Edvīns Balševics
Nedēļas jurists
Edvīns Balševics
3 komentāri
Tiesību prakse
Par 16. marta leģionāru piemiņas gājiena aizliegumu
Gadu no gada 16. marts ir atceres diena sabiedrības grupai, kura piemin kritušos leģionārus. Tā organizē un piedalās piemiņas pasākumos daudzviet Latvijā. Šī sabiedrības grupa par īpaši nozīmīgu uzskata ziedu nolikšanu pie ...
6 komentāri
Gatis Litvins
Informācija
Korupcijas riski tiesā
Pirms pieciem, desmit gadiem, nemaz nerunājot par agrāku laiku, reti kad tika publiskoti pētījumi par tiesu varu un tiesu sistēmu, bet pēdējos gados arvien biežāk parādās pētījumi, kas analizē būtiskus tiesu varas jautājumus. ...
AUTORU KATALOGS