ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

10. Maijs 2011 /Nr.19 (666)

Tiesneša objektivitāte un neitralitāte lietas iztiesāšanā
3 komentāri
Rada Matjušina
zvērināta advokāte 

Ir svarīgi, lai sabiedrībai būtu pārliecība, ka tiesa, taisot spriedumu, ir objektīva un neitrāla.1 Demokrātiskā sabiedrībā ir būtiski, lai tiesnesis un visa tiesu sistēma ir objektīva, neitrāla un arī neatkarīga no jebkāda ārējā spiediena, tādējādi dodot sabiedrībai iespēju būt pārliecinātai, ka tiesa spriež tiesu saskaņā ar likumu.

Tiesas objektivitātes un neitralitātes principi ir pētāmi, ne tikai veicot zinātniski teorētisko pētījumu, bet arī to praktiskajā piemērošanā. Prakse rāda, ka bieži šaubas par tiesas objektivitāti un neitralitāti rodas ne tikai sabiedrībā, bet arī tiesā. Tiesa, veicot ikkatru savu darbību un katru reizi pieņemot nolēmumu, izvērtē objektivitātes un neitralitātes principa īstenošanu, lai to varētu saskatīt jebkurš sabiedrības loceklis.

Šobrīd ir iespējams aktualizēt divas tiesu izvirzītās pastāvošās problēmsituācijas, kas rada iespējamas šaubas par tiesas objektivitāti un neitralitāti. Darbā minētās problēmas tiks aplūkotas gan no tiesību, gan no sabiedrības pieņemamības skatupunkta. Vienlaikus tiks aplūkoti arī tiesneša objektivitātes un neitralitātes principi un to nodrošināšana ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes Tiesnešu uzvedības Bangaloras2 principu (turpmāk – Bangaloras principi) kontekstā.

 

Problēmas apraksts

[1] Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments 2010. gada 17. februārī taisīja lēmumu lietā Nr. SKK-88/2010,3 ar kuru tika atzīts, ka tiesneša piedalīšanās kriminālprocesā, kurā viņš iepriekš pieņēmis procesuālu lēmumu, uzskatāma par Kriminālprocesa likuma 52. panta ceturtās daļas 1. punkta pārkāpumu. Pieņemot konkrētu procesuālu lēmumu, tiesnesis izsaka iepriekšēju vērtējumu par jautājumiem, kas var būt svarīgi lietas iztiesāšanā. Turklāt, pieņemot kādu procesuālu lēmumu, tiesnesis jau faktiski ir iepazinies ar krimināllietas materiāliem, guvis pietiekamu pārliecību konkrēta procesuāla lēmuma pieņemšanai un izteicis viedokli par turpmāku procesa virzību. Atkārtota piedalīšanās lietas izskatīšanā var radīt šaubas par tiesneša objektivitāti.

Proti, minētā tiesu interpretācija un šodienas Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta paustās bažas izvirza tēzi, ka tajos gadījumos, kad Senāts izskatījis lietu kasācijas kārtībā, un ja tā pati lieta nonāk kasācijas instancē otro reizi, tad tās izskatīšanai ir jānozīmē cits tiesas sastāvs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
8
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Māris
14. Maijs 2011 / 21:53
0
ATBILDĒT
Pastāv ne vien gramatiskā tiesību normu interpretācija, bet arī citas metodes, tai skaitā teleoloģiskā redukcija, ja tiesību norma formulēta parlieku plaši un aptver situācijas, kuras pēc savas būtības nevajadzētu aptvert. Raksts pietiekoši labi parāda, ka šāda gramatiska interpretācija konkrētā situācijā ir nevietā.

Diemžēl KPL bieži vien tiek interpretēts tikai izmantojot gramatsiko metodi, līdz ar to tas arī viens no iemesliem, kamdēļ KPL tik bieži tiek grozīts.
Anonīms lietotājs
13. Maijs 2011 / 16:17
0
ATBILDĒT
bet vai likumdevējs, tā formulējot, nav "pārsālījis"?
Justus
13. Maijs 2011 / 11:32
0
ATBILDĒT
KPL 52.p.4.d.1.pkt. ir skaidri un nepārprotami norādīts, ka tiesn. nedrīkst piedalīties lietas izskatīšanā, ja tajā viņš ir piedalījies iepriekš jebkādā statusā.
visi numura raksti
Erlens Kalniņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Galvojums kā akcesoriska saistība
9 komentāri
Gvido Zemribo
Skaidrojumi. Viedokļi
Kāds ir zvērināta advokāta statuss
1921. gada 19. martā Latvijas Tiesu palātas uzdevumā palātas loceklis H. Lazdiņš sasauca un atklāja zvērinātu advokātu kopsapulci, kurā bija ieradušies 63 zvērināti advokāti un kura ievēlēja pirmo Latvijas Zvērinātu advokātu ...
Jānis Pleps
Nedēļas jurists
Jānis Pleps
22 komentāri
Notikums
Pasniegtas Tieslietu sistēmas Goda zīmes
Piektdien, 6. maijā, valsts svētku noskaņās kārtējo reizi tika pasniegtas Tieslietu sistēmas Goda zīmes. Apbalvojumu saņēma 16 tieslietu sistēmas darbinieki. Tieslietu sistēmas Goda zīmju pasniegšanas svinīgais pasākums notika Rīgas ...
1 komentāri
Juridiskā literatūra
Latvijas kriminālpolitikas pagātne un nākotne
Ar Daugavpils Universitātes akadēmiskā apgāda "Saule" gādību klajā nākusi Dr.iur. Vitolda Zahara monogrāfija "Latvijas kriminālpolitika: retrospekcija un nākotnes vīzija", kas sniedz autora skatījumu uz mūsu valsts kriminālpolitikas ...
AUTORU KATALOGS