“Tā kā prokuratūrā sāku strādāt kopš tās izveidošanas, pārzināju tās darbu un savā turpmākajā karjerā ģenerālprokurora amats man bija liels izaicinājums. Šis gads manā profesionālajā izaugsmē bijis būtisks, jo nācies pieņemt virkni svarīgus lēmumus. Reorganizējot Muitas lietu prokuratūru un Specdienestu un reabilitācijas lietu prokuratūru, tika izveidota jauna prokuratūras iestāde – Narkotisko vielu nelikumīgas aprites noziegumu izmeklēšanas prokuratūra. Šogad pēc trīs gadu pārtraukuma ir atsākta prokurora amata pretendentu pieņemšana darbā, kas ļāva vienmērīgāk sadalīt darba slodzi,” atzīst Ē. Kalnmeiers. Jāpiebilst, ka pirms pašreizējā amata ieņemšanas viņš pildīja Krimināltiesiskā departamenta Tiesās izskatāmo krimināllietu nodaļas virsprokurora pienākumus.
Pirms gada, stājoties amatā, Ē. Kalnmeiers kā prioritāti norādīja prokuratūras pamatfunkciju īstenošanu, proti, kriminālvajāšanu, valsts apsūdzības uzturēšanu, kā arī personu un valsts tiesību aizsardzību. Tāpat viena no prioritātēm Ē. Kalnmeieram bija arī prokuroru darba kvalitātes uzlabošana un augstākstāvošu prokuroru atbildības līmeņa paaugstināšana.
Kā atzīst ģenerālprokurors, gads ir salīdzinoši īss termiņš, lai veiktu kardinālus uzlabojumus tik būtiskā tiesu varas institūcijā un lielā kolektīvā, taču pozitīvas iezīmes jau ir novērojamas. Tā, piemēram, ar atsevišķu ģenerālprokurora rīkojumu 2011. gadā ir noteiktas papildu prioritātes uzraugošo prokuroru darbam un virsprokurora atbildībai. Tie ir kriminālprocesi par Valsts policijas Iekšējās drošības biroja Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļas izmeklētāju virzītiem kriminālprocesiem, kā arī vairākiem ekonomiskiem noziedzīgiem nodarījumiem.
Tāpat tuvākajā laikā joprojām tiks pilnveidota prokuroru apmācību sistēma, jo, kā atzīst Ē. Kalnmeiers, prokuratūrā it īpaši ir nepieciešami profesionāļi savā jomā ar vēlmi attīstīties un pilnveidoties. Sadarbībā ar Valsts kontroli visos reģionos prokuroriem jau nolasīts lekciju cikls par grāmatvedības pamatiem, bijušas arī apmācības, lai veidotu vienotu izpratni par dokumentālās revīzijas veikšanas kārtību un atzinumiem. Sadarbībā ar Latvijas Tiesnešu mācību centru ir izstrādāta ilgtermiņa mācību programma tieši prokuroriem.
“Protams, vajadzīga arī prokuratūras infrastruktūras attīstība, jo, kā zināms, mūsu darba specifikai ir nepieciešamas piemērotas telpas un atbilstošs tehniskais nodrošinājums. Profesionāli prokuratūras darbinieki un kvalitatīvs darbs ir viena no turpmākajām prioritātēm, kam plānoju pievērst uzmanību,” atzīst ģenerālprokurors.
Plašāku pārskatu par ģenerālprokurora pirmajā gadā paveikto un nākotnē iecerēto varēs gūt intervijā ar Ē. Kalnmeieru, kas tiks publicēta kādā no turpmākajiem “Jurista Vārda” numuriem.
Laura Pakalne,
Ģenerālprokuratūras preses sekretāre