Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Redaktora sleja

29. Maijs 2012 /Nr.22 (721)

Kur palikusi diskusija par valsts vērtībām
7 komentāri

Līdz 1998. gadam Satversme expressis verbis nenoteica, ka Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda. Atzīstot to par tehniski labojamu kļūdu, Saeima grozīja Satversmes 4. pantu un līdzās normai par valsts karogu noteica, ka valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.

Saeima grozīja arī Satversmes 77. pantu, pirmkārt, valsts konceptuālo pamatu (līdz grozījumiem – Satversmes 1., 2., 3. un 6. pants) arī tiešā veidā papildinot ar latviešu valodu (Satversmes 4. pantu), otrkārt, papildu aizsardzību jeb kvalificētu grozīšanas kārtību noteica arī konceptuālā pamata grozīšanas mehānismam (Satversmes 77. pants). Saeima piešķīra šīm tiesību normām augstāko juridisko spēku, līdz ar to Saeimas izdarītie grozījumi šajos pantos iegūst spēku tikai tad, ja tie apstiprināti tautas nobalsošanā.

Daži tiesību zinātnieki kritiski izteicās par to, ka arī 1998. gadā netika rīkota tautas nobalsošana par Satversmes 4. un 77. panta grozīšanu. Kvalificētai grozīšanas kārtībai jābūt ne tikai pašu aizsargāto pantu grozīšanas gadījumos, bet arī paplašinot konceptuālo pamatu, pievienojot jaunas normas.

Pēc 14 gadiem, iespējams, šis trūkums ir kaut daļēji labots. Šā gada 18. februārī lielākā daļa tautas apstiprināja, ka tā nevēlas citu valsts valodu kā vien latviešu. Referendums apliecināja, ka latviešu valodai ir ekskluzīvas tiesības Latvijas Republikā un tā ir konceptuāla šīs valsts vērtība. Tomēr, lai arī dažādu motīvu dēļ, šajā pašā tautas nobalsošanā ievērojama daļa pilsoņu pieļāva arī citas oficiālas valsts valodas iespējamību.

Sākotnēji likās, ka referendums būs pietiekami spēcīgs grūdiens, lai sāktos publiska un visaptveroša diskusija par Latvijas Republikas konstitucionālajām vērtībām, un tiks organizēti pasākumi to stiprināšanai. Diemžēl šobrīd tā jau ir pazaudēta iespēja. Jo līdz ar referenduma rezultātu paziņošanu valsts un sabiedrība atkal ieslīga "izšķirtā viedokļa izraisītā dziļā snaudienā" (Dž. Mills).

Šāda attieksme ir tuvredzīga, jo attīstības demokrātijās, kāda ir Latvija, par valsts konstitucionālajām vērtībām jādiskutē ik dienu. No viedokļu dažādības nav jābaidās. Diskusijas neturpināšana un citādu viedokļu neuzklausīšana nemazina pretestību. Turklāt bez pastāvīgas diskusijas tiek aizmirsts ne vien konstitucionālo vērtību pamatojums, bet visai bieži arī nozīme. Cilvēki labākajā gadījumā godās Satversmes vērtību skanējumu, bet ne tā saturu. Jau šobrīd diemžēl vārdi "demokrātija" un "tiesiskums" sabiedrībā nereti raisa nenopietnu sejas grimasi.

Tomēr kopējo vērtību jēgu sabiedrība var apzināt un izprast tikai aktīvā diskusijā. Kad cilvēks tikai pasīvi uzklausa kādu viedokli, tad tas, visticamāk, nekļūst par viņa pārliecību.

Tādējādi var gadīties, ka konstitucionālās iekārtas vērtības pastāv Satversmē, tomēr ārpus cilvēka. Pārāk daudz domāt un diskutēt par lietām, kas svarīgas neatkarīgas un demokrātiskas Latvijas valsts pastāvēšanai un tās iedzīvotāju saskaņai un labklājībai, nav iespējams.

 

0
0
komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Baraks Osama
31. Maijs 2012 / 12:15
0
ATBILDĒT
Ja tādi komentāri kā manis minētais reprezentē tautas balsi un domāšanu, tad man lēnām kļūst skaidrs, kāpēc mūsu līmenis ir tāds, kāds tas ir.Un nē, es neuzskatu sevi par apzīžļātu un pašapmierinātu. Lai paustu nepatiku par rupjiem komentāriem, pietiek ar to, ka esmu kulturāls cilvēks un pēc pārliecības skeptiķis, kas nenoņem atbildību no sevis par savām problēmām.
interesanti
31. Maijs 2012 / 11:03
0
ATBILDĒT
Kāpēc \"Kauns\" nav pārdevis savu datoru un naudu izdalījis večiņām un ielas bērniem? Kā viņam nav kauna rakstīt pašapmierinātu un paēdušu juristu portālos,kamēr visi ielu bērni nav apmīļoti un večiņas sasildītas?

Kauns \"Kaunam\"!!

Ja par komentāriem - arī es domāju,ka JV nevajadzētu pārvērst par Delfu filiāli,kur jebkuram jebkādā formā izkliegt jebkuru viņa prāta ģenerētu saukli.
Kauns
31. Maijs 2012 / 02:09
0
ATBILDĒT
AQ komentārs ir tautas balss – izmisuša, parasta \"reņģu ēdāja\" bezspēcības kliedziens. \"Mazais cilvēks\", kuru pie zemes ir nospiedusi parādu, bezdarba vai niecīgās pensijas, bezizejas, krīzes, netaisnības, korupcijas nasta. Viens no tiem, kas ceturtā maija darboņiem ir nevajadzīgs balasts.

Šajā situācijā man riebjas nevis AQ, bet gan \"Baraka Osamas\" komentārs – apzīžļāta, labi barota, pašapmierināta jurista komentārs. Izdzirdējis tautas balsi un – mī un žē, vai, vai, viņi taču nesmuki izsakās un nelabi ož! Domāju, ka tāds darbonis nedomādams paies garām salā drebošai večiņai vai ielas bērnam, kas lūdz ubaga dāvanas: fui, fui, viņi taču tik neglīti apģērbti un veselu mēnesi nav mazgājušies!
yo
29. Maijs 2012 / 13:29
0
ATBILDĒT
Vajag atļaut! Galu galā juristiem jāapgūst arī tiesu psihiatrija un jāspēj atpazīt \"gadījums\" dabā. :))
Baraks Osama
29. Maijs 2012 / 12:37
0
ATBILDĒT
Goda vārds, vai tiešām juridiskā portālā vajag atļaut tādus komentārus kā 11:38? Tur taču nav nekas cits kā lamāšanās un cilvēku apsaukāšana par noziedzniekiem.
AQ
29. Maijs 2012 / 11:38
0
ATBILDĒT
Par kādam tad vērtība tur pļurkstēt, ja Latvijas Republikā ir policejistiska, bandītiska un mafioza valsts pārvalde, kura atklāti eskalē genocīdu, totalitarismu, nacisdmu, ja valsts politkas pamatlīmenī ir izvirzīta LR valstiski politiskās un ekonomiskās suverenitātes apzinati atklāta iznīcināšana ??? Kāda gan var būt valstiskā pamatvŗtība šai valstelei, kura par valsts prezidentiem politmafijas klanu kloaka nozīmē kaut kādus kukuļņēmēju kā valdi Zatleru,vai sarkano fašistu-komunistu noziedzīgā režīma uzticīgos rokaspuisus Gunti Ūlmani un Andri Bērziņu ???
Hmm...
29. Maijs 2012 / 07:56
0
ATBILDĒT
Tika solīts, ka maija beigās Valsts prezidenta konstitucionālo tiesību komisija būs gatava sniegt atzinumus par negrozāmajiem Satversmes pantiem. Tomēr cerības sagaidīt jo dienas jo mazākas...
visi numura raksti
Gatis Litvins
Notikums
Tiesas sēžu atlikšana aizskar tiesas cieņu
Saeima sākusi regulāri organizēt konferences par dažādām sabiedrībai aktuālām tēmām. 25. maijā notika konference "Taisnīga tiesa ir savlaicīga tiesa: kā novērst tiesu sēžu atlikšanu", kurā Saeimas deputāti, ministri, ...
6 komentāri
Kristīne Jaunzeme
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts pārvaldē strādājošo motivācija
Valsts pārvaldē un pašvaldībās strādājošie ir daudz kritizēti par nespēju īstenot pārvaldības funkcijas iedzīvotāju interesēs un valsts pārvaldes reformas, pildīt uzdevumus un sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem draudzīgā un ...
10 komentāri
Māris Onževs
Skaidrojumi. Viedokļi
Likumdevēja tiesības samazināt maksātnespējas administratora atlīdzību: AS "Latvijas Krājbanka" gadījums
Šajā rakstā AS "Latvijas Krājbanka" maksātnespējas procesa administratora atlīdzības apmēra noteikšanas kontekstā visupirms ir izvērtēta Kredītiestāžu likuma 166. panta pirmās daļas 3. punktā ietvertās tiesību normas ...
4 komentāri
Vija Piziča
Nedēļas jurists
Vija Piziča
9 komentāri
Inese Tenberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā mācīt privātās tiesības 21. gadsimtā
Kā pamatoti savā monogrāfijā norāda profesors A. Maļko, "lai tiesību vide darbotos aktīvi un rezultatīvi, tajā strādājošajiem speciālistiem jābūt apveltītiem ar atbilstošām zināšanām, prasmēm, iemaņām, kompetenci un ...
6 komentāri
AUTORU KATALOGS