ŽURNĀLS Tiesību prakse

28. Augusts 2012 /Nr.35 (734)

Eiropas Savienības Tiesa: svarīgākie spriedumi

Šajā numurā publicējam kārtējo Tieslietu ministrijas sagatavoto pārskatu par Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk tekstā – EST un Tiesa) šā gada otrajā ceturksnī izskatītajām lietām.

Personas izraidīšana no valsts

Lieta C-348/09 P.I., EST 2012. gada 22. maija spriedums

Noziedzīgi nodarījumi, kas ietilpst Līguma par Eiropas Savienības darbību minētajā jēdzienā "īpaši smags noziedzīgs nodarījums", var būt attaisnojums Eiropas Savienības pilsoņa, kas uzņemošajā dalībvalstī uzturējies virs 10 gadiem, izraidīšanai.

P.I. ir Itālijas pilsonis, kas ir uzturējies Vācijā kopš 1987. gada. P.I. ir neprecējies un bez bērniem. Viņš nekad nav ieguvis ne pamatizglītību, ne profesionālo izglītību, un Vācijā viņš ir strādājis tikai pagaidu darbus. Ar 2006. gada 16. maija spriedumu Ķelnes apgabaltiesa P.I. piesprieda brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem par izvarošanu, vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu un seksuālo vardarbību, kas tika veiktas pret P.I. toreizējās dzīvesbiedres meitu, kurai faktisko apstākļu sākumā bija astoņi gadi. Šīs darbības tika veiktas laika posmā no 1990. gada līdz 2001. gadam.

Ar 2008. gada 6. maija lēmumu Vācijas varas iestādes nolēma, ka P.I. ir zaudējis tiesības ieceļot un uzturēties Vācijas teritorijā un pieprasīja viņam atstāt šo valsti, pretējā gadījumā paredzot viņu izraidīt uz Itāliju. Šāda lēmuma pamatojumā tika norādīts uz P.I. izdarītā nozieguma nopietnību un recidīva iespējamību, kā arī būtiskas P.I. ekonomiskās un sociālās integrācijas Vācijas sabiedrībā trūkumu. P.I. minēto lēmumu apstrīdēja tiesā.

Vācijas tiesa apturēja nacionālo tiesvedību un uzdeva prejudiciālo jautājumu par Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Direktīvas 2004/38/EK par Savienības pilsoņu un viņu ģimenes locekļu tiesībām brīvi pārvietoties un uzturēties dalībvalstu teritorijā1 (turpmāk – Direktīva 2004/38) 28. panta 3. punkta lietotā jēdziena "nopietni [primāri] valsts drošības apsvērumi" interpretāciju.

Tiesa norādīja, ka valsts drošība ietver dalībvalsts iekšējo un ārējo drošību, savukārt vārdi "nopietni [primāri] apsvērumi" norāda uz to, ka valsts drošības apdraudējumam jābūt īpaši lielam. Pašai dalībvalstij ir tiesības definēt nopietnus valsts drošības pasākumus, bet, tā kā tā ir atkāpe no personu brīvas pārvietošanās pamatprincipa, šīs prasības ir jāinterpretē šauri un to saturu nevar noteikt katra dalībvalsts vienpusēji bez Eiropas iestāžu kontroles.

Lai noteiktu, vai P.I. izdarītais noziedzīgais nodarījums ietilpst jēdzienā "nopietni valsts drošības apsvērumi", ir jāņem vērā, ka atbilstoši Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) 83. panta 1. punktam bērnu seksuālā izmantošana ir īpaši smags noziedzīgs nodarījums ar pārrobežu dimensiju, attiecībā uz kuru ir paredzēta Eiropas Savienības likumdevēja rīcība (sk. Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 13.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Valentija Liholaja, Diāna Hamkova
Skaidrojumi. Viedokļi
Nelikumīgas darbības ar alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem: kvalifikācijas problemātika
Nelikumīgu alkoholisko dzērienu rūpals, kā arī tabakas izstrādājumu un alkoholisko dzērienu kontrabanda ieņem nozīmīgu vietu Latvijas tautsaimniecībā. Likumdevējs, lai apkarotu šo sērgu, Krimināllikumā ir paredzējis vairākas ...
2 komentāri
Dagne Rušeniece
Skaidrojumi. Viedokļi
Mediācijas iespējas notāra darbā
2012. gada jūnija sākumā notika Mediācijas padomes rīkotais seminārs "Mediācija Latvijā – iespējas un izaicinājumi". Tajā tika analizēts un izvērtēts, kā mediāciju var izmantot tiesas un tiesu sistēmai piederīgās personas – ...
4 komentāri
Linda Austere, Silga Celma, Jekaterina Macuka
Diskusija
Kā līdzsvarot sabiedrības intereses zināt un personas datu aizsardzību publiski pieejamos reģistros
2012. gada 26. jūnija "Jurista Vārdā" tika publicēts Māra Ruķera raksts "Kā izpaužas tiesības uz personas datu aizsardzību publiski pieejamā reģistrā", kura ievadā autors norāda: "Raksts varētu būt gan aizsākums turpmākām ...
2 komentāri
Jānis Pleps
Viedoklis
Krievu valoda pēc tautas nobalsošanas
5 komentāri
Saeimas Preses dienests
Īsziņas
Neatkarības de facto atjaunošanas gadadiena
AUTORU KATALOGS