ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

26. Jūnijs 2001 /Nr.20 (213)

Kā ar vienotu likumu regulēt šaujamieroču lietošanu

Kā ar vienotu likumu regulēt šaujamieroču lietošanu

Modris Žeivots, Latvijas Policijas akadēmijas asociētais profesors, — “Latvijas Vēstnesim”

ZEIVOTS.JPG
(15624 BYTES) Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Raksta mērķis ir iepazīstināt ar galvenajām tiesiska rakstura problēmām to Latvijas tiesību aizsardzības iestāžu darbā, kurām, pildot savus dienesta pienākumus, ar likumu atļauts lietot spēku, tajā skaitā šaujamieročus. Autors vēlas, lai šis raksts atspoguļotu un palīdzētu risināt daļu no tām tiesiskajām problēmām, ar kurām bieži jāsastopas valsts amatpersonām, vienlaikus paverot iespēju diskusijai par šo tematu. Jo ir runa par cilvēka dzīvību un veselību neatkarīgi no tā, vai tas ir kārtības sargs vai likumpārkāpējs. Abās pusēs ir tikai dzīvi cilvēki, un kuram jābūt tam arbitram, kas vienpersoniski izlems — fiziski iznīcināt vai dot tiesības dzīvot.

Pēdējos gados ir paaugstinājusies kontrole pār likumīgu ieroču lietošanu sevis aizstāvībā. Svarīga loma šeit ir arī masu saziņas līdzekļiem, kuri parasti kā sensāciju pasniedz informāciju par spēka lietošanu tiesību aizsardzības struktūrās, īpaši gadījumos, kad tas tika izmantots prettiesiski. Bet tam ir arī sava pozitīvā loma. Faktiski izskausti gadījumi, kad kārtības sargi vispirms tika lietojuši šaujamieroci, un tikai pēc tam notikums ticis analizēts un meklēts tiesisks pamats tā lietošanā. Taču manāma arī cita nevēlama tendence — pieaug to valsts amatpersonu, t.i., policijas darbinieku, skaits, kuri, pildot dienesta pienākumus, tikuši ievainoti vai pat gājuši bojā. Daudzi no viņiem tajā brīdī bijuši bruņoti ar dienesta ieroci, bet nav to izmantojuši. Kādēļ? Vai tiesību aktu pienācīga nepārzināšana, varbūt neprasme rīkoties ar to, bailes, stress? Vai vispār ir iespējams šādā stresa situācijā atcerēties visus ar likumu atļautos ieroča lietošanas nosacījumus, piemēram, sekundes simtdaļās izvērtēt un dot situācijas juridisko kvalifikāciju, t.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Andrejs Melnalksnis
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā pareizi izmantot šaujamieročus pašaizsardzībai
Informācija
Par apmācības programmas, eksāmenu pieņemšanas kārtības teorētisko un praktisko zināšanu pārbaudei par šaujamieroču un gāzes pistoļu (revolveru) pielietošanas nosacījumiem un iegādāšanās, reģistrācijas, glabāšanas, nēsāšanas, realizācijas, pārvadāšanas un pielietošanas kārtību, eksāmenu pieņemšanas komisijas un apliecības izsniegšanas maksas pakalpojumu veidu, izcenojumu un iegūto naudas līdzekļu izlietošanas kārtības apstiprināšanu
Informācija
Par pareizu latviešu valodu un korektu juridisko terminoloģiju
Kārlis Timmermanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Lai veidotos vienota terminoloģija, jāizdod saistoši valstiski noteikumi
Mūsu visu uzdevums ir vienotas nozaru terminoloģijas izstrāde valsts valodā
AUTORU KATALOGS