Pagājušā gada noslēgumā Eiropas Komisija uzsāka sabiedrisko apspriešanu par autortiesību regulējuma pārskatīšanu Eiropas Savienībā.1 Šī iniciatīva ir mēģinājums rast risinājumu vairākiem autortiesību jautājumiem, kas aktualizējušies tehnoloģiskā progresa ietekmē, un vienlaikus tā ir iespēja ikvienam iesniegt savus priekšlikumus autortiesību administrēšanas prakses uzlabošanai un normatīvā ietvara modernizācijai.
Ar autortiesībām aizsargātu darbu un blakustiesību objektu2 radīšanas, izplatīšanas un izmantošanas prakse tehnoloģiskā progresa ietekmē ir būtiski mainījusies. Ciešā mijiedarbībā ar tehnisko risinājumu evolūciju ir attīstījušies jauni ekonomiskie modeļi, piemēram, dažādu veidu tiešsaistes pakalpojumi, kas nodrošina ar autortiesībām aizsargāta satura (mūzikas, filmu, e-grāmatu u.tml.) izplatīšanu un, raugoties no lietotāju skatpunkta, ērtāku piekļuvi minētajam saturam. Vienlaikus tehnisko risinājumu attīstība ir sekmējusi ar autortiesībām aizsargātu darbu nekomerciālu izplatīšanu un izmantošanu, tostarp tādu institūciju darbībā kā bibliotēkas, muzeji, arhīvi un izglītības iestādes. Mainījušies arī pašu ar autortiesībām aizsargāto darbu radītāju un izmantotāju paradumi un attieksme pret radošo procesu. Vienas un tās pašas personas nereti ir ar autortiesībām aizsargātā satura radītāji un patērētāji.3
Iepriekš minēto tehnisko, ekonomisko un sociālo faktoru izmaiņas ir kalpojušas par pamatu nepieciešamībai meklēt jaunus risinājumus autortiesību administrēšanas prakses un normatīvā regulējuma atbilstošai modernizācijai. Attiecībā uz autortiesību administrēšanu ne vienmēr ir nepieciešami normatīvo tiesību aktu grozījumi, lai to padarītu efektīvāku un atbilstošu digitālās vides prasībām. Elastīgāki un iedarbīgāki ir tie risinājumi, par kuriem tiek panākta vienošanās ieinteresēto pušu dialoga ietvaros, piemēram, vienojoties par autortiesību licencēšanas modeļu pilnveidi. Tāpat modernizācijas mērķa sasniegšanai var kalpot dažādi tehniski risinājumi, piemēram, vienotas ar autortiesībām aizsargātu darbu datubāzes, kas atvieglo iespēju iegūt darbu izmantošanai nepieciešamās atļaujas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes