Raksta mērķis ir piedāvāt tiesību piemērotājiem (īpaši apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzējiem un izsolēs iegādāto nekustamo īpašumu īpašniekiem) un citiem interesentiem taisnīgu un godprātīgai darījumu praksei atbilstošu tiesību normu iztulkošanu un iniciēt nekustamo īpašumu apsaimniekotāju iedibinātās prakses maiņu. Tādējādi cerēts novērst gan izsolēs nopirkto nekustamo īpašumu jauno īpašnieku piespiešanu apmaksāt citas personas, proti, nekustamā īpašuma bijušā īpašnieka, apsaimniekošanas pakalpojumu parādus, gan valsts iestāžu un tiesu noslogotību, skatot šādu pušu strīdus.
Raksta pirmajā daļā autore pēc iespējas plašāk apkopojusi un vispārinājusi praksē esošu strīdu apstākļus. Savukārt otrajā daļā ir aplūkots aktuālais tiesiskais regulējums, tiesību normu iztulkošanas problēmas kopsakarā ar līdzšinējo nekustamo īpašumu apsaimniekotāju praksi, kā arī sniegts autores viedoklis par kāzusā ietvertā strīda tiesisku un taisnīgu risinājumu.
Visbeidzot, raksta noslēgumā tiek sniegti secinājumi un piedāvāti risinājumi, lai novērstu pašlaik Latvijā plaši izmantoto, netaisnīgo un normatīvajiem aktiem neatbilstošo nekustamo īpašumu apsaimniekotāju praksi.
Kāzuss – strīda apstākļi
Izmantojot Latvijas normatīvajos aktos noteiktās iespējas, kāds patērētājs nolēma iegādāties nekustamo īpašumu izsolē. Turpmākais nekustamā īpašuma iegūšanas process no patērētāja puses labticīgi tika virzīts uz priekšu, cik vien ātri to atļāva tiesiskais regulējums un apstākļi.
2013. gada 20. septembrī tiesa pieņēma lēmumu par izsoles akta apstiprināšanu un patērētāja ievešanu nekustamā īpašuma valdījumā. 2013. gada 1. oktobrī minētais lēmums stājās likumīgā spēkā. Taču faktiski tiesas lēmuma izpildu rakstu patērētājs varēja saņemt tikai 2013. gada 17. decembrī, jo nekustamā īpašuma bijušais īpašnieks tiesas lēmumu pārsūdzēja. Tā kā pārsūdzība bija nepilnīga, tiesa bijušajam īpašniekam deva mēnesi laika, lai novērstu pārsūdzības (tas ir, blakus sūdzības) trūkumus, tas līdz tiesas noteiktajam datumam netika izdarīts. Tādējādi blakus sūdzība tika atzīta par neiesniegtu un lēmums stājās spēkā gandrīz divus mēnešu agrāk, nekā faktiski patērētājam bija iespēja saņemt lēmuma izpildu rakstu.
Tajā pašā dienā, kad patērētājs saņēma lēmuma izpildu rakstu, tas tika iesniegts zvērinātam tiesu izpildītājam ar lūgumu par patērētāja ievešanu nekustamā īpašuma valdījumā. 2013. gada 19. decembrī nekustamais īpašums tika nostiprināts zemesgrāmatā uz patērētāja vārda, bet 2014. gada 6. janvārī patērētājs tika ievests nekustamā īpašuma valdījumā.
Pēc 2014. gada 6. janvāra, sazinoties ar nekustamā īpašuma apsaimniekotāju un izsakot vēlēšanos noslēgt apsaimniekošanas līgumu, patērētājam bija jāsaskaras ar apsaimniekotāja netaisnīgo tiesiskā regulējuma piemērošanas praksi. Proti, apsaimniekotājs apsaimniekošanas līgumā iekļāva un pēc vairākkārtējiem patērētāja argumentētiem iesniegumiem atteicās izslēgt noteikumu, kas paredz patērētāja pienākumu veikt maksājumus par apsaimniekošanas, komunālajiem un papildu pakalpojumiem no dienas, kad likumīgi spēkā stājās tiesas lēmums, tas ir, no 2013.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes