Jurista profesija, tāpat kā citas, apvieno indivīdus ar noteiktu īpašību kopumu. Tas šķiet pat samērā dabiski: savā ziņā līdzīgi cilvēki izvēlas kādu profesiju, turklāt izglītošanās process un profesionālā darbība padara tos vēl vairāk "iekšēji" un "ārēji" tuvākus. Taču tieši uz šī pamata veidojas arī anekdotiski stereotipi, teiksim, par bezdievīgi ciniskiem ārstiem, ar didaktiku apsēstiem pedagogiem vai dīvainajiem IT speciālistiem. Līdzīgi juristiem tiek "pierakstīta" negausīga mantrausība (skat. anekdotes par advokātu darba stundu uzskaiti) vai bezgalīga spēja visgudri muldēt par jebkuru jautājumu.
Šā vai tā, bet nevar noliegt, ka obligātajā "standarta komplektā" zināmas runas dāvanas juristam tiešām būtu jāietilpina, tāpat augsta pašapziņa, kas nepieciešama, metoties iepriekš neizpētītu problēmu risinājumos. Kā arī analītiskas spējas, kas nepieciešamas brīdī, kad darba uzdevums saņemts un patiešām jāsaprot, no kura gala ķerties klāt.
Zināmā daudzumā šādas īpašības ir nepieciešamas arī "Jurista Vārda" ikgadējā (šogad – jau desmitā, tātad jubilejas!) pētniecisko darbu konkursa dalībniekiem. Pirmkārt, pietiekama pašapziņa, vispirms lūdzot savam pasniedzējam ieteikumu dalībai konkursā un pēc tam nododot savu augstskolas solā izauklēto pētījumu plašākam vērtējumam – jo konkursa komisijā darbojas ne vien iejūtīgie "dzimtās" augstskolas mācībspēki, bet arī citu mācību iestāžu tiesību zinātnieki, turklāt darbus lasa arī piekasīgi praktiķi. Otrkārt, bez ļoti augstām analītiskām iemaņām, sistemātiska darba un labas latviešu valodas prasmes uz uzvaru šajās sacīkstēs nevar cerēt. Kopumā iznāk tāds jurista profesionālo īpašību minimālais komplekts.
Konkursa rīkotājiem par lielu gandarījumu līdz šim ir bijis pietiekami daudz jaunu tiesībnieku, kam iepriekšminētās īpašības un prasmes ir piemitušas. Par viņiem – pirmo deviņu "Jurista Vārda" konkursu laureātiem – varat lasīt līdzās šī gada konkursa nolikumam. Ar lielu prieku jākonstatē, ka vairāki no viņiem jau guvuši ievērojamus panākumus zinātnes vai profesionālajā karjerā un kļuvuši arī par "Jurista Vārda" ārštata autoriem. Ne velti, rakstot par šo konkursu, savulaik esam lietojuši, piemēram, tādas frāzes kā Latvijas jurisprudences jaunās zvaigznītes un jaunie vārdi.
Arī šī žurnāla galvenā, uz vāka pieteiktā raksta autore ir konkursa uzvarētāja – Elīna Dindendorfa par darbu "Spēka pielietošanas ar mērķi aizsargāt savus pilsoņus ārvalstīs pieļaujamība" (pētījuma zinātniskais vadītājs LU JF lektors Māris Lejnieks) ieguva ne vien pirmo vietu 2014. gada konkursa starptautisko un Eiropas Savienības tiesību sekcijā, bet arī kopvērtējumā! Turklāt jāatzīmē arī šī godalgotā darba īpašā ģeopolitiskā aktualitāte.
Summējot iepriekš teikto – konkursa rīkotāji arī šogad cer sagaidīt daudzus vērtīgus Latvijas jauno tiesībnieku darbu pieteikumus, lai mūsu lasītāji varētu atkal uzzināt jaunu talantu vārdus un labākie no pētījumiem vēlāk pārtaptu par rakstiem, ko publicēt žurnālā. Ja kādam jaunajam censonim, kas šopavasar augstskolā aizstāvējis augstvērtīgu darbu, vēl trūkst, piemēram, pašapziņas vai aktuālas gribēšanas "saņemties", liels lūgums apkārtējiem, jo sevišķi augstskolu mācībspēkiem, sniegt nepieciešamo pamudinājumu.
Lai gada nogalē varam priecāties par jaunām zvaigznītēm pie Latvijas tieslietu padebeša!