ŽURNĀLS Redaktora sleja

29. Novembris 2016 /Nr.48 (951)

Ātri un sāpīgi
7 komentāri

Arī tad, kad (ja) būs notikusi Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības, šī procesa fanāts Tomass Mairs (Thomas Mair) nevarēs pilnībā izbaudīt sapņa piepildījumu – jo līdz mūža galam vadīs savas dienas cietumā, bez tiesībām tikt atbrīvotam. Šādu spriedumu britu tiesa 23. novembrī pasludināja parlamenta locekles Džo Koksas (Jo Cox) lietā. Labējais ekstrēmists, neonacisma interesents, kurš tiesā sevi dēvēja par "nāvi nodevējiem, brīvību Lielbritānijai", uzbruka Koksai šā gada 16. jūnijā – laikā, kad deputāte pirms referenduma aģitēja pret Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Šis skaļais noziegums un tiesas process tomēr pievērš mūsu uzmanību ne vien skandalozo motīvu un konteksta dēļ, bet arī tāpēc, ka liek domāt par tiesas procesa efektivitāti. Mairs ir notiesāts tikai piecus mēnešus pēc nozieguma izdarīšanas!

Varam atcerēties vēl citus piemērus. Norvēģu labējais ekstrēmists Breivīks, kurš 2011. gada jūnijā nogalināja 77 cilvēkus, pie sava sprieduma tika jau pēc gada un viena mēneša – 2012. gada augustā.

Britu tiesas strādāja diennakts režīmā, kad Londonā un citās Lielbritānijas pilsētās 2011. gada augustā izraisījās vardarbīgas futbola fanu sadursmes, kas pārauga vairākas dienas ilgušos masveida grautiņos, kuros gāja bojā un tika ievainoti cilvēki, dedzinātas mājas, postīti īpašumi. Ļoti īsā laikā, faktiski dažās nedēļās, tika apsūdzēti un notiesāti simtiem grautiņu dalībnieku (kopējais notiesāto skaits pārsniedza 1500). Kaut arī daļa no viņiem spriedumus pārsūdzēja, tomēr jau pēc pāris gadiem visa šī sākotnēji satricinoši haotiskā situācija bija tiesiski "izsmelta" un noslēgta – piespriestie sodi izciesti, nodarītie zaudējumi atlīdzināti. Sabiedrība (tai skaitā cietušie un vainīgie) varēja turpināt normālu dzīvi, jo kārtība un taisnīgums bija efektīvi atjaunoti.

Un tagad salīdzinājumam – mūsu pašu grautiņu lieta. Pirmstiesas izmeklēšana pēc 2009. gada 13. janvāra masu nekārtībām Vecrīgā notika divarpus gadus, pirmā tiesas sēde – 2011. gada novembrī, pirmais spriedums – 2012. gada augustā (vēlāk pārsūdzēts). Presei, katru reizi atzīmējot 13. janvāra gadadienu un ziņojot par progresu tiesu procesos, klājās aizvien grūtāk. Piemēram, 2013. gada 13. janvārī tika konstatēts, ka četrus gadus (!) pēc notikuma ir apsūdzēti 74 nekārtību dalībnieki, bet spriedums nolasīts tikai 15 personām, savukārt stājies spēkā – tikai viens spriedums!

Tā kā cilvēka atmiņa ir īsa, jādomā, ka turpmākajos gados 13. janvāra notikumi aizvien vairāk izzudīs no sabiedrības apziņas un arī masu mediji par tiem zaudēs interesi. Kad spēkā stāsies pēdējie spriedumi, droši vien vairs reti kurš atcerēsies notikumus, kuru dēļ tie piespriesti.

Ko darīt, lai arī Latvija varētu sasniegt iepriekšminēto ārvalstu tiesas procesu efektivitāti? Novēlots taisnīgums nav taisnīgums – tas zināms visiem.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Ātri un sāpīgi. Jurista Vārds, 29.11.2016., Nr. 48 (951), 2.lpp.
komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
necepies
30. Novembris 2016 / 14:53
10
ATBILDĒT
Jurčik, par "liberālfašistiem" tev vairs nav ko uztraukties, jo tavējie - īstie fašisti - pie šprices tikuši gan ASV, gan Ungārijā un Polijā, gan citur.
Veca patiesība: cita acīs skabargu redz, paša acī baļķi neredz.
Jurčiks > necepies
30. Novembris 2016 / 18:40
6
ATBILDĒT
Pirmkārt, ko nozīmē - "manējie"?

Otrkārt, ko nozīmē "īstie fašisti"?

Treškārt, par baļķiem un skabargām, - pieej pie spoguļa...
Jurčiks
30. Novembris 2016 / 13:16
6
ATBILDĒT
Neviens neapšauba ātru procesu nepieciešamību. Bet būtu jānoskaidro, vai to cēlonis ir garā rinda tiesā, lēnais tiesas darbs, ilgā izmeklēšana vai ilgā apsūdzības raksta sastādīšana. Un no šiem datiem tad varētu izdarīt secinājumus, atsperties un dejot tālāk...

P.S. Piekrītu Viesturam - par šo ātri iztiesāto lietu politisko angažētību valdošo liberālfašistu interesēs...
necepies > Jurčiks
30. Novembris 2016 / 15:13
5
ATBILDĒT
Kāda politiska angažētība ir Londonas grautiņu rīkotāju notiesāšanā?
Futbola fani dedzina mašīnas un izzog alkohola veikalus. Viena no fundamentālajām konservatīvajām vērtībām, uz kurām ar pēdējiem spēkiem turas tava ideālā baltā, kristīgā, vīrišķīgā Eiropa?
Viesturs
30. Novembris 2016 / 10:43
7
ATBILDĒT
1. Autore objektīvi fiksējusi, ka ,,ātrās tiesvedības" notiek tikai tajās lietās, kurās vajāti tiek ,,labējie" ekstrēmisti, t.i., uzskaitītās lietas ir vnk politiski angažētas. Citos gadījumos, piemēram, padsmit imigranti divus gadus izvarojuši balto meiteni - sods pēc 4 gadiem, par sodu mīkstumu nemaz nerunājot; citos gadījumos policija vispār atsakās izmeklēt tādas lietas, Parīzē policjā nepieņem iesniegumus par mantiskajiem noziegumiem (zādzībām, laupīšanām) noteiktos rajonos utt.
2. Lai sasniegtu ārvalstu tiesu procesu efektivitāti Latvijā, līdzīgi kā ārvalstīs, kriminālprocesi jāierosina un pastiprināti veltījot resursus jāizmeklē - tikai pret vietējiem iedzīvotājiem (piem. nepilsoņi un pilsoņi). Līdzīgi kā lielā daļā Eiropas ,,veco" valstu.
3. Tas nav taisnīgi un likumīgi, turklāt valsts pilnīgi zaudē pastāvēšanas jēgu. 4. Attiecībā uz grautiņu lietu - vispirms jāsoda būtu lietussargu revolūcijas organizatori no Vienotības&co, nevis sīkie puišeļi.
Opis > Viesturs
1. Decembris 2016 / 09:41
7
ATBILDĒT
Delfu līmeņa murgi.
Viesturs > Opis
1. Decembris 2016 / 09:45
3
ATBILDĒT
Tu esi par vecu, lai kaut ko saprastu no šīm lietām :D
visi numura raksti
Vitālijs Platpirs
Skaidrojumi. Viedokļi
Par aizstāvības nepārtrauktību kriminālprocesā valsts nodrošinātās aizstāvības gadījumos
Aizstāvības nepārtrauktība kriminālprocesā ir viens no galvenajiem nosacījumiem aizstāvības kvalitātes nodrošināšanai, cita starpā pienācīgi izpildot Kriminālprocesa likuma 86. pantā noteikto. Iespēja veicināt aizstāvības ...
4 komentāri
Vija Kalniņa
Intervija
Pirmā ievēlētā Latvijas pārstāve ANO Darba grupā par patvaļīgu aizturēšanu
Šā gada 30. oktobrī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Cilvēktiesību padome ANO Darba grupas par patvaļīgu aizturēšanu (darba grupa) sastāvā apstiprināja Elīnu Šteinerti, kura pārstāvēs Austrumeiropas valstu grupu. E. Šteinerte ...
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Viens nopietns sējums, otrs – aizraujošs
Laika sprīdī starp diviem valsts svētkiem, 14. novembrī, Latvijas Universitātē (LU) tika svinīgi atvērts jauns divsējumu izdevums – rakstu un dokumentu krājums "Parlamentārā izmeklēšana Latvijas Republikā". Idejas autors – Saeimas ...
Dina Gailīte
Akadēmiskā dzīve
Vai pamatvērtības vēl ir vērtības  
Divas dienas, 16.–17. novembrī, Latvijas Universitātē risinājās Juridiskās fakultātes reizi divos gados rīkotais starptautiskais akadēmiskais forums – starptautiskā zinātniskā konference, kas šoreiz tika veltīta tematam ...
Līga Stikāne
Skaidrojumi. Viedokļi
Pārrobežu laulības šķiršanas lietu piekritības noteikšana saskaņā ar Briseles II bis regulu
Pārrobežu laulības gadījumā ir piemērojamas starptautisko privāttiesību normas. Lai gan Eiropas Savienības (turpmāk – ES) ietvaros starptautisko privāttiesību unifikācija šajā jomā ir grūta, tomēr visās ES dalībvalstīs, ...
AUTORU KATALOGS