ŽURNĀLS Numura tēma

30. Maijs 2017 /Nr.23 (977)

Pirmstiesas vienošanās kriminālprocesā un iespējamie risinājumi
1 komentāri
Mg. iur.
Aivars Zvīdris
zvērināta advokāta palīgs 

Vispārīgs raksturojums

Pirmstiesas vienošanās kriminālprocesā (turpmāk – Vienošanās) ir lietderīgs kriminālprocesuālo attiecību noregulēšanas veids visām tajā iesaistītajām personām.

Vienkāršoti runājot, apsūdzētajam rodas iespēja saņemt viņam pieņemamu un prognozējamu sodu, cietušajam – atrisināt kompensācijas jautājumu, valstij būtiski ietaupīt resursus, pirmstiesas stadijā vienojoties par tiesas spriedumā izlemjamiem jautājumiem.

Lai Vienošanos varētu realizēt, Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 433. pants nosaka priekšnoteikumus Vienošanās piemērošanai – ir noskaidroti visi apstākļi, kas attiecas uz pierādīšanas priekšmetu, apsūdzētais piekrīt inkriminētā nodarījuma apjomam un kvalifikācijai, kā arī radītajam kaitējumam un Vienošanās piemērošanai.

 

Vienošanās piemērošanas ieguvumi

Praksē Vienošanās gan tiek piemērotas, bet, autora ieskatā, tas notiek nepietiekamā apjomā. Pēc autora domām, Vienošanos vajadzētu un ir iespējams piemērot biežāk, jo tas būtiski atslogotu tiesas un taupītu resursus, īpaši gadījumos, kad tiek izmantotas KPL 540.1 pantā paredzētās iespējas Vienošanās procesā krimināllietas izskatīt rakstveidā, nerīkojot tiesas sēdes, kā arī Vienošanās process saīsina krimināllietu izskatīšanas laiku tiesā, sasniedzot KPL 1. pantā noteikto krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu.

Ja apsūdzētais ar prokuroru jau pirmstiesas procesā paraksta Vienošanās protokolu, tas nozīmē, ka nepastāv strīds par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas apstākļiem, tā kvalifikāciju, apsūdzētā vainu un apsūdzības puse ar aizstāvības pusi ir panākušas vienošanos par apsūdzētajam piemērojamo sodu.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
30. Maijs 2017 / 17:15
0
ATBILDĒT
Vienošanās kriminālprocesā ir pozitīvi vērtējams tiesību institūts, tomēr vienošanās saturisko izpratni nepieciešams attiecināt ne tikai uz jau izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem, bet arī uz plānotiem noziedzīgiem nodarījumiem. Piemēram, Seska priekšniece šodien paziņoja savu nepārprotamo apņemšanos noraut Seska sēkliniekus, jo Seska „troļļošana" darba laikā Jurista vārda publicēto rakstu ietvaros ir pārsniegusi visus domājamos limitus un, attiecīgi, darba devēja pacietības vadzis ir lūzis ar lielu krakšķēšanu. Atbildot priekšniecei, Seskis turpināja sēklinieku tematiku, vēršot priekšnieces uzmanību uz gadījumu, kad ārstniecības iestādes personāla kļūdas dēļ diagnozes noteikšanā pacientam tika izoperēti sēklinieki. Ārstniecības iestāde kļūdu atzina un samaksāja kompensāciju, viss jau šķitās labi esam, bet Valsts ieņēmumu dienesta modrā acs pamanīja kompensācijas izmaksas faktu, un cietušajam pacientam aprēķināja nodokļus par saņemto kompensāciju. Līdz ar to priekšniecei, ja viņa ir apņēmusies noraut Seska sēkliniekus, būs jāmaksā kompensācija, kuras apmērs ir atkarīgs arī no Valsts ieņēmumu dienesta veiktajiem aprēķiniem. Tas nozīmē, ka noziedzniekam ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam.
Tādējādi, Seskis ierosina noteikt likumā, ka vienošanos var noslēgt arī par plānotu noziedzīgu nodarījumu. Tas ļaus personai, kura plāno izdarīt noziedzīgu nodarījumu, prognozēt savu budžetu, un savlaicīgi iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā deklarāciju par plānotajām kompensācijām, kas izmaksājamas cietušajiem. Vēl, likumdevējam ir jānoteic, ka izdarītajiem kriminālpārkāpumiem un noziegumiem ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis. Ņemot vērā noziedzības līmeni Latvijā, budžeta ieņēmumi būs iespaidīgi. Un vēl, cietušajiem izmaksājamās kompensācijas uzreiz ir iemaksājamas Valsts budžetā, jo tādējādi cietušais tiek atbrīvots no pienākuma maksāt nodokļus no kompensācijas, kas var pārsniegt kompensācijas apjomu.
visi numura raksti
Āris Kakstāns
Numura tēma
Vienošanās kriminālprocesā
Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā ir iekļautas vairākas tiesību normas, kas paredz atkāpi no vēsturiski klasiskā taisnvirziena kriminālprocesa. Viens no tiesību piemērotājiem pieejamiem instrumentiem kriminālprocesā ir ...
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Triju Baltijas valstu tiesību pārskats – starptautiskā izdevniecībā
Prestižajā zinātnisko pētījumu starptautiskajā izdevniecībā Springer klajā nācis pirmreizējs izdevums – vairāk nekā 500 lappušu bieza grāmata, kurā vienkopus aplūkotas triju Baltijas valstu mūsdienu tiesību sistēmas, – The ...
Jurista Vārds
Informācija
Atzīmēti 20 gadi kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Cilvēktiesību konvencijai
Ar plašu Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) un Ārlietu ministrijas rīkotu diskusiju 19. maijā Tieslietu ministrijas ēkā tika atzīmēta Latvijas Republikas pievienošanās Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijai (ECK) ...
Gunārs Kūtris
Numura tēma
Vienošanās process: no idejas līdz praksei
Nora Magone
Numura tēma
Augstākajā tiesā 2017. gadā skatītās lietas pirmstiesas vienošanās sakarā
Apskats par 2017. gada sākumā Augstākajā tiesā (AT) skatītajām lietām, kurās iesniegtas kasācijas sūdzības un kasācijas protesti, pieteikumi vai protesti Kriminālprocesa likuma (KPL) 63. nodaļas kārtībā par spriedumiem, ar kuriem ...
1 komentāri
AUTORU KATALOGS