ŽURNĀLS Numura tēma

7. Novembris 2017 /Nr.46 (1000)

Tiesiskuma audits: vai Latvija ir tiesiska valsts
Ph.D.
Ineta Ziemele
Satversmes tiesas priekšsēdētāja, Rīgas Juridiskās augstskolas profesore 

"Labāk, lai likums valda nekā viens no pilsoņiem un pat likuma sargi ievērotu likumu."
– Aristotelis1

Ievads

"Jurista Vārda" 1000. numura iznākšana jau pati par sevi uzrāda tiesiskuma nostiprināšanos Latvijā. Ir zināmi daudzi gadījumi, kad tiesību zinātnes un tiesību diskursa nodrošinājumam salīdzinoši jaunās demokrātijās un neliela tirgus kontekstā netiek sniegts materiālais atbalsts. Tādējādi tas, ka Latvijā pastāv un turpina iznākt žurnāls "Jurista Vārds", kas ir kļuvis par demokrātiskas tiesiskas valsts kultūras sastāvdaļu, ir svarīgs apliecinājums zināmas izpratnes esībai, ka analītiska saruna par dažādiem tiesību jautājumiem ir obligāts elements tiesisku valstu attīstībā.

Tiesisku valsti raksturo gan konkrēti principi, gan noteikta sabiedrības kultūra un vērtības. Nešaubīgi, vieglāk ir izvērtēt to, vai un kā valstī darbojas demokrātiskai tiesiskai valstij raksturīgie tiesību principi, kā, piemēram, varas dalīšana, cilvēktiesību ievērošana, tiesību virsvadība u.c. Savukārt jautājumā par sabiedrības tiesiskās kultūras līmeni vērtējuma indikatori būs sarežģītāki.

Neatkarības atjaunošana sniedza iespēju Latvijā atkal baudīt pilsoniskās brīvības, kuras ir viena no galvenajām demokrātiskas valsts vērtībām. Tomēr brīvības atgūšana nenozīmē robežu pilnīgu nojaukšanu cilvēku savstarpējās attiecībās. Proti, demokrātiskā tiesiskā valstī brīvības saturs ir tikpat svarīgs kā cieņa pret brīvības robežām, kuras iezīmē saskarsmi ar otras personas brīvību un sabiedrību kopumā. Brīvība nenozīmē vienaldzību pret valsti, proti, veidojumu jeb mehānismu, kas nodrošina brīvību īstenošanu. Tiesību un brīvību īstenošana demokrātiskā valstī notiek robežās, kuras izriet no demokrātiskas tiesiskas valsts principa.

Demokrātijas un tiesiskas valsts principi ir savstarpēji cieši saistīti. Lai demokrātija spētu sevi aizsargāt un sniegt iespēju katram īstenot tiesības un brīvības, ievērojot vienlīdzības principu, valstij jādarbojas atbilstoši tiesiskas valsts principam. Ja tiesiskas valsts principa izpratnē un ievērošanā ir problēmas, tad demokrātija ir ievainojama. Tieši tādēļ pastāv trīs varas atzari, kuru vidū nav svarīgāko un mazāksvarīgo.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte
Numura tēma
Latvijas tiesiskā sistēma – “Jurista Vārda” spogulī
Jau kādu laiku gan "dzīves ilguma", gan iznākušo laidienu ziņā "Jurista Vārds" ir pārspējis līdzšinējos latviešu juridiskās preses sasniegumus. Tomēr 1000. numura iznākšana redakcijai likās sevišķi simbolisks notikums, kuru ...
Dzintars Rasnačs
Numura tēma
“Jurista Vārds” – pieredze un attīstība
Iznācis žurnāla “Jurista Vārds” jubilejas laidiens. Šobrīd tas ir juridisks izdevums ar kvalitatīvu saturu, kas veiksmīgi nodrošina līdzsvaru starp informatīva un izglītojoša rakstura publikācijām. Regulāri tiek izdoti arī ...
Egils Levits
Numura tēma
Tiesības kā zināšanas un komunikācija
Numura tēma
Tiesu varas darba organizācija
Numura tēma
Laba likumdošana un lobisms
AUTORU KATALOGS