ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

20. Marts 2018 /Nr.12 (1018)

Vai spriedums varētu būt pretvalstisks
3 komentāri
LL.D.
Santa Slokenberga
pēcdoktorantūras pētniece medicīnas tiesībās Upsalas Universitātē Zviedrijā, RSU lektore medicīnas tiesībās 

Rakstā paustas atsevišķas pārdomas par Ogres rajona tiesas 2018. gada 13. februāra spriedumu lietā C 34092516 saistībā ar publikāciju "Ogres kolaboranta slavināšana".

1. Apstākļi un spriedums

2015. gadā tika izdota Natālijas Ketneres grāmata "Pilsēta Ogre. Cilvēki. Likteņi. Laikmeti". Šajā grāmatā apkopoti materiāli par Ogres pilsētu un tās vēsturi, cilvēkiem, aptverot apmēram 100 gadu periodu. Grāmata sastādīta krievu valodā; ar "R.A.D.I. – Ogres novadam" finansējuma atbalstu grāmata ir pieejama arī latviešu valodā. Cita starpā tā satur rakstu par "Ogres kriminālās nodaļas priekšnieku" Vladimiru Laizānu. Gata Liepiņa, kuram ir humanitāro zinātņu bakalaura grāds vēsturē un kurš darbojies vēsturisko materiālu izpētē kā LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas loceklis, ieskatā, V. Laizāna personība ir negatīvi vērtējama. Šādā sakarā G. Liepiņš sagatavoja publikāciju, sniedzot arī komentāru par V. Laizāna atraitni Veru Laizāni, ko 2016. gada 26. janvārī publicēja interneta portāls "Daugavas balss".

Prasītāju Jura Laizāna (mirušā V. Laizāna dēla) un V. Laizānes (V. Laizāna atraitne) ieskatā, G. Liepiņa publikācija aizskārusi viņu godu un cieņu. Pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 92. pantu (ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā), 95. pantu (valsts aizsargā cilvēka godu un cieņu), 100. pantu (ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus; cenzūra ir aizliegta) un 116. pantu (personas tiesības, kas noteiktas Satversmes (..) simtajā (..) pantā, var ierobežot likumā paredzētajos gadījumos, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības, demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību), kā arī Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – ECPAK) 10. pantu, kas paredz izteiksmes brīvību, Civillikuma 1635. pantu, 2352.1 pantu un likuma "Par presi un citiem informācijas līdzekļiem" 21. panta piekto daļu, prasītāji lūdz tiesu lemt par vairāku G. Liepiņa publikācijā minēto apsvērumu atsaukšanu, piedzenot no atbildētāja par labu katram no prasītājiem ne mazāk kā 1000 eiro.

Ar 2018. gada 13. februāra spriedumu lietā C 34092516 (turpmāk – Ogres rajona tiesas spriedums) Ogres rajona tiesa ir atzinusi prasību par daļēji pamatotu, lemjot, ka no G. Liepiņa tiek piedzīta ne tikai morālā kompensācija "par nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu izplatīšanu" 1000 eiro apmērā katram prasītājam, bet arī tiesas izdevumi un izdevumi par advokāta palīdzības samaksu.

Autores ieskatā, Ogres rajona tiesas spriedums ir vērtējams kritiski. Tas ir sapludinājis robežu starp ziņām un faktu, kā arī viedokļa paudējam (atbildētājam) netieši piesaistījis ārpus viņa kontroles esošus apstākļus. Tas potenciāli rada neadekvātu balansu starp konkurējošām vērtībām (tiesībām un interesēm) un rada tādas sekas, kas var nebūt savienojamas ar ECPAK 10.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
77
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
20. Marts 2018 / 10:01
67
ATBILDĒT
Ogres rajona tiesa ir lāga tiesa - tā vienmēr Seskim padevusi savu roku, kad Seskis vērsās tiesā un asarainā balsī lūdz atlikt sprieduma izpildi par 1998.gadā ņemtā studējošā kredīta atmaksāšanu. Tiesa ņēma vērā Seska argumentus par bēdīgo finansu stāvokli un naudas līdzekļu nepieciešamību studiju turpināšanai. Arī konkrētajā gadījumā tiesa visu pareizi izdarījusi. Ja profesionāls vēsturnieks atļaujas kādas vēsturiskas personas darbību vērtēt pozitīvi vai negatīvi, viņš nedarbojas kā vēsturnieks, bet gan kā neslavas cēlējs. Vēsturnieka pirmais nosacījums ir objektivitāte, bet objektivitāte nav savietojama ar jēdzieniem „slikts" vai „labs". Vēsturnieks, piemēram, dokumentāli var pierādīt, ka personas rīcība noteiktā laika periodā nav atbildusi tolaik spēkā esošo normatīvo aktu prasībām - tas ir objektīvs pētījums, tomēr apgalvojums, ka personas rīcība ir bijusi negatīva, paģēr iracionālu atskaites punktu, kas transponējas morālā konteksta, personisko ambīciju un politiskā fona šņākoņā.
mazgudrais > Seskis
24. Marts 2018 / 18:07
8
ATBILDĒT
godātais, ar filosofiju un jurisprudenci Jums vis ir kārtībā, bet ar gramatiku ne visai - "seskis" ģenetīvā ir nevis "seka", bet gan "sesķa".
mazgudrais > mazgudrais
24. Marts 2018 / 18:09
7
ATBILDĒT
man arī ar garmatiku ir slābi - "viss" un "seska"
visi numura raksti
Edvīns Danovskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Nemantiskā kaitējuma jēdziens administratīvajās tiesībās
No 2018. gada 1. marta administratīvajās tiesībās ieviests jauns jēdziens "nemantiskais kaitējums", atsakoties no jēdzieniem "personiskais kaitējums" un "morālais kaitējums". Līdz šim Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu ...
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Par valsts amatpersonas jēdzienu Krimināllikuma 316. panta pirmās daļas izpratnē
Valsts amatpersonas statusa precīza izpratne ir būtiska kā noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā, kuru izdarītājs ir šis speciālais subjekts, kvalifikācija procesā, tā arī norobežojot tādus nodarījumus no citiem ...
3 komentāri
Jurijs Krasnobokijs
Skaidrojumi. Viedokļi
Pilnvarotā pārstāvja tiesības piedalīties tiesas sēdēs laulības šķiršanas lietās
Rakstā pausts autora viedoklis par vienas no pusēm un tās pilnvarotā pārstāvja vienlaikus piedalīšanos tiesas sēdēs laulības šķiršanas lietās Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmā teikuma un Civilprocesa 236. panta ...
3 komentāri
Jeļena Muraško, Andrejs Jermoļenko
Citu pieredze
Baltkrievijas Augsto tehnoloģiju parks – izlaista versija 2.0
Latvijas Komercbanku asociācija
Tiesību politika
Latvijas Komercbanku asociācijas likumdošanas priekšlikumi finanšu sektora ilgtspējīgajai attīstībai
Ņemot vērā notikumus un diskusijas par situāciju finanšu sektorā, Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) ir rosinājusi1 un 2018. gada 6. martā valdībai iesniegusi vairākus normatīvo aktu priekšlikumus, kas būtu virzāmi izskatīšanai ...
AUTORU KATALOGS