25. Septembris 2018 / 15:58
Strupiša kungs!
Jūs jau sākat sagrozīt manis rakstīto. Un runājam tikai par maksātnespējas lietām, jo mani komentāri bija par konkrētu komisijas ziņojumu, nevis par situāciju vispār.
Man nevajag, lai Jūs komentētu, vienkārši pasakiet savu viedokli - vai maksātnespējas procesā tiesnesim ir jāpieprasa informācija pēc savas iniciatīvas no ieinteresētajām personām, no administratora, ja tiesnesis saskata kaut ko aizdomīgu vai nozīmīgu, kas var ietekmēt maksātnespējas procesa gaitu, jeb vai tiesnesim ir jāvērtē tikai tie fakti, pierādījumi, kas viņam nolikti priekšā un, ja neviens neceļ iebildumus, tad viss jāapstiprina? Kā rīkotos Jūs?
Es tā gluži nerakstīju, ka DAŽI tiesneši vērtēja. Es pat sliektos teikt, ka visi, vai gandrīz visi, tiesneši vērtēja tajās lietās, kur, manuprāt, būtu jāvērtē. Vērtēja, pieprasot informāciju no ieinteresētajām personām, administratora, tajā skaitā no informācijas masu medijos, kur parādnieks stāsta par savu veiksmīgo dzīvi, par uzņēmumu, kurš tam pieder, par dārgajiem sporta veidiem, ar kuriem aizraujas brīvajā laikā, par raidījumiem, ko vada. Bet tajā pašā laikā ir iesniedzis tiesā maksātnespējas pieteikumu, kurā norāda, ka ir pliks un nabadzīgs, nekas viņam nepieder, labi, ja minimālo algu nopelna. Retorisks jautājums –ko darīt tiesnesim? Ņemt par labu iesniegto UR izziņu, ka parādniekam nepieder kapitāldaļas?! Kad pats parādnieks publiski apgalvo, ka pieder (un pirms maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas arī piederēja)?! Pieiet formāli, vai pēc būtības?! Administrators konkrēto raidījumu nebija dzirdējis. Kā būtu rīkojies Jūs tiesneša vietā?
Jūs sakāt kā atsauci uz manis teikto: "Ja jau tiesnešiem vienmēr viss jāpārbauda objektīvās izmeklēšanas procesā..." Strupiša kungs, es tā nekad neesmu rakstījusi un domājusi. Tieši otrādi, komentārā pie šī raksta es norādīju, ka : "Tiesnesim ir jāizvēlas, ko vērtēt, kaut vai tādēļ, ka maksātnespējas process ir uz ātrumu orientēts un termiņi ir īsi" (21.septembra komentārs 12.08).
Tālāk citēju Jūsu rakstīto: "Vai likums uzliek tiesnesim pienākumu neuzticēties administratora godaprātam vai profesionalitātei, ja reiz tas pats likums uzliek administratoram augstas profesionālās un morālās prasības?" Strupiša kungs, nu bet, protams, ka neuzliek tiešā tekstā. Bet mēs taču esam juristi un saprotam, ka nedrīkst ieslīgt tiesību pozitīvismā. Tiesnesim ir jāuzticas administratoram, bet ir jāpārbauda. Ja tiesnesis ir gala lēmuma pieņēmējs un strīdu izšķīrējs maksātnespējas procesā, no tā izriet, ka tiesnesim ir jābūt vēl augstākām profesionālajām un morālajām prasībām, nekā administratoram. Pārfrāzējot to varētu teikt tā –ja kriminālromānos ir populārs sauklis "meklējiet sievieti!", tad maksātnespējas procesos problemātiskās situācijās -"meklējiet tiesnesi!". Tieši tādēļ bija "ceļojošās firmas", jo lietai bija jānonāk pie attiecīgajiem tiesnešiem, kuri īpaši uzticējās administratoriem (kaut gan citās lietās tie paši tiesneši citiem administratoriem galīgi neuzticējās. Tikai nesakiet, ka tie ir vispārīgi apgalvojumi, tas tā nav, tikai šeit nav veļas mazgātuve).
Turpinot par par to pašu tiesību pozitīvismu un lietu, kur no administratora piedzina pāri par miljonu eiro. Rakstāt: "No likuma sistēmiskās un teleoloģiskās iztulkošanas izrietēja, ka šāds aizliegums IR noteikts likumā". Nu bet es jau par to pašu! No tiesību normu iztulkošanas izriet, ka šāds aizliegums noteikti bija, bet no gramatiskās tulkošanas metodes tas neizriet (pašlaik likumā šāds aizliegums ir iestrādāts arī gramatiski, bet toreiz nebija). Es šo piemēru rakstīju tieši tādēļ, lai ilustrētu, ka atsauce "kur tas likumā ir noteikts, ka tiesnesim....." izklausās, teiksim tā, diezgan muļķīgi, un tiesnesis uz to, ka likumā tas nebija tieši noteikts, atsaukties nevar. Pašas tiesību normas jau reti kad kādu nepamatoti aizskar, tie ir tiesību piemērotāji, tur es pilnīgi Jums piekrītu!
Bet par tiesnešu sodīšanu un amatu zaudēšanu es nerakstīju, uzsvēru, ka, citēju: "Mani apbēdina nevis tas, ka neviens tiesnesis nav sodīts, bet tas kā komisija ir interpretējusi faktus" (19.septembra komentārs 21.27).