ŽURNĀLS Intervija

26. Novembris 2019 /Nr.47 (1105)

"Mēs sargājam tikai 15 procentus vārtu"
Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš intervijā žurnāla "Jurista Vārds" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei
Foto: Boriss Koļesņikovs

Ievadot notariātam veltīto tematisko žurnāla "Jurista Vārds" laidienu, par notariāta šā brīža situāciju un nākotnes izaicinājumiem – saruna ar Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Jāni Skrastiņu.

Notariāts pēdējos gados apzināti veido ļoti modernas institūcijas tēlu. Vai jūs to darāt paši pēc savas iniciatīvas vai kādu ārēju apstākļu mudināti, un cik šis tēls ir pamatots?

Mūsdienu sabiedrība mainās ļoti strauji, notariātam ir noteikti jācenšas mainīties līdzi, un mēs to darām. Primāri attīstības iniciatīvas nāk no mums pašiem, savukārt pārmaiņu virzienus nosakām atbilstoši tam, kā mēs redzam sabiedrības vajadzības. Tiekoties ar prezidentu, tiešām minējām, ka pēdējos divos gados ir notikusi notariāta modernizācija. Starp citu, tieši pirms apmēram diviem gadiem Levita kungs bija pie mums ar lekciju par tiesiskuma izaicinājumiem digitālajā laikmetā. Tagad varējām prezidentu iepazīstināt ar savu veikumu. Mūsuprāt, izmaiņas, ko esam panākuši, ir kardinālas.

Galvenais, kas šeit jāmin, ir attālinātais notariālās apliecināšanas rīks jeb "digitālais notāra kabinets", ko mēs saīsināti saucam par DigiNotāru un kas pieejams mūsu portālā latvijasnotars.lv. Tā ir mūsu radīta virtuāla platforma, kuru izmantojot klienti var saņemt sevis izvēlēta notāra pakalpojumus – jebkuru konsultāciju, līgumu vai darījumu, atrazdamies pie datora jebkurā vietā pasaulē.

Šī ideja mums radās, redzot, cik daudzi Latvijas cilvēki dzīvo ārpus valsts robežām – gan tie, kas devās trimdā pēc Otrā pasaules kara, gan tie, kas aizbraukuši pēc neatkarības atgūšanas. Vislielākās problēmas ir tiem latviešiem, kas dzīvo anglosakšu tiesību valstīs, kur notāra profesijas mūsu izpratnē faktiski nav, līdz ar to ir grūtības nokārtot dažādus dokumentus atbilstoši mūsu likumiem – pilnvaras, testamentus, līgumus utt. Mūsu DigiNotārs ir labs rīks, lai risinātu šo situāciju, vienalga, vai cilvēks atrodas Austrālijā vai Himalajos. Ja vien ir labs internets un attiecīgs dators vai cita tehniskā ierīce.

Tiem, kas uztraucas par šāda risinājuma drošību, varu teikt, ka vizīte digitālajā notāra kabinetā savā ziņā ir pat drošāka nekā klātienē. DigiNotārs paredz vairāku pakāpju drošības pārbaudes. Pirmais solis ir reģistrēšanās caur valsts portālu latvija.lv. Tālāk komunikācija ar notāru, personas identificēšana, dokumentu sagatavošana notiek videokonferences režīmā. Klients izsaka savas vajadzības, notārs sagatavo projektu, iepazīstina ar to klientu, izmantojot šo DigiNotāra vidi. Savukārt, kad nonāk līdz dokumentu parakstīšanas brīdim, tas notiek ar drošu elektronisko parakstu, kas Latvijā ir divpakāpju, ieskaitot laika zīmogu, kas nodrošina iespēju pārliecināties, ka elektroniskā dokumenta teksts vēlāk nav grozīts.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
6
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Baiba Rudevska
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalstu pilnvaras Latvijas notariātā: jaunākās tendences un metodes
Toms Krūmiņš, Kristīne Zīle
Skaidrojumi. Viedokļi
Mantošanas regulas piemērošana praksē – mācība, kas vēl jāapgūst
Indulis Šermukšnis
Skaidrojumi. Viedokļi
Mantojuma pieņemšanas tiesiskie aspekti
Šajā rakstā aplūkotas Civillikumā (turpmāk – CL) ietvertās mantojuma noregulēšanas sistēmas, mantojuma pieņemšanas doktrīnu atšķirības un CL 693. panta trešajā daļā noteiktā mantojuma pieņemšanas gada termiņa piemērošanas ...
Laima Letiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Zvērinātu notāru tehnoloģiju tīkli – efektīvs aizsardzības rīks nefinanšu sektoram
Proporcionāli apdraudējumam, kādu rada noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, terorisma un proliferācijas finansēšana (turpmāk – NILLTPF), tiek pieliktas arī pūles tās novēršanā. Plašais par novēršanu atbildīgo sektoru ...
Ģirts Rūda
No citas puses
Nākotnes jurists – vai pasaku tēls
AUTORU KATALOGS