ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

26. Novembris 2019 /Nr.47 (1105)

Zvērinātu notāru tehnoloģiju tīkli – efektīvs aizsardzības rīks nefinanšu sektoram
Laima Letiņa
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas juriste, Latvijas notariāta hakatona Go2SmartNotary 2. vietas ieguvēju komandas pārstāve 

Proporcionāli apdraudējumam, kādu rada noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, terorisma un proliferācijas finansēšana (turpmāk – NILLTPF), tiek pieliktas arī pūles tās novēršanā. Plašais par novēršanu atbildīgo sektoru loks, stingrās prasības, kas jāievēro un kas skar teju ikvienu, raisījušas plašas diskusijas, tai skaitā notiekošajam piešķirot vērtējumu – "tiek šauts ar lielgabalu pa zvirbuļiem".

Diskutējot gan būtu jāpatur prātā, ka tolerance pret NILLTPF rada noziegumu, tai skaitā korupcijas, pieaugumu un var novest pie satricinājumiem, kas skar visu sabiedrību. Ekstrēmās situācijās pat apdraud valsts demokrātiskos pamatus. Īstermiņā tā rada negodīgu konkurenci un budžeta ieņēmumu samazinājumu, savukārt ilgtermiņā – sabojātu finanšu sektora reputāciju1 ar visām no tā tālāk izrietošajām sekām. Tāpēc NILLTPF efektīva apkarošana ir ikvienas demokrātiskas valsts un godprātīgu personu interesēs. Jau kādu laiku jautājumu krustcelēs būtu jānonāk tieši efektivitātei – meklējot labākos, tai skaitā arī rentablākos, ieročus un tīklus, to izmantošanas veidus, lai trāpījumi būtu precīzi, nevis nepieciešamībai tos pielietot.

Zvērināti notāri līdztekus citiem pasākumiem, kas vērsti uz empātijas stiprināšanu, atbalstu un uzklausīšanu2 2018. gadā vieni no pirmajiem valsts sektorā rīkoja arī hakatonu3 Go2SmartNotary. Tā ietvaros tika meklēta iedvesma nākotnes risinājumiem, savijot mūsdienu tehnoloģiju iespējas ar notariāta vērtībām un misiju nosargāt tiesiskumu. Kā viens no nākotnes produktiem tapa arī prototips klientu izpētes rīkam "Šerloks", lai zvērināti notāri varētu efektīvāk veikt savus pienākumus NILLTPF novēršanā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
2
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Intervija
"Mēs sargājam tikai 15 procentus vārtu"
Ievadot notariātam veltīto tematisko žurnāla "Jurista Vārds" laidienu, par notariāta šā brīža situāciju un nākotnes izaicinājumiem – saruna ar Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Jāni Skrastiņu.
Baiba Rudevska
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalstu pilnvaras Latvijas notariātā: jaunākās tendences un metodes
Toms Krūmiņš, Kristīne Zīle
Skaidrojumi. Viedokļi
Mantošanas regulas piemērošana praksē – mācība, kas vēl jāapgūst
Indulis Šermukšnis
Skaidrojumi. Viedokļi
Mantojuma pieņemšanas tiesiskie aspekti
Šajā rakstā aplūkotas Civillikumā (turpmāk – CL) ietvertās mantojuma noregulēšanas sistēmas, mantojuma pieņemšanas doktrīnu atšķirības un CL 693. panta trešajā daļā noteiktā mantojuma pieņemšanas gada termiņa piemērošanas ...
Ģirts Rūda
No citas puses
Nākotnes jurists – vai pasaku tēls
AUTORU KATALOGS