ŽURNĀLS Redaktora sleja

7. Janvāris 2020 /Nr.01 (1111)

Kurp šogad dodas tieslietu sistēma
Dina Gailīte
žurnāla "Jurista Vārds" galvenā redaktore 

Sveicināti, cienījamie "Jurista Vārda" lasītāji, 2020. gadā!

Daudzi no jums Jauno gadu noteikti ir sākuši ar 2019. gada veikuma auditu un nākotnes darbu un vēlmju apdomāšanu – gan privātajā, gan profesionālajā jomā.

Tā kā mūsu žurnāla uzdevums ir nodrošināt atklātu un profesionālu diskusiju par Latvijas tiesiskās sistēmas problēmām un attīstības virzieniem, šo gadu sākam ar speciālo laidienu par nozares vadošās iestādes – Tieslietu ministrijas – mērķiem un iecerēm tuvākā un tālākā perspektīvā, kas neapšaubāmi tiešā vai pastarpinātā veidā ietekmēs ne vien visus ar tieslietu nozari saistītos profesionāļus, bet arī Latvijas tiesisko sistēmu un tādējādi visu sabiedrību kopumā.

Tieslietu ministrija izstrādā, vada un koordinē politiku tieslietu nozarē, un tās darbību ilgtermiņā nosaka gan normatīvie akti (Valsts pārvaldes iekārtas likums, ministrijas nolikums u.c.), gan dažādi plānošanas dokumenti, kā arī ikreizējā stratēģija (pašlaik ir spēkā Tieslietu ministrijas darbības stratēģija 2018.–2020. gadam).

Savukārt katras jaunas valdības izveidošana un tieslietu ministra stāšanās amatā nosaka jaunas politiskas aktualitātes un darba virzienus atbilstoši demokrātiskā vēlēšanu procesā sabiedrības uzticību guvušā konkrētā politiskā spēka programmatiskajiem mērķiem – jo ministrija ir tieši pakļauta ministram. Pieci galvenie tieslietu ministra Jāņa Bordāna darbības virzieni un to sasniegšanai izvirzītie uzdevumi aplūkojami žurnāla 7. lappusē. Savukārt tālāk žurnālā lasāmie dažādu autoru raksti marķēti atbilstoši virzieniem, kuru īstenošanas problemātiku attiecīgā publikācija aplūko.

Šis "Jurista Vārda" speciālais laidiens sākotnēji bija iecerēts uz Tieslietu ministrijas dibināšanas 101. gadadienu, kas apritēja 2019. gada 19. novembrī. Tomēr iesūtīto publikāciju apjoms un skaits prasīja ilgāku sagatavošanās laiku, tādēļ žurnāls pie lasītājiem dodas 2020. gada sākumā. Vienlaikus šī laika nobīde ir arī ieguvums, jo tieši aizvadītā gada pēdējais mēnesis tieslietu nozarē bija daudziem notikumiem bagāts. Līdz ar to šī "Jurista Vārda" lasītājiem ir iespēja uzzināt tieslietu ministra viedokli arī par jaunākajām aktualitātēm, tai skaitā par Aivara Lemberga iekļaušanu ASV sankciju sarakstā un to, kādu iespaidu šis fakts pēc J. Bordāna domām varētu atstāt uz Latvijas tiesību sistēmu. Tik atklātu un tiešu interviju saviem lasītājiem reti kad varam piedāvāt.

Mēdz teikt: kā gadu beigsi, tā nākamo sāksi. 2019. gada nogale tieslietu nozarē bija notikumiem un emocijām bagāta. Arī 2020. gads acīmredzot nesāksies rutinēti. Tieslietu ministrs ir apņēmības pilns izveidot ekonomisko lietu tiesu, pavasarī amatā stāsies jauns Augstākās tiesas priekšsēdētājs un jauns ģenerālprokurors, šobrīd tiek grozīti lielie procesuālie likumi, bet 1. jūlijā sāksies administratīvās atbildības reforma (kam tika veltīts pagājušā gada pēdējais "Jurista Vārds"), gada laikā fināla fāzē ieies arī gatavošanās vienotajam valsts juridiskajam eksāmenam.

Arī mēs "Jurista Vārdā" sekosim notikumiem, kopīgi meklēsim un risināsim problēmas, piedāvāsim viedokļus un diskusijas!

Uz tikšanos katru otrdienu!

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Kurp šogad dodas tieslietu sistēma. Jurista Vārds, 07.01.2020., Nr. 01 (1111), 2.lpp.
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Intervija
"Lielākā noziedzība Latvijā ir saistīta ar korupciju un naudas atmazgāšanu"
2019. gada sākumā vienu no pirmajām intervijām pēc stāšanās amatā J. Bordāns sniedza "Jurista Vārdam" un iezīmēja tajā savas apņemšanās tieslietu jomā. Šajā žurnāla laidienā, kurā ministrijas un tās padotības iestāžu ...
9 komentāri
Laila Medina
Tiesību politika
Cik daudz izdarīts ekonomisko noziegumu apkarošanā Latvijā
Toms Dreika
Tiesību politika
Dalītā īpašuma piespiedu nomas vietā – likumiskas zemes lietošanas tiesības
32 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
Ar administratīvās atbildības reformas ceļvedi pārspēti iepriekšējie rekordi
Noslēdzot aizvadīto darba gadu ar savas pastāvēšanas vēsturē smagāko – vairāk nekā 400 gramu – izdevumu, kuram turklāt jau dažās dienās tika izpirkta liela daļa no izdevēja pasūtītās papildtirāžas, grāmatžurnāls ...
Inita Ilgaža
Skaidrojumi. Viedokļi
Cik garš ir ceļš līdz tiesas spriedumam
AUTORU KATALOGS