ŽURNĀLS Intervija

7. Janvāris 2020 /Nr.01 (1111)

"Lielākā noziedzība Latvijā ir saistīta ar korupciju un naudas atmazgāšanu"
Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns intervijā žurnāla "Jurista Vārds" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei
9 komentāri
Foto: Boriss Koļesņikovs

2019. gada sākumā vienu no pirmajām intervijām pēc stāšanās amatā J. Bordāns sniedza "Jurista Vārdam" un iezīmēja tajā savas apņemšanās tieslietu jomā. Šajā žurnāla laidienā, kurā ministrijas un tās padotības iestāžu darbinieki iezīmē nozares tuvākā laika attīstības virzienus, ministrs uzsver savas šā brīža galvenās politiskās prioritātes un iecerētās reformas, kā arī atskatās uz pirmajā darba gadā paveikto.

Šajā žurnālā, kur būs jūsu intervija, tiks publicēta arī tabula ar ministrijas prioritārajiem darba virzieniem. Kas ir noteicis šīs prioritātes, un vai tās sasaucas ar uzdevumiem, kas ierakstīti Tieslietu ministrijas darbības stratēģijā uz trim gadiem?

Šie ir ministrijas politiskās vadības izvirzītie uzdevumi. Arī ierēdņiem, manuprāt, ir labi zināt politiskās vadības prioritātes. Tomēr domāju, ka nav pretrunu ar ministrijas stratēģiskajiem dokumentiem. Šos prioritāros virzienus esam izsecinājuši no sabiedrības pieprasījuma – ko tā sagaida no tieslietu sistēmas. Mērķis ir veidot politiku, kurai ir rezultāts, taustāms labums, ko novērtē sabiedrība jeb – biznesa terminoloģijā – mūsu darba "patērētājs".

Piemēram, uzņēmējiem ir nepieciešama droša uzņēmējdarbības vide, un tāpēc tas ir viens no pieciem mūsu prioritārajiem uzdevumiem. Ja mērķis tiks sasniegts, tad uzņēmēji šeit darbosies, tiks maksāti nodokļi. To pašu var teikt par otro prioritāti – taisnīgu tiesu sistēmu. Ja sabiedrība redzēs, ka tiesas strādā efektīvi, tiek pieņemti taisnīgi spriedumi, nevis gadu gadiem notiek procesi, tad būs rezultāts – sabiedrības apmierinātība un uzticēšanās.

Trešais virziens – inovatīvu tehnoloģisko risinājumu ieviešana – mūsdienās ir neizbēgama nepieciešamība. Man jāsaka, ka šajā jomā tieslietu sistēma jau šobrīd ir viens no pionieriem valstī, piemēram, tas, ko dara Tiesu administrācija. Mums šis labi sāktais virziens ir jāturpina.

Nākamā prioritāte – bērnu drošība un tiesību aizsardzība, ko mēs bijām izvirzījuši par uzdevumu, un Labklājības ministrija pēc tam, kad bija saņēmusi Valsts kontroles revīzijas ziņojumu, arī nolēma mainīt sistēmu. Mēs piedāvājām savas zināšanas un redzējumu – ir jāmaina pamatprincipi, centrā ir jāizvirza bērna tiesības un intereses, bērnam jākļūst par "tiesību subjektu", nevis, kā tas ir šobrīd, kad bērns ir sociālās palīdzības objekts.

Tieslietu ministrijas prioritārie darba virzieni

 

Droša uzņēmējdarbības vide

Mērķi:

• Investīcijām draudzīga un droša tiesiskā vide

• Ekonomisko, finanšu un koruptīvo noziedzīgo grupējumu iznīcināšana

• Ātrs, neizbēgams un atturošs sods

• Tiesiskuma apziņas nostiprināšanās sabiedrībā

 

Taisnīga tiesa

Mērķi:

• Tiesas, prokuratūras un advokatūras atbildības stiprināšana

• Disciplināratbildības pilnveidošana, tiesas priekšsēdētāju kompetences paplašināšana, lietu izskatīšanas termiņu uzraudzība

• Tieslietu sistēmā strādājošo zināšanu pilnveide

• Atklātības veicināšana

• Tiesībsargājošo iestāžu sadarbība

• Ekonomisko lietu tiesa

• Saprātīgi termiņi un augsta nolēmumu kvalitāte

 

Inovatīvas tehnoloģijas

Mērķi:

• Atklātība kā virsmērķis inovāciju ieviešanai

• Procesu elektronizācija, e-lietas, tiesu e-pakalpojumu paplašināšana, standarta tiesu procedūru automatizācija

 

Bērnu drošība un intereses

Mērķi:

• Bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pārskatīšana un pilnveidošana

• Valsts garantēto uzturlīdzekļu nodrošināšana bērniem

 

Notiesāto resocializācija

Mērķi:

• Nozieguma recidīva mazināšana

• Cietumu infrastruktūras uzlabošana

komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Melis
7. Janvāris 2020 / 23:04
6
ATBILDĒT
Bordāns prasti melo. Nevis atsevišķi tiesneši neatbalsta Bordāna centienus dibināt ekonomisko tiesu, bet gan atsevišķi tiesneši to atbalsta. Kauns par ministru - meli.
Ansis > Melis
8. Janvāris 2020 / 17:43
19
ATBILDĒT
Kādi pierādījumi ir apgalvojumam,ka Bordāns prasti melo? Bez pierādījumiem minētais apgalvojums ir nepamatots un aizskarošs.
Atbilde Ansim > Ansis
9. Janvāris 2020 / 12:49
1
ATBILDĒT
Tie, kuri novembrī bija tiesnešu konferencē, tie zina, ka šis apgalvojums ir pamatots.
Ansis > Atbilde Ansim
13. Janvāris 2020 / 09:40
5
ATBILDĒT
Manuprāt, ir diezgan neaprātīgi atsaukties uz novembra konferenci. Vai esat pārliecināts / -pārliecināta, ka tam ko dzirdējāt ir pierādījuma spēks un ar to ir pietiekami, lai personu varētu atzīt par vainīgu... tā ir tiesas kompetence.
Jautājums > Ansis
14. Janvāris 2020 / 09:52
0
ATBILDĒT
Manuprāt ir diezgan nesaprātīgi noliegt to, ko savām acīm redzēja un savām ausīm dzirdēja simtiem cilvēku, Ansi...
Būsim precīzi > Atbilde Ansim
10. Janvāris 2020 / 10:09
2
ATBILDĒT
Bordānu šajā jautājumā atbalsta tikai viena tiesnese - Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone, kura par priekšsēdētāju tika iecelta pēc Bordāna priekšlikuma.
Jautājums > Melis
8. Janvāris 2020 / 10:28
2
ATBILDĒT
Par ĢP darbības pārbaudi arī demagoģija un puspatiesības...
ZL > Melis
8. Janvāris 2020 / 07:58
33
ATBILDĒT
Es, atbalstu Latvijas valsts Tieslietu ministra J. Bordāna darbu. Uzskatu, ka ministrs veic savus darba pienākumus profesionāli un efektīvi ar augstu atbildības sajūtu. Ministrs savā darbā izpildē risina sarežģītākos Latvijas valstij svarīgus tiesību, tieslietu jautājumus, kurus līdz netika risināti dažādu iemeslu dēļ. Uzskatu, ka ministrs savā darbības laikā sniedz aiz vien jaunas un jaunas idejas Latvijas valsts tieslietu sistēmas attīstībai. Es, lepojos, ka Latvijai ir tik profesionāls Tieslietu ministrs kā Jānis Bordāns!
ZL > ZL
8. Janvāris 2020 / 08:20
30
ATBILDĒT
Es, atbalstu Latvijas valsts Tieslietu ministra J. Bordāna darbu. Uzskatu, ka ministrs veic savus darba pienākumus profesionāli un efektīvi ar augstu atbildības sajūtu. Ministrs savā darbā izpildē risina sarežģītākos Latvijas valstij svarīgus tiesību, tieslietu jautājumus, kurus līdz šim nerisināja dažādu iemeslu dēļ. Uzskatu, ka ministrs savā darbības laikā sniedz aiz vien jaunas un noderīgas idejas Latvijas valsts tieslietu sistēmas attīstībai. Es, lepojos, ka Latvijai ir tik profesionāls Tieslietu ministrs kā Jānis Bordāns!
visi numura raksti
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Kurp šogad dodas tieslietu sistēma
Laila Medina
Tiesību politika
Cik daudz izdarīts ekonomisko noziegumu apkarošanā Latvijā
Toms Dreika
Tiesību politika
Dalītā īpašuma piespiedu nomas vietā – likumiskas zemes lietošanas tiesības
32 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
Ar administratīvās atbildības reformas ceļvedi pārspēti iepriekšējie rekordi
Noslēdzot aizvadīto darba gadu ar savas pastāvēšanas vēsturē smagāko – vairāk nekā 400 gramu – izdevumu, kuram turklāt jau dažās dienās tika izpirkta liela daļa no izdevēja pasūtītās papildtirāžas, grāmatžurnāls ...
Inita Ilgaža
Skaidrojumi. Viedokļi
Cik garš ir ceļš līdz tiesas spriedumam
AUTORU KATALOGS