ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

28. Septembris 2021 /Nr.39 (1201)

Interešu pārstāvības tiesiskā regulēšana un krimināltiesību normas
Dr. iur.
Andrejs Judins
 

Turpinoties Interešu pārstāvības atklātības likumprojekta (zināms arī kā Lobēšanas atklātības likums un Lobisma likums) izstrādei, ir svarīgi pievērst uzmanību arī tam, vai un kā jaunais tiesiskais regulējums tiks salāgots ar jau esošajām tiesību normām, tostarp krimināltiesību normām, kas paredz atbildību par koruptīviem nodarījumiem. Ir skaidrs un saprotams, ka, nosakot pieļaujamos interešu pārstāvības un to aizstāvēšanas veidus un kārtību, ir jānorobežo likumīgas darbības, kas veiktas, lai ietekmētu likumdošanas, lēmumu pieņemšanas un normatīvo aktu piemērošanas procesu no krimināli sodāmiem nodarījumiem, kas apdraud valsts un pašvaldību institūciju darbību sabiedrības labā.

Interešu pārstāvība un centieni ietekmēt kāda likuma/lēmuma pieņemšanas procesu paši par sevi neveido likumpārkāpumu, un šajā ziņā ar Interešu pārstāvības likuma pieņemšanu nekas netiks mainīts. Tādas darbības kā, piemēram, informācijas sniegšana, līdzdalība diskusijās un darba grupās, ideju un iniciatīvu popularizēšana un reklamēšana, tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem nolūkā skaidrot kādus jautājumus un pārliecināt par nepieciešamību rīkoties noteiktā veidā, nav un netiks aizliegtas ar likumu.

Lobēšanas pasākumu veidi, to skaits un intensitāte un pat informācijas tendencioza pasniegšana per se nepadara veiktās darbības par nelikumīgām. No lobētājiem saņemtās informācijas izvērtēšana un pārbaude ir lēmumu pieņēmēja pienākums. Pat ja, pārstāvot svešas intereses, persona rīkojas pretēji ētikas normām, viņas rīcība tādēļ nekļūst par noziedzīgu. Nepilnīgas informācijas sniegšana vai tās tendencioza pasniegšana lēmuma pieņēmējiem var sagraut lobētāja reputāciju, izslēgt viņu no personu loka, kurām ir iespēja efektīvi ietekmēt likumdošanas/lēmumu pieņemšanas procesu un tā rezultātus, bet per se nerada pamatu atzīt veikto darbību par noziedzīgu.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Viktorija Soņeca
Intervija
Lobēšana ir pietiekami svarīga, lai tiktu regulēta
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (turpmāk – LTRK) ir lielākā uzņēmēju biedrība Latvijā, kurā apvienojušies reģionu un nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi, asociācijas, pilsētu uzņēmēju klubi un citas ...
Jānis Bordāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Lobēšana kā politiskās līdzdalības forma
Inese Lībiņa-Egnere
Skaidrojumi. Viedokļi
Iespējamie risinājumi lobēšanas tiesiskajam regulējumam Saeimā
Jūlija Jerņeva
Skaidrojumi. Viedokļi
Lobēšanas regulējums: noziedznieku "legalizēšana" vai līdzdalības demokrātijas veicināšana
Mārtiņš Grīnbergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Lobisma regulējuma attiecināšana uz pašvaldībām
AUTORU KATALOGS