Šobrīd ir izsludināts konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietām vispārējās jurisdikcijas tiesās, kā arī pavisam nesen – pirms divām dienām – noslēdzās konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietu Ekonomisko lietu tiesā. Kārtību, kādā šobrīd notiek rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlase, apstiprināja Tieslietu padome 2021. gada 14. aprīlī.1 Tādēļ, lai noskaidrotu detalizētāk, kā norit tiesneša amata kandidātu atlase, "Jurista Vārds" devās uz sarunu ar Augstākās tiesas senatori un Tieslietu padomes priekšsēdētāja vietnieci Dzintru Baltu, kā arī Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāju Ilzi Freimani, kas līdz 2018. gadam bija ievēlēta Tieslietu padomē, bet šobrīd ir Tiesnešu disciplinārkolēģijas locekle, kā arī kopīgi ar Dz. Baltu darbojas Tieslietu padomes izveidotajā rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlases komisijā.
Pastāstiet, lūdzu, kāds ir zināšanu un prasmju līmenis juristiem, kas piesakās konkursā? Kāds kopumā ir pretendentu loks?
Dz. Balta: Konkursā piesakās ne tikai pārstāvji no dažādām juridiskajām profesijām, bet arī dažādu paaudžu juristi. Piemēram, tiesnešu palīgi, kas vēsturiski tiek saskatīti kā nākamie tiesneši, zvērināti advokāti, žurnāla "Jurista Vārds" darbinieki, valsts iestāžu darbinieki – kopumā ļoti plašs pretendentu loks.
Vai varat pastāstīt, kuriem tieši pretendentiem (ar kādām zināšanām, prasmēm apveltītiem) konkursos ir veicies vislabāk?
Dz. Balta: Tā noteikti nav profesija, kas ir pamats veiksmīgai dalībai konkursā. Cilvēka personība un profesionālais briedums veido šo pamatu. No katras profesijas ir bijuši labi un pat izcili pretendenti, diemžēl ir bijuši arī ne tik piemēroti kandidāti. Visu nosaka pretendentu gatavība un izpratne par amatam nepieciešamajām prasmēm.
Kas kopumā tiek sagaidīts no tiesneša amata kandidāta? Vai tikai tās lietas, kas izriet no likuma, atlases kārtības, vai arī ir vēl kāds cits papildu aspekts, kas tiek vērtēts?
Dz. Balta: Atlases kārtības pielikumā ir uzskaitītas kompetences, kas ir nepieciešamas tiesneša amatam, t.i., profesionālās, personīgās un sociālās. Tiesnesim ir nepieciešamas visas šīs kompetences. Profesionālā aspektā tam noteikti jābūt cilvēkam, kas izprot tiesību normu piemērošanu, pārzina metodi un prot vērtēt tiesību jautājumu ne tikai no prakses skatpunkta, bet arī prot patstāvīgi paraudzīties uz normas jēgu un mērķi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes