ŽURNĀLS Intervija

2. Novembris 2021 /Nr.44 (1206)

Tiesneša amata kandidātu atlases process: būtiskais, kas nepieciešams pretendentiem un kandidātiem
Augstākās tiesas senatore Dzintra Balta un Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja Ilze Freimane intervijā žurnālam “Jurista Vārds”
Viktorija Soņeca
Žurnāla “Jurista Vārds” tieslietu redaktore 

Šobrīd ir izsludināts konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietām vispārējās jurisdikcijas tiesās, kā arī pavisam nesen – pirms divām dienām – noslēdzās konkurss uz rajona (pilsētas) tiesas tiesneša amata vietu Ekonomisko lietu tiesā. Kārtību, kādā šobrīd notiek rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlase, apstiprināja Tieslietu padome 2021. gada 14. aprīlī.1 Tādēļ, lai noskaidrotu detalizētāk, kā norit tiesneša amata kandidātu atlase, "Jurista Vārds" devās uz sarunu ar Augstākās tiesas senatori un Tieslietu padomes priekšsēdētāja vietnieci Dzintru Baltu, kā arī Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāju Ilzi Freimani, kas līdz 2018. gadam bija ievēlēta Tieslietu padomē, bet šobrīd ir Tiesnešu disciplinārkolēģijas locekle, kā arī kopīgi ar Dz. Baltu darbojas Tieslietu padomes izveidotajā rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlases komisijā.

Pastāstiet, lūdzu, kāds ir zināšanu un prasmju līmenis juristiem, kas piesakās konkursā? Kāds kopumā ir pretendentu loks?

Dz. Balta: Konkursā piesakās ne tikai pārstāvji no dažādām juridiskajām profesijām, bet arī dažādu paaudžu juristi. Piemēram, tiesnešu palīgi, kas vēsturiski tiek saskatīti kā nākamie tiesneši, zvērināti advokāti, žurnāla "Jurista Vārds" darbinieki, valsts iestāžu darbinieki – kopumā ļoti plašs pretendentu loks.

Vai varat pastāstīt, kuriem tieši pretendentiem (ar kādām zināšanām, prasmēm apveltītiem) konkursos ir veicies vislabāk?

Dz. Balta: Tā noteikti nav profesija, kas ir pamats veiksmīgai dalībai konkursā. Cilvēka personība un profesionālais briedums veido šo pamatu. No katras profesijas ir bijuši labi un pat izcili pretendenti, diemžēl ir bijuši arī ne tik piemēroti kandidāti. Visu nosaka pretendentu gatavība un izpratne par amatam nepieciešamajām prasmēm.

Kas kopumā tiek sagaidīts no tiesneša amata kandidāta? Vai tikai tās lietas, kas izriet no likuma, atlases kārtības, vai arī ir vēl kāds cits papildu aspekts, kas tiek vērtēts?

Dz. Balta: Atlases kārtības pielikumā ir uzskaitītas kompetences, kas ir nepieciešamas tiesneša amatam, t.i., profesionālās, personīgās un sociālās. Tiesnesim ir nepieciešamas visas šīs kompetences. Profesionālā aspektā tam noteikti jābūt cilvēkam, kas izprot tiesību normu piemērošanu, pārzina metodi un prot vērtēt tiesību jautājumu ne tikai no prakses skatpunkta, bet arī prot patstāvīgi paraudzīties uz normas jēgu un mērķi.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Notikums
Apbalvoti tieslietu nozares labākie darbinieki
Tieslietu nozare, sagaidot valsts svētkus novembrī, katru gadu apbalvo labākos nozares darbiniekus, un šī tradīcija turpinās arī ārkārtas apstākļos, tāpat kā nozare turpina darbu, nodrošinot, ka Latvija ir tiesiska valsts un tās ...
Jānis Pleps, Kristīne Līce, Dina Meistere
Diskusija
Vai Saeimas deputātiem un citu valsts konstitucionālo orgānu amatpersonām ir pienākums vakcinēties
Atsaucoties Saeimas Prezidija lūgumam, vairāki tiesību eksperti – LU Juridiskās fakultātes docents Dr. iur. Jānis Pleps, Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce un Saeimas Juridiskā biroja ...
32 komentāri
Kitija Bite, Nikolajs Ozoliņš, Anda Fokrota, Agrita Vindača, Ilze Jankeviča, Andis Ozoliņš, Ivo Krievs, Māra Bērtaite
Diskusija
Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu: ietekme uz darba tiesiskajām attiecībām
Ministru kabinets 2021. gada 9. oktobrī pieņēma rīkojumu Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" (turpmāk – Rīkojums Nr. 720), izsludinot visā valsts teritorijā ārkārtējo situāciju no 2021. gada 11. oktobra līdz 2022. ...
Patrīcija Bodniece
Skaidrojumi. Viedokļi
Selektīvās izplatīšanas ierobežojumi e-komercijas vidē
Indra Gratkovska
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autore  Indra Gratkovska
Tiesību zinātņu maģistre, Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore. "Jurista Vārdā" līdz šim publicēti desmit viņas raksti un viedokļi. Pirmais raksts publicēts 2005. gadā. Visas publikācijas pieejamas Autoru ...
AUTORU KATALOGS