ŽURNĀLS Redaktora sleja

11. Janvāris 2022 /Nr.2 (1216)

Kāds ir tavs CO2 pēdas nospiedums digitālajā un datu laikmetā
10 komentāri

Ikvienam ir savs unikālais CO2 pēdas nospiedums. Tas tā ir arī tad, ja priekšroka tiek dota velosipēdam, nevis automašīnai vai arī tiek pirkta un patērēta vietējā un sezonai atbilstoša augu valsts pārtika. CO2 rašanās saistīta ar visdažādākajām ikdienas darbībām, un digitālā vide nav izņēmums. Piemēram, tik ikdienišķa un pašsaprotama lieta kā e-pasts arī rada CO2, t.i., viens surogātpasta ziņojums rada 0,3 g CO2, e-pasts bez pielikuma rada 4 g CO2, savukārt e-pasts ar pielikumu rada 50 g CO2. Salīdzinājumam, piemēram, papīra vēstule, kas uzrakstīta ar roku uz papīra un piegādāta ar pasta starpniecību, rada aptuveni 29 g CO2.

Statistikas dati liecina, ka 2021. gadā nosūtīto un saņemto e-pastu skaits dienā bija aptuveni 320 miljardi,1 savukārt gadā tie ir aptuveni 117,8 biljoni e-pasta vēstuļu. Šis skaitlis sadalās trīs kategorijās, kas ļauj noskaidrot aptuveno CO2 daudzumu gadā, t.i., gadā aptuveni tiek nosūtīti 108,4 biljoni surogātpasta ziņojumu, 7,2 biljoni e-pastu bez pielikuma un 2,3 biljoni e-pastu ar pielikumu. Pārvēršot šos skaitļus CO2 daudzumā, rezultāti ir šādi: gadā surogātpasts rada aptuveni 32,53 miljonus tonnu CO2, e-pasts bez pielikuma aptuveni 28,77 miljonus tonnu CO2, bet e-pasts ar pielikumu aptuveni 115 miljonus tonnu CO2. Attiecīgi tiek radīti apmēram 176,3 miljoni tonnu CO2 gadā. Salīdzinājumam norādāms, ka šis skaitlis ir ekvivalents aptuveni 711 miljardiem kilometru, kas tiek nobraukti ar automašīnu. Tajā pašā laikā jāpatur prātā, ka viens koks spēj absorbēt tikai 21 kg CO2 gadā, līdz ar to, lai absorbētu 176,3 miljonus tonnu CO2 gadā, nepieciešami aptuveni 8,4 miljardi koku. Tāpat, ja salīdzinām šo skaitli ar globālo fosilā kurināmā (nafta, gāze un ogles) CO2 emisiju, kas 2020. gadā bija aptuveni 35 miljardi tonnu,2 e-pasta ziņojumi ir tikai 0,5 % salīdzinājumā ar šo siltumnīcefekta emisiju apjomu.

Savukārt otra tikpat ikdienišķa un ierasta lieta kā e-pasta ziņojumi ir internets, sākot ar mākoņdatošanu un beidzot ar lietu internetu. Tīmekļa vietņu veidā pieejami, piemēram, sociālie mediji, publiskas un privātas tīmekļa vietnes utt. Tāpat internetā pieejami daudzi uzņēmējdarbības un publiskā sektora pakalpojumi, kā arī klientu apkalpošana, piemēram, banku sistēmas, interneta veikali, publiskās datubāzes u.c. Arī šīs uzskaitītās lietas rada CO2, jo, lietojot internetu – arī meklējot informāciju Google –, tiek patērēta elektroenerģija.

Tādēļ šīs slejas ietvaros tiek uzskaitīti daži ieteikumi CO2 pēdas nospieduma mazināšanai, jo mūsu izvēles un darbības arī ietekmē klimatu. Tie ir: apsvērt iespēju izdzēst tādu e-pasta adresi, kas vairs netiek lietota, deaktivizēt tos sociālo mediju profilus, kuri netiek izmantoti. Tāpat būtu regulāri "jāiztukšo" savs e-pasts no nevajadzīgiem ziņojumiem, kā arī jācenšas no telefona izdzēst tos fotoattēlus un video, kas dublējas vai arī nav vairs aktuāli, lai tādējādi samazinātu datu uzglabāšanas apjomu. Turklāt būtu jācenšas samazināt arī straumēšanas daudzumu, ņemot vērā, ka video straumēšana, piemēram, Youtube, ir daudz energoietilpīgāka nekā tāda paša video lejupielāde ierīcē. Vienlaikus interesanti, ka stunda video/audio straumēšanas rada aptuveni 55 g CO2, kas ir tikai par 5 g vairāk, salīdzinot ar e-pastu, kas nosūtīts ar pielikumu.


RAKSTA ATSAUCES /

1.  Prognose zur Anzahl der tŠglich versendeten und empfangenen E-Mails weltweit von 2021 bis 2025. Pieejams: https://de.statista.com/statistik/daten/studie/252278/umfrage/prognose-zur-zahl-der-taeglich-versendeter-e-mails-weltweit/

2.  Annual CO2 emissions. Pieejams: https://ourworldindata.org/grapher/annual-co2-emissions-per-country?tab=chart&country=~OWID_WRL

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Soņeca V. Kāds ir tavs CO2 pēdas nospiedums digitālajā un datu laikmetā. Jurista Vārds, 11.01.2022., Nr. 2 (1216), 2.lpp.
8
komentāri (10)
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Mjā
13. Janvāris 2022 / 10:52
0
ATBILDĒT
Vai tiešām tā sauktajiem konspirologiem būs bijusi taisnība, ka tūlīt sāksies "zaļās politikas" vājprāts, tostarp sociālo punktu sistēma, pēc kuras sekos, ko un cik daudz katrs indivīds patērē. Ziņu lentēs arvien vairāk un uzkrītošāk šis kurss parādās. Lai gan esmu par nevajadzīga/nelietderīga patēriņa samazināšanu, zaļajai politikai tik ļoti pa visām vīlēm lien ārā āža kāja, ka ir acīmredzams - tam nav nekāda sakara ar rūpēm ar dabu. Diemžēl.
Seskis > Mjā
13. Janvāris 2022 / 14:50
0
ATBILDĒT
Nekā jauna nav šajā pasaulē. Latvijā sociālo punktu sistēma jau darbojās laika posmā no 1940. gada līdz 1990. gadam, kad personas, kuras pārāk aizrāvās ar patērēšanu, tika nosūtītas uz attālākām vietām ar ierobežotām patēriņa iespējām. Smagākos patēriņa gadījumos persona vispār tika izslēgta no patērētāju loka uz visiem laikiem.
Emisija
12. Janvāris 2022 / 10:25
0
ATBILDĒT
Vai tad "biljons" nav tas pats miljards ?
Hmm... > Emisija
12. Janvāris 2022 / 16:26
0
ATBILDĒT
https://wp-lv.wikideck.com/Lielu_skait%C4%BCu_nosaukumi
V.Soņeca > Emisija
12. Janvāris 2022 / 12:23
0
ATBILDĒT
Labdien, paldies par jautājumu. Atbildot uz to vēlos norādīt, ka tas nav viens un tas pats - tūkstoš miljardu ir viens biljards. Amerikāņiem miljards ir biljars, bet, ja skatās Eiropas skaitīšanas sistēmu, tas nav viens un tas pats skaitlis. Raksts vērsts uz LV lasītāju un attiecīgi izmantota Eiropas skaitīšanas sistēma. Biljons ir: 1 000 000 000 000, savukārt miljards ir: 1 000 000 000.
Mazgudrais > V.Soņeca
12. Janvāris 2022 / 13:25
0
ATBILDĒT
Cienītā, sr aritmētiku Jūs laikan neesat draugos. 1 000 000 000 000 ir triljons.
V.Soņeca > Mazgudrais
12. Janvāris 2022 / 13:50
0
ATBILDĒT
Varbūt, lai izbeigtu šo diskusiju, norādiet, lūdzu, savu avotu izvēletai terminoloģijai, jo slejā lietoto terminoloģiju vairākkārt pārbaudīju, ņemot vērā, ka pastāv diskusijas par korektu nosaukumu lietojumu šādiem skaitļiem.
V.Soņeca > V.Soņeca
12. Janvāris 2022 / 13:14
0
ATBILDĒT
Vēlos vērst uzmanību, ka bija domāts nevis "biljards", bet biljons. Rakstot ar telefonu, automātiskā korekcija. Tādēļ manā komentārā vards "biljards" ir domāts biljons.
Mazgudrais
12. Janvāris 2022 / 08:17
0
ATBILDĒT
Kungs Seski, man vakar, gaļu cepdamam, ieskrēja tāda doma prātā - nez, kur Seskis pačibējis? Un šorīt, iedomājies JV palasīt, skatos - Seskis atradies!
Seskis
11. Janvāris 2022 / 09:12
2
ATBILDĒT
Ikvienam ir savs unikālais CO2 pēdas nospiedums. Tas tā ir arī tad, ja priekšroka tiek dota velosipēdam, nevis automašīnai vai arī tiek pirkta un patērēta vietējā un sezonai atbilstoša augu valsts pārtika (C).
Tik tiešām, vai kāds ir aprēķinājis, cik vegāni un veģetārieši patērē augu valsts pārtiku, lai gan augu valsts elementi ir galvenie CO2 absorbētāji. Seskis gan cenšas būt videi draudzīgs - pārtiek no lētā degvīna, kas ražots no naftas pārstrādes produktiem, tādējadi atbīvojot sabiedrību no rūpēm par naftas pārstrādes blakusproduktu utilizāciju, kā arī uzdzer klimatneitrālo pulverveida limonādi "Yupi".
visi numura raksti
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai nozieguma mēģinājums iespējams tikai ar tiešu nodomu
Kādas autora iepriekšējās publikācijas virsraksts bija "Netieša nodoma un noziedzīgas pašpaļāvības norobežošana materiālos sastāvos. Mīts vai reāla iespēja".1 Tajā nebija īpaši uzsvērts paša autora personīgais viedoklis, ...
2 komentāri
Dina Gailīte
Notikums
Gunāra Astras Pēdējais vārds – daudzvalodu izdevumā
Zīmīgajā Zvaigznes dienā (latīniski astra – zvaigzne), 6. janvārī, Okupācijas muzejā notika latviešu nacionālās pretošanās varoņa Gunāra Astras piemiņai veltīta izdevuma – grāmatas, kurā publicēts viņa leģendārais ...
1 komentāri
Iveta Dārziņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas tiesības uz tiesas rīcībā esošo informāciju
Raksta mērķis ir sniegt ieskatu tajā, kā Latvijas tiesiskais regulējums nodrošina personu, kas nav lietas dalībnieki, tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt tiesas rīcībā esošo informāciju, kas radīta tiesas spriešanas ...
Dāvids Gurevičs
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autors Dāvids Gurevičs
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants. Zvērinātu advokātu biroja "Azanda & Associates" jurists. "Jurista Vārdā" līdz šim publicēti trīs viņa raksti. Pirmais raksts – 2020. gadā. Visas publikācijas pieejamas ...
Tiesu administrācija
Informācija
Tiesu administrācija apbalvojusi tiesnešus un tiesu darbiniekus
Lai izteiktu atzinību par godprātīgu un radošu darbu, amata pienākumu priekšzīmīgu izpildi un ieguldījumu tiesu attīstībā, aizvadītā gada nogalē Tiesu administrācija pasniegusi apbalvojumus tiesnešiem un tiesu darbiniekiem.
AUTORU KATALOGS