Analizējot jauno tehnoloģiju attīstības tendences, pilnīgi pamatoti uzmanība tiek pievērsta to perspektīvai vai jau pašreizējai izmantošanai tiesībsargājošo iestāžu darbībā, tai skaitā noziedzības novēršanā un apkarošanā. Tomēr policijas, prokuratūras un citu iestāžu kompetences paaugstināšanā ne mazāk svarīgi, mūsuprāt, būtu apzināt jauno tehnoloģiju izmantošanu kriminālo aktivitāšu jomā. Atsevišķos gadījumos noziedzīgie elementi var pārsteigt ar īpašām inovatīvām pieejām noziegumu plānošanā, sagatavošanā un īstenošanā. Tāpēc būtu vēlams pievērst uzmanību jauno tehnoloģiju izmantošanas tendencēm prettiesiskās darbībās.
Interneta attīstība un metaverse
Neapšaubāmi, kriminālās struktūras, plānojot un arī īstenojot noziedzīgas aktivitātes, izmanto strauji progresējošās informatīvi komunikatīvās tehnoloģijas. Viena no pēdējām, daudzējādā ziņā perspektīvām tehnoloģijām ir interneta inovatīvā versija – digitālā platforma metaverse. Kā zinātniskās fantastikas versija tā parādījās pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados un iezīmēja reālās un virtuālās vides integrāciju. Kā metaverses idejas pamatlicējs tiek minēts Nīls Stīvensons (Neal Stephenson),1 kurš attīstīja kiberpanka žanru fantastikas literatūrā. Tiek uzskatīts, ka patiesībā metaverse radās no noziedzīgas iedomības.2 Metaverses attīstība ir saistīta ar to, ka tika apvienots aizvien vairāk jaunu digitālo rīku, kas kļuva jaudīgāki un plašāk pieejami, ļaujot ļoti plašam cilvēku lokam izmantot virtuālos pakalpojumus praktiski no jebkuras civilizētās pasaules vietas jebkurā laikā. Metaverses paplašinātās iespējas ir saistītas ar interneta straujo attīstību. Internets ir kļuvis par mūsu sabiedrības un ekonomikas neatņemamu un nepieciešamu sastāvdaļu. Šobrīd apmēram 2,5 miljardiem planētas iedzīvotāju ir piekļuve internetam, un aplēses liecina, ka nākamo gadu laikā piekļuvi internetam iegūs vēl apmēram 1,5 miljardi cilvēku.
Astoņdesmit procentu jauno eiropiešu savā starpā un ar pasauli sazinās, izmantojot tiešsaistes sociālos tīklus,3 un katru gadu e-tirdzniecības apritē atrodas apmēram astoņi miljardi ASV dolāru.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes