ŽURNĀLS Intervija

4. Oktobris 2022 /Nr.40 (1254)

Pirmā Latvijas juriste Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāta amatā
Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāte Laila Medina intervijā "Jurista Vārdam"
9 komentāri
Dina Gailīte
"Jurista Vārda" galvena redaktore 
Foto no personīgā arhīva

Pagājušajā rudenī, 2021. gada 7. oktobrī, darbu Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) ģenerāladvokāta amatā ar sešu gadu pilnvaru termiņu uzsāka Laila Medina. Viņa ir pirmā Latvijas pārstāve šajā amatā. Iepriekš L. Medina ilgus gadus bija Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos, atbildot par Latvijas likumdošanas procesa kvalitāti izpildvaras posmā. Pirms tam strādājusi arī Valsts kancelejā. L. Medina ir ieguvusi Eiropas Savienības tiesību maģistra grādu Rīgas Juridiskajā augstskolā un Kopenhāgenas Biznesa skolā.

Šī gada augustā L. Medina, kura "Jurista Vārda" lasītājiem pazīstama ne tikai kā tieslietu nozares ierēdne un nozīmīga tiesību politikas veidotāja, bet arī aktīva rakstītāja (vairāk nekā 20 publikācijas mūsu žurnālā), viesojās redakcijā un dalījās iespaidos par ģenerāladvokāta darbu EST.

Šogad EST svin 70 gadu jubileju. Tieši šogad oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" (arī žurnāla "Jurista Vārds" izdevējs) savā normatīvo aktu portālā likumi.lv ir ieviesis būtisku jaunumu – tur pie attiecīgiem likumiem pieejami arī ar tiem tematiski saistīti EST nolēmumi. Šī ideja nāca no jums?

2022. gada sākumā EST tiesnese Ineta Ziemele organizēja sarunu, lai apspriestu, ko mēs, kas strādājam EST, varam darīt, lai popularizētu EST darbu Latvijā un Latviju šajā tiesā. Vienojāmies par vairākiem projektiem: jūnijā EST tika sarīkota konference "Demokrātija, tiesiskums un cilvēka cieņa" par godu Latvijas Satversmes simtgadei un EST 70 gadu jubilejai, un tās laikā arī tika svinīgi izstādīta Dainas Dagnijas gleznas "Imigranti", kas šobrīd ir pirmais Latvijas mākslas darbs EST telpās; otro gadu notika Eiropas tiesību vasaras skola Rīgas Juridiskajā augstskolā I.

komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Toms Dreika
10. Oktobris 2022 / 12:57
2
ATBILDĒT
Amats, kura pretendenti tiek vērtēti 3 līmeņos, no kuriem pēdējais ir ar starptautisku sastāvu. Un pat nacionālajos līmeņos ir pietiekami plašs iesaistīto loks, lai neviens "viens" nevarētu virzīt tikai savus ieskatus.

Un tomēr juristiem paredzētā forumā komentāru sadaļa ir izcila un raksturo pilnīgu neuzticēšanos ne tikai lokālajai, bet arī plašākas cilvēces kopienas daļai, kurai piederam.
Latvijas jurists > Toms Dreika
13. Oktobris 2022 / 10:43
0
ATBILDĒT
Nav runa par neuzticēšanos. Man personīgi nav nekāda pamata neuzticēties. Arī viņas sodāmība mani neuztrauc, jo ir pagājis pietiekami ilgs laiks (ja šī informācija ir patiesa). Tomēr nevar ignorēt faktu, ka iecelšana amatā ir apšaubāma pastāvošās sodāmības dēļ. Būtu ļoti interesanti uzzināt, kāpēc Latvijā sodāmība ir problēma, bet EU - nē.
Latvijas juriste > Toms Dreika
10. Oktobris 2022 / 13:57
0
ATBILDĒT
Un kā var uzticēties, ja ģenerāladvokāte Medina Latvijā ir notiesāta par amatnozieguma izdarīšanu? Turklāt vēl sevi neatzina par vainīgu? Nevarēja samaksāt naudas sodu likumā noteiktajā termiņā, jo maza alga bija TM. pat Latvijā persona nevar kļūt par tiesnesi, ja ir bijusi notiesāta, kaut arī sodāmība ir dzēsta. Pārnacionālajā līmenī var būt? tas liecina par labu personas reputāciju? Tie triju līmeņu starptautiskie sastāvi zināja šo Medinas sodāmības faktu? Šaubos.
Latvijas juriste
4. Oktobris 2022 / 12:38
2
ATBILDĒT
Laila Medina, kura Latvijā ir notiesāta par to, ka izdarīja amatnoziegumu - nolaidību. Ne ce pas amoral?
atbilde > Latvijas juriste
4. Oktobris 2022 / 18:25
2
ATBILDĒT
1) Lai akmeni met tas, kurš pats bez jebkāda (!!!) grēka.
2) Vai tik komentētājai pašai nav gribējies tikt ģenerāladvokāta krēslā, un tagad rūgtumiņš palicis?
3) Ir krimināltiesībās tāds jēdziens kā sodāmības dzēšana.
Latvijas juriste > atbilde
6. Oktobris 2022 / 12:10
1
ATBILDĒT
Nē, nav gribējies tikt Medinas krēslā. Es tā, kas atzina viņu par vainīgu apsūdzībā pēc Latvijas Kriminālkodeksa 163.panta.
Latvijas jurists > atbilde
5. Oktobris 2022 / 10:22
0
ATBILDĒT
Jā, bet Likuma "Par tiesu varu" nosaka, ka nevar ieņemt amatu kā reiz neatkarīgi no sodāmības dzēšanas. :)
Latvijas jurists > Latvijas juriste
4. Oktobris 2022 / 16:13
1
ATBILDĒT
Citiem vārdiem, izskatās, ka pirms kādiem 20 gadiem samaksātais sods ir sasniedzis mērķi un resocializējis noziedznieci. :D
Interesanti kā viņa izpilda LESD 253. pantu un Likuma "Par tiesu varu" 55. pantu, ņemot vērā, ka, ja reiz viņa patiešām ir sodīta, viņa, visticamāk, nevar šādu amatu ieņemt? :? Kāds var šmuristam paskaidrot?
Latvijas juriste > Latvijas jurists
4. Oktobris 2022 / 17:14
0
ATBILDĒT
Izstumjot šo faktu,- psiholoģiskās aizsardzības līdzeklis. Tāpat kā to dara ministrs Bordāns , kurš TM valsts sekretāra vietnieci Medinu nominēja šim amatam, un viņa partijas biedri. Cerams, ka EST darbā nebūs nolaidīga. Citādi būs kauns.
visi numura raksti
Viktorija Soņeca
Numura tēma
Eiropas Savienības Tiesai – 70  
Viktorija Soņeca
Intervija
Vai Latvija ir daļa no Eiropas juridiskās domas "burziņa"
Rīgas Juridiskās augstskolas (turpmāk – RJA) profesore Ph.D. (Cantab.) Ineta Ziemele kopš 2020. gada 6. oktobra ir Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) tiesnese, iepriekš Latvijas Republikas Satversmes tiesas priekšsēdētāja, kā ...
Viktorija Soņeca
Intervija
Jāstiprina izpratne par Eiropas Savienības tiesībām
Inga Reine kopš 2016. gada 1. septembra ir Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Vispārējās tiesas tiesnese. Sākotnēji I. Reines amatu pilnvaru termiņš bija noteikts līdz 2019. gada 31. augustam, tomēr I. Reine atkārtoti tika iecelta ES ...
Viktorija Soņeca
Intervija
Tehnoloģiju straujā attīstība – tiesību nākotnes izaicinājums
Pēteris Zilgalvis 2021. gada 27. septembrī stājās Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Vispārējās tiesas tiesneša amatā, savukārt iepriekš viņš ir strādājis Eiropas Komisijā, Eiropas Padomē, kā arī Pasaules Bankā un Latvijas ...
Andris Tauriņš
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autors Andris Tauriņš
Zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" partneris. Akadēmiskā pieredze: Leidenes Universistāte (Mg. iur.), Latvijas Universitāte (Mg. iur.). Profesionālās pilnveides kursi: Hāgas Starptautisko tiesību akadēmija, Londonas Ekonomikas un ...
AUTORU KATALOGS