ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

6. Decembris 2022 /Nr.49 (1263)

Process par noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju: priekšrocības un izaicinājumi
Ilze Znotiņa
Zvērināta advokāte, bijusī Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece 

Ievērojot šī izdevuma tematisko ievirzi, autore šajā rakstā analizē priekšrocības vienam no efektīvākajiem noziedzīgi iegūtu aktīvu konfiskācijas veidiem – process par mantas konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 59. nodaļas kārtībā jeb NCB (non-coviction based) konfiskācija.

Cīņa pret organizēto noziedzību, korupciju, noziedzīgu līdzekļu legalizāciju un citiem sevišķi smagiem noziegumiem nereti tiek pielīdzināta donkihotiskai cīņai ar vējdzirnavām. Pat ja izdodas notiesāt un ieslodzīt atsevišķas korumpētas amatpersonas vai organizēto noziedzīgo grupējumu pārstāvjus, noziedzīgā darbība mēdz turpināties salīdzinoši netraucēti. Ikviena nozieguma, kas vērsts uz materiālu vai citu labumu gūšanu, izmeklēšanā nepietiek tikai noskaidrot, kāds noziegums veikts un kas to izdarījis, bet noteikti jāsaprot, kādi aktīvi tā rezultātā iegūti, un jācenšas tos atgūt (konfiscēt). Ekonomisko noziegumu veicēji noziedzīgās darbības veic tikai viena iemesla – peļņas – dēļ. Neizdarot triecienu pa šo personu visvājāko vietu – alkatīgu vēlmi vairot savu turību, noziedzniekus apturēt neizdosies, un panākumi cīņā pret noziedzību vēl joprojām būs necili, gluži tāpat kā sabiedrības uzticība valsts pārvaldei un likuma varai.

Lai gan jau vairāk nekā trīsdesmit gadus noziedzīgi iegūtu līdzekļu (turpmāk – NIL) konfiskācija ir atzīta par vienu no svarīgākajiem instrumentiem mūsdienīgā cīņā pret organizēto noziedzību, nav noslēpums, ka, salīdzinot NIL apgrozījuma un konfiskācijas apjomus, līdzšinējās sekmes un progress vērtējams kā ļoti pieticīgi. Runājot par globālajā ekonomikā legalizēto noziedzīgo līdzekļu apjomu, parasti tiek piesaukti miljardi un pat triljoni. Vienlaikus tiek norādīts, ka kopumā noziedznieku rīcībā paliek gandrīz 99 % nelegālo ienākumu.1

To var skaidrot ne tikai ar objektīvi sarežģīto noziedzīgi iegūtas mantas identificēšanu un konfiskāciju, bet arī politiskās gribas un resursu trūkumu, iesaistīto iestāžu nepietiekamo savstarpējo uzticēšanos, koordinācijas trūkumu, kā arī neefektīvu starptautisko sadarbību.

Ievērojot šī izdevuma tematisko ievirzi, kā arī raksta apjoma ierobežojumus, šoreiz analizēšu tikai priekšrocības vienam no efektīvākajiem noziedzīgi iegūtu aktīvu konfiskācijas veidiem – process par mantas konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma KPL 59. nodaļas kārtībā jeb NCB (non-coviction based) konfiskāciju.

Katra konfiskācijas ķēdē iesaistītā posma funkcijām un starptautiskās sadarbības nozīmei noziedzīgi iegūtas mantas atguves procesā autore veltīs citas publikācijas.

 

Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijas veidi

Reaģējot uz tradicionālo konfiskācijas režīmu vājumu, dažādas starptautiskās organizācijas, piemēram, ANO,2 FATF,3 OECD,4 ES,5 EP6 u.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
3
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Sannija Matule
Numura tēma
Viedokļu krustugunīs – process par noziedzīgi iegūtu mantu
Šī tematiskā izdevuma saturiskais tvērums ir vērsts uz procesu par noziedzīgi iegūtu mantu, aplūkojot gan tieši no tā izrietošus, gan arī saistītus jautājumus. To, ka lietpratēju diskusija par šo tēmu aizvien ir ļoti aktuāla, ...
Egons Rusanovs
Viedoklis
Mantas izcelsmes pierādīšanas problemātika tiesību uz īpašumu un taisnīga tiesas procesa perspektīvā
Gunārs Kūtris
Skaidrojumi. Viedokļi
Taisnīgums un nevainīguma prezumpcija procesā par noziedzīgi iegūtu mantu

Šajā rakstā piedāvāts autora redzējums par procesa par noziedzīgi iegūtu mantu atbilstību diviem kriminālprocesa pamatprincipiem – taisnīguma jeb taisnīgas tiesas principam un nevainīguma prezumpcijas principam.

1 komentāri
Juris Stukāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Pierādīšanas standarta nošķiršanas jautājumi – "ārpus saprātīgām šaubām" un "iespējamības pārsvars"
Visbūtiskākais jautājums, analizējot krimināltiesības un tieši kriminālatbildības institūtu, ir – kāds ir pamats personas saukšanai pie kriminālatbildības, tas ir, pamats atzīt, ka persona ir vainojama izdarītajā noziedzīgajā ...
Jānis Rozenbergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Par dažiem pierādīšanas jautājumiem procesā par noziedzīgi iegūtu mantu

Šis raksts ir veltīts pārdomām par dažiem pierādīšanas jautājumiem, kas ir vērtējami tiesību uz taisnīgu tiesu kontekstā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu.

AUTORU KATALOGS