ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

2. Maijs 2023 /Nr.18/19 (1284/1285)

Kā ieguldīt mākslīgajā intelektā un neapdraudēt citus
LL.M., MBA
Anna Vladimirova-Krjukova
Zvērinātu advokātu biroja "Cobalt" vecākā speciāliste, sertificēta personas datu aizsardzības speciāliste Latvijā un Eiropā (CIPP/E) 

Bailes un trauksme ir neatņemamas sastāvdaļas inovāciju pasaulē. Mākslīgais intelekts vai līdzīgas tehnoloģijas jau aptuveni gadsimtu ir apspriestas zinātniskās fantastikas literatūrā, parādītas uz ekrāna un aprakstītas zi­nātniskās publikācijās. Ja zinātniskajos avotos apraksta potenciālos ieguvumus, pašu tehnoloģiju, kā arī negatīvās sekas, uz plašāku publiku vērstā informācija ļoti bieži norāda uz bažām un neparedzētām sekām. Vienlaikus tas labi izlīdzina gandrīz eksklu­zīvi pozitīvos vēstījumus no mākslīgā intelekta un līdzīgu risinājumu ieviesējiem.

Tas noteikti nenozīmē, ka visi, kas grib balstīt savu darbību uz mākslīgo intelektu, ļaunprātīgi vēlas pakļaut sabiedrību vai tās atsevišķu daļu briesmām. Mākslīgais intelekts atrisina vairākas sarežģītas problēmas un pilda vairākus uzdevumus daudz ātrāk un dažreiz arī kvalitatīvāk nekā cilvēks vai pat cilvēku grupa. Kāpēc gan neizmantot to biznesam, sabiedrības labumam un arī bezpeļņas nolūkos?

Lai nodrošinātu, ka ir līdzsvars starp tiem, kam ētiska tehnoloģiju izmantošana nav tuvu sirdij, un tiem, kas vēlas darīt labas lietas ar mākslīgo intelektu, bet nevar saprast robežas, valstis, apvienības, organizācijas un citas struktūras sāka pieņemt šo jomu regulējušus aktus. Daži no tiem tieši attiecas uz mākslīgo intelektu, bet daži netieši skar šo jomu.

Protams, minētie akti nosedz vairākas ar šo risinājumu kopu saistītās tēmas, tostarp tiek aprakstīts, ko noteikti nedrīkst darīt.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Uldis Ķinis
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgā intelekta ietekme juridiskās izglītības procesā: iespēja vai apdraudējums
Šī raksta mērķis ir izanalizēt MI ietekmi uz juristu sagatavošanas procesu, noskaidrot Chat GPT atbildes par to, ko rīks "domā" par savām priekšrocībām un arī iespējamiem trūkumiem, kas varētu ietekmēt juristu apmācības procesu, ...
Ritvars Purmalis, Jānis Kārkliņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Viedo sistēmu operatoru vainojamības modelis
Inga Sazonova
Skaidrojumi. Viedokļi
Tehnoloģijas un darba devēja veiktā personas datu apstrāde
Raksta mērķis ir sniegt vispārīgu skaidrojumu par darba devēja veikto darbinieku personas datu apstrādi, vēršot uzmanību uz atsevišķiem aspektiem, kuri darba devējam ir jāizvērtē pirms katras darbinieku datu apstrādes veikšanas.
Anna Bogdanova
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai darba devējiem vajadzētu aizvietot caurlaides ar biometrijas risinājumiem
Zanda Dāvida
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgā intelekta godīgas izmantošanas pierādīšanas pienākums patērētāju tiesībās
AUTORU KATALOGS