ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

2. Maijs 2023 /Nr.18/19 (1284/1285)

Datu aizsardzības speciālista galvenais uzdevums – aizstāvēt datu subjekta intereses (II)
Mg. iur.
Gunārs Elksnis
Tieslietu sektora datu aizsardzības speciālists 

Pirms divarpus gadiem tika publicēta šī rak­sta pirmā daļa,1 kurā sniegts ieskats divās nozīmīgās datu aizsardzības speciālista šķautnēs, proti, datu aizsardzības speciālista neatkarībā un datu aizsardzības speciālista interešu konflikta neesamībā. Raksta autors vērsa uz­manību uz datu subjektu tiesību aizstāvību, datu aizsardzī­bas speciālistam pildot savus uzdevumus, šo tematu apskatot no datu aizsardzības speciālista pieejamības puses.

Līdzās minētajam jautājumam, laikam ejot, šoreiz noteikti būtu apskatāmi arī apakštemati par datu aizsardzības speciālista darbību, kāda ir Latvijas sertificēto datu aizsardzības speciālistu un Norvēģijas datu aizsardzības speciālistu pieredze.

Tāpat būtu apskatāms jautājums par datu aizsardzības speciālistu eksaminācijas turpmāku nepieciešamību.

 

Datu aizsardzības speciālista pieejamība datu subjektam

Iesākumā jāmin pāris faktu no raksta autora empīriskās pieredzes. Pirms aptuveni diviem gadiem, pildot ikdienas pienākumus, bija nepieciešamība sazināties ar liela uzņēmuma datu aizsardzības speciālistu, tā teikt – izrunāt ar kolēģi jautājumus, saprototies no pusvārda. Mēģinot uzzināt šī uzņēmuma datu aizsardzības speciālista kontaktus, tika norādīts, ka datu aizsardzības speciālists ir domāts tikai iekšējiem procesiem, savukārt juridiskais dienests ir lieliski apmācīts, kā arī zinošs datu aizsardzības jautājumos, tāpēc ir gatavs atbildēt uz jebkuriem jautājumiem par per­sonas datu apstrādi.

Datu valsts inspekcijas 2022. gada 15. septembra konferencē "Personas dati – nākotnes perspektīva! 2022" paneļdiskusijā, kas bija veltīta tēmai "Datu aizsardzības speciālists – uzņēmēja sabiedrotais vai uzraugs", viens no tās dalībniekiem sacīja, ka datu aizsardzības speciālists stāv pašās pirmajās uzņēmuma aizsardzības līnijās (iekšējās kontroles un risku vadības modelis).

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Uldis Ķinis
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgā intelekta ietekme juridiskās izglītības procesā: iespēja vai apdraudējums
Šī raksta mērķis ir izanalizēt MI ietekmi uz juristu sagatavošanas procesu, noskaidrot Chat GPT atbildes par to, ko rīks "domā" par savām priekšrocībām un arī iespējamiem trūkumiem, kas varētu ietekmēt juristu apmācības procesu, ...
Ritvars Purmalis, Jānis Kārkliņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Viedo sistēmu operatoru vainojamības modelis
Inga Sazonova
Skaidrojumi. Viedokļi
Tehnoloģijas un darba devēja veiktā personas datu apstrāde
Raksta mērķis ir sniegt vispārīgu skaidrojumu par darba devēja veikto darbinieku personas datu apstrādi, vēršot uzmanību uz atsevišķiem aspektiem, kuri darba devējam ir jāizvērtē pirms katras darbinieku datu apstrādes veikšanas.
Anna Bogdanova
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai darba devējiem vajadzētu aizvietot caurlaides ar biometrijas risinājumiem
Anna Vladimirova-Krjukova
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā ieguldīt mākslīgajā intelektā un neapdraudēt citus
AUTORU KATALOGS